Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote
15.10.2026 10:07:55 EEST | Keski-Suomen hyvinvointialue | Tiedote

Keski-Suomen pelastuslaitos
Tiedote 15.10.2026
Rakennuspalo suuri, Jyväskylä
Pelastuslaitos sai hälytyksen suuresta rakennuspalosta klo. 09:17. Ilmoituksen mukaan kohteessa oli tehty tulitöitä ja huomattu, että muuntajasta tulee savua. Pelastuslaitoksen saavuttua paikalle oli näkyvillä kevyttä, vaaleaa savua.
Muuntamon viereisessä sähkötilassa oli tehty sähkötöitä, jonka seurauksena syntynyt valokaari oli aiheuttanut hälytyksen. Onnettomuudessa ei omaisuus eikä henkilövahinkoja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivystävä palomestariKeski-Suomen pelastuslaitos, Tilanne- ja johtokeskus
Puh:014 332 9610rksp30.ks@pelastustoimi.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue
Hyvinvointialueen hyvinvoinnin ja terveyden lautakunta antaa muun muassa lausuntonsa suunnitelmaan ikääntyneen väestön hyvinvoinnin tukemiseksi 21.10. kokouksessa15.10.2026 13:13:49 EEST | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialueen hyvinvoinnin ja terveyden lautakunta käsittelee 21.10.2026 kokouksessaan muun muassa suunnitelmaa ikääntyneen väestön hyvinvoinnin tukemiseksi, Keski-Suomen lasten ja nuorten hyvinvointisuunnitelmaa sekä sosiaali- ja terveysalan järjestöjen avustuksia. Myös turvallisuuslautakunta pitää kokouksensa 21.10.
Keski-Suomen hyvinvointialue sai alueen sote-järjestöiltä hanke-ehdotuksia sosiaali- ja terveysministeriön valtionavustushakua varten15.10.2026 12:58:53 EEST | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialue sai 51 keskisuomalaiselta sosiaali- ja terveysalan järjestöltä yhteensä 69 hanke-ehdotusta Sosiaali- ja terveysministeriön valtionavustushakua varten. Hyvinvointialue on tehnyt hanke-ehdotuksista kolme työpakettia hyvinvoinnin ja terveyden lautakunnan 9.9. hyväksymien painopisteiden mukaisesti. Työpaketit muodostaisivat Keski-Suomen yhteisen 1 400 000 euron valtionapuhakemuksen.
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote15.10.2026 07:01:25 EEST | Tiedote
Kooste Keski-Suomen pelastuslaitoksen alueen hälytystehtävistä eilisillan ja yön aikana.
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote14.10.2026 19:03:40 EEST | Tiedote
Kooste Keski-Suomen pelastuslaitoksen alueella edellisen 12 tunnin aikana tapahtuneista hälytyksistä.
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote14.10.2026 18:15:15 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Jatkotiedote 14.10.2026 Rakennuspalo, suuri, Jyväskylä Pelastuslaitos purki Vaajakoskella sijaitsevan teollisuushallin yläpohjaa noin viiden neliön alalta sekä irrotti rakennuksen kattopeltejä pieneltä alalta kytypalon löytämiseksi ja sen sammumisen varmistamiseksi. Palo ei levinnyt syttymispaikasta merkittävästi. Kohteessa oli yhteensä seitsemän pelastuslaitoksen yksikköä. Hälytys palosta tuli varttia vaille kolme päivällä. Pelastustoiminta kohteessa on päättynyt ja jälkivartiointi on siirretty rakennuksen omistajalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme