Aalto-yliopiston akateemiset tulokset ja kansainvälinen arvostus kehittyivät suotuisasti vuonna 2019
Aalto-yliopiston akateemiset tulokset kehittyivät suotuisasti. Eniten viittauksia saavien top 10 % -julkaisujen määrä kasvoi yhdellä prosentilla 1 512 julkaisuun (1 493 vuonna 2018). Vuoden aikana suoritettiin 1 340 (1 218) kandidaatin, 1 960 (1 628) maisterin ja 235 (263) tohtorin tutkintoa.
Myönteinen kehitys heijastui Aalto-yliopiston kansainväliseen arvostukseen ja ranking-tuloksiin. QS World University Rankings ”Top 50 Under 50” -vertailussa, joka listaa 150 maailman parasta alle 50-vuotiaista yliopistoa, Aalto ylsi yhdeksännelle (9.) sijalle ja oli eurooppalaisista yliopistoista kolmanneksi (3.) paras. Times Higher Educationin vertailussa Aalto listattiin maailman 37. (50.) kansainvälisimmäksi yliopistoksi.
Aalto-yliopiston kampuksen kehittäminen eteni merkittävästi vuonna 2019. Kauppakorkeakoulu siirtyi helmikuussa uuteen rakennukseen Otaniemen kampuksen ytimeen. A Grid, yksi Euroopan suurimmista startup-keskuksista, laajentui. Tutkimusinfrastruktuurikeskittymä Circular Raw Materials Hub avattiin.
Yliopiston pro forma -tuloslaskelman mukainen operatiivinen tappio oli 32 (18) miljoonaa euroa. Suurimmat erät operatiivisissa tuotoissa olivat opetus- ja kulttuuriministeriön rahoitus sekä hankeavustukset Suomen Akatemialta, EU:lta ja Business Finlandilta. Henkilöstö- ja tilakulut muodostivat yhteensä 76 % (77 %) operatiivisista kuluista.
Sijoitustoiminnan pro forma -voitto oli yhteensä 153 (tappio 64) miljoonaa euroa. Sijoitustoiminnan voitto muodostui pääasiassa sijoitussalkun käyvän arvon muutoksesta, mikä oli seurausta rahoitusmarkkinoiden elpymisestä vuoden 2018 lopun jälkeen. Vuoden 2020 alussa sijoitussalkun markkina-arvo on laskenut merkittävästi koronaviruspandemian rahoitusmarkkinoille aiheuttaman stressin seurauksena.
Yliopistokonsernin taseen loppusumma oli vuoden lopussa 1 829 (1 671) miljoonaa euroa.
Aalto-yliopiston pro forma -tuloslaskelma |
2019 |
2018 |
Operatiivisen tuotot |
339 |
347 |
Operatiiviset kulut |
371 |
365 |
Operatiivinen voitto/tappio |
-32 |
-18 |
Sijoitustoiminnan voitto/tappio |
153 |
-64 |
Rahoitustoiminnan voitto/tappio |
12 |
0 |
Varainhankinnan voitto/tappio |
3 |
2 |
Siirto sidottuihin rahastoihin |
-6 |
-5 |
Tilikauden voitto/tappio |
130 |
-85 |
Lue lisää:
Aalto-yliopiston hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2019 (aalto.fi, pdf)
Aalto-yliopiston avainlukuja 2019 (aalto.fi)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Talousjohtaja Marianna Bom
marianna.bom@aalto.fi
Puh. 050 575 3762
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aalto-yliopistossa tiede ja taide kohtaavat tekniikan ja talouden. Rakennamme kestävää tulevaisuutta saavuttamalla läpimurtoja avainalueillamme ja niiden yhtymäkohdissa. Samalla innostamme tulevaisuuden muutoksentekijöitä ja luomme ratkaisuja maailman suuriin haasteisiin. Yliopistoyhteisöömme kuuluu noin 13 000 opiskelijaa ja yli 4 500 työntekijää, joista 400 on professoreita. Kampuksemme sijaitsee Espoon Otaniemessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aalto-yliopisto
Kutsu: Miksi jokaisen lukiolaisen tulisi opiskella kauppatieteiden perusteita osana lukio-opintoja?8.9.2025 14:10:00 EEST | Kutsu
Kauppatieteitä lukiolaiselle -teos sisältää sellaiset tiedot, jotka jokaisen Suomen lukiolaisen tulisi osata, kun tämä siirtyy korkeakouluun ja työelämään.
Kolme Aalto-yliopiston kansainvälistä tutkijaa sai EU:n tavoitellun miljoonarahoituksen4.9.2025 13:00:03 EEST | Tiedote
Corinna Coupette, Maja Vuckovac ja Robin Welsch kehittävät tutkimushankkeissaan kestävämpiä oikeusjärjestelmiä, lääketiedettä hyödyntävää teknologiaa ja ihmiskeskeistä tekoälyä.
Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä: Suomi tarvitsee uudistajia kasvuyrityksiin ja vakiintuneille aloille2.9.2025 15:09:07 EEST | Tiedote
Koulutetut ihmiset tuovat arvokkaan panoksensa yhteiskunnan uudistamiseen, sanoi Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä lukuvuoden avajaispuheessaan.
Uusi koneoppimismenetelmä tekee tautiriskien ennustamisesta aiempaa tarkempaa26.8.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Tekoälytyökalu osaa hyödyntää terveystietojen monimutkaisia yhteyksiä ja tarjoaa siksi yksityiskohtaisempia riskiarvioita kuin perinteiset mallit.
Yli puolet korkeakoulutetuista maahanmuuttajista työllistyy Espoon ja Aalto-yliopiston kehittämällä palvelulla8.8.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Espoon kaupungin ja Aalto-yliopiston yhteistyöllä on saatu aikaan erinomaisia tuloksia korkeakoulutettujen maahanmuuttajien työllistymisessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme