Aalto-yliopiston kampus esittäytyy virtuaalisena kierroksena
Uudessa verkkopalvelussa kaksi opasta johdattaa vierailijan tutustumaan 44 eri paikkaan yliopiston Otaniemen kampuksella.

Aalto-yliopisto on julkaissut uuden virtuaalisen ja vuorovaikutteisen kampuskierroksen osoitteessa virtualtour.aalto.fi. Virtuaalikierroksen avulla kuka tahansa asuinpaikasta tai pandemiatilanteesta riippumatta voi tutustua yliopistoon ja katsoa, millaista Aallossa on opiskella tai tehdä töitä. Palvelun ensimmäinen versio on tehty englanninkielisenä. Suomenkielinen versio toteutetaan myöhemmin.
Verkkopalvelussa kaksi opasta, opiskelija ja apulaisprofessori, johdattavat vierailijan tutustumaan yliopiston toimintoihin ja tiloihin eri puolilla Otaniemen kampusta. Kierroksen voi tehdä tietokoneella tai älylaitteilla, ja sitä voi tutkia myös virtuaalilaseilla.
Käyttäjä voi tehdä kampuskierroksen itselleen parhaiten sopivalla tavalla. Palvelussa esitellään 44 eri paikkaa – opiskelutiloja, laboratorioita, työpajoja, palveluita, ulkoalueita ja rakennuksia – joissa voi kiertää haluamassaan järjestyksessä. Käyttäjä voi myös valita teemakierroksen, jonka aiheena ovat opiskelun ja tutkimuksen tilat, tai etukäteen suunnitellun automaattisen kierroksen. Virtuaalilaseilla automaatti- ja teemakierrokset eivät ole nähtävillä.
”Meillä on paljon hakijoita, opiskelijoita ja henkilöstöä Suomen ulkopuolelta. Heillä ei usein ole mahdollisuutta vierailla kampuksella ennen Aaltoon tuloaan, etenkään näin koronan aikana. Virtuaalikierroksen kautta voimme näyttää kaikille kiinnostuneille, millainen fiilis meidän upealla kampuksellamme on ja miten tiloja voi käyttää”, kertoo palvelun tuottamisesta vastannut Anastasia McAvennie.
Palvelu on pyritty tekemään mahdollisimman helpoksi navigoida. Tätä kampuskierroksen ensimmäistä versiota kehitetään eteenpäin, ja tarkoituksena on lisätä uusia paikkoja ja erilaisia teemakierroksia.
Aalto-yliopiston kampus Otaniemessä on kehittynyt voimakkaasti muutaman viime vuoden aikana. Kampuksen ytimeen on noussut näyttäviä uudisrakennuksia, kuten Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun Väre-rakennus sekä Kauppakorkeakoulun rakennus, ja useita arkkitehtonisesti arvokkaita rakennuksia on peruskorjattu. Kampuksen tilojen käyttö on tällä hetkellä rajoitettua koronaviruspandemian vuoksi, ja yliopisto toimii pääasiassa etämuodossa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anastasia McAvennie, asiantuntija, visitor experience specialist, Aalto-yliopisto
anastasia.mcavennie@aalto.fi, puh. 050 4767595
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aalto-yliopisto. Kohti parempaa maailmaa. Aalto-yliopisto on rohkeiden ajattelijoiden yhteisö, jossa tiede ja taide kohtaavat tekniikan ja talouden. Tunnistamme ja ratkaisemme yhteiskunnan suuria haasteita ja rakennamme innovatiivista tulevaisuutta. Yliopistossa on kuusi korkeakoulua, 12 000 opiskelijaa ja 400 professoria. Kampuksemme sijaitsee Espoon Otaniemessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aalto-yliopisto
Talvimyrsky tulossa? Tekoäly ennustaa jo päiviä ennen, aiheuttaako se sähkökatkoja24.2.2021 09:05:18 EET | Tiedote
Aalto-yliopiston ja Ilmatieteen laitoksen menetelmä parantaa sähköyhtiöiden kykyä ennakoida myrskyjen vaikutuksia.
Tutkijat suunnittelivat Korkeasaaren valkopääsakeille videoita näyttävän laitteen – vedenalainen maailma ja matojen luikertelu kiehtoivat enemmän kuin seeprojen touhut23.2.2021 13:01:35 EET | Tiedote
Pikkuapinoiden aktivoimiseksi kehitetty laite näytti niille erilaisia videoita. Apinat saivat itse päättää laitteen käytöstä, mikä lisää niiden hyvinvointia.
Tutkijat mallinsivat uudenlaisen maailmankaikkeuden kvanttitietokoneella19.2.2021 09:56:47 EET | Tiedote
Kvanttimekaniikan perusoletusten vastaisesti kvantti-informaatio ei säilynyt kubiteilla suoritetuissa operaatioissa. Tutkijat saattoivat myös muuttaa kubittien kvanttilomittuneisuuden astetta muokkaamalla vain yhtä kubittia.
Tekoäly voi löytää kohonneen dementiariskin jo viikossa – nopea diagnoosi mullistaisi sairauden ennaltaehkäisyn12.2.2021 10:38:13 EET | Tiedote
Tutkijat kehittävät uudessa AI-Mind-hankkeessa digitaalisia työkaluja aivojen hermoverkkoyhteyksien tunnistamiseen ja dementiariskin arviointiin.
Pilotförsök med återvinning av näringsämnen ur avloppsvatten i Helsingborgs stadsdel för cirkulär ekonomi9.2.2021 08:30:00 EET | Tiedote
I den unika stadsdelen Oceanhamnen återvinns näringsämnen, energi och vatten ur avlopp. Aalto-universitetets vattenforskare utvecklade processen NPHarvest som är den första metoden att testas.
Jätevedestä lannoitteet nappaavaa tekniikkaa pilotoidaan Helsingborgin kiertotalouskaupunginosassa9.2.2021 08:30:00 EET | Tiedote
Ainutlaatuisella kaupunkialueella kierrätetään jätevesien ravinteita, energiaa ja vettä. Aalto-yliopiston vesitutkijoiden kehittämä NPHarvest on ensimmäinen testiin pääsevä menetelmä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme