ABC ja Satokausikalenteri haastavat asiakkaat syömään hölskykurkkuja ja kukkakaalipikkeliä
7.5.2019 07:30:00 EEST | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

Asiakkaat voivat jatkossa nauttia kasvisten ja vihannesten A-, B- ja C-vitamiinit ABC:n uudistetusta salaattipöydästä. Salaattipöytään on Satokausikalenterin kanssa suunniteltu erilaisia reseptejä, kuten hölskykurkkuja ja pikkelöityjä kirsikkatomaatteja sekä kevyesti öljyssä ja hunajassa paahdettuja porkkanoita. Uudistuksen tavoitteena on tarjota asiakkaille entistä monipuolisempaa, herkullisempaa ja ravinnerikkaampaa ruokaa.
THL:n tuoreen FinRavinto2017 -tutkimuksen mukaan miehistä vain 14 prosenttia ja naisista 22 prosenttia syö suosituksen mukaisesti kasviksia. Ravitsemussuositusten mukaan kasviksia, hedelmiä ja marjoja tulisi syödä vähintään 500 grammaa päivässä. Tämä on haaste, johon ABC haluaa tarttua.
- Haluamme kannustaa asiakkaitamme nauttimaan yhä enemmän kasviksista osana monipuolista ruokavaliota tarjoamalla salaattipöydässä maukkaita Satokausi-kasviksia: vihanneksia ja hedelmiä pienellä twistillä. Satokauden mukaiset tuotteet tuovat asiakkaiden toivomaa vaihtelua salaattipöytään ja maistuvat hyvältä, kertoo ravintolatuotteista vastaava tuotekehityspäällikkö Tommi Laakso SOK ABC-ketjuohjauksesta.
Kasvikset ja hedelmät vaihtuvat salaattipöydässä viikoittain. Jos joku salaattipöydän makuelämyksistä ihastuttaa, voi reseptin raaka-aineet käydä ostamassa ABC:n yhteydessä olevasta ruokakaupasta. Satokauden salaattipöydän reseptit julkaistaan viikoittain ABC-asemat -sivulla Facebookissa.
- ABC:n salaattipöydässä on edelleen suomalaisille tuttuja raaka-aineita. Uusien reseptien kautta voimme tutustuttaa ihmisiä uusiin makuihin ja rohkaista kokeilemaan myös erilaisia kasviksia ja makuyhdistelmiä. Tavoitteena on ollut tehdä ei enempää eikä vähempää kuin Suomen Satokauden mukaisin lounaspöytä, kertoo Samuli Karjula, Satokausikalenterin perustaja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
tuotekehityspäällikkö, Tommi Laakso, SOK ABC-ketjuohjaus, puh. 010 76 80811
Satokausikalenterin perustaja, Samuli Karjula, puh. 044 026 5164
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ABC on suomalainen palveluyritys, joka on osa S-ryhmää. Haluamme tarjota palveluita helposti ja nopeasti sekä matkailijoille että lähiseudulla asuville vuoden jokaisena päivänä. ABC-ketjuun kuuluu ABC-palveluasemia, ABC-automaattiasemia sekä ABC CarWash -autopesupaikkoja. Ravintoloissamme käytämme 100 % kotimaisia liharaaka-aineita. Myymme vuosittain noin 10 miljoonaa ruoka-annosta ja 24 miljoonaa kuppia kahvia. Palveluita kehitetään myös autoilevan asiakkaan sovellukseen ABC-mobiiliin, jossa saatavilla jo mobiilitankkaus ja -pesu. www.abcasemat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
ABC:n kysely: Tässä on juhannuksen automatkojen ykkösbiisi18.6.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän asiakasomistajille toteutettu kysely kertoo, että noin joka toinen lähtee juhannusliikenteeseen autolla, ja tänään torstaina on ylivoimaisesti suosituin lähtöpäivä. Vaikka moni kuuntelee nykyään omaa soittolistaa ja podcasteja, juhannuksen automatkalla radio on yhä ylivoimaisen suosittu. Suosikkibiiseistä yksi nousi selvästi muiden yläpuolelle: Arttu Wiskarin Mökkitie.
TAKAISINVETO: Coop proteiinipatukat 50 g parasta ennen -päiväyksillä 9.3., 9.4., 17.4., 20.4., 12.5. ja 13.5.202717.6.2026 17:27:23 EEST | Tiedote
SOK vetää pois markkinoilta neljän eri makuisen Coop proteiinipatukan valmistuseriä. Tuotteissa on käytetty raaka-ainetta, joka saattaa sisältää kananmunaa, jota ei ole mainittu tuotteen pakkausmerkinnöissä. Tuote aiheuttaa riskin kananmunalle allergisille henkilöille. Muille tuotteet ovat turvallisia nautittavaksi. Takaisinveto koskee ainoastaan tuotteita alla mainituilla parasta ennen päiväyksillä:
Puu- vai sähkökiuas: Prisman myyntidata kertoo kumpi on suomalaisten suosikki17.6.2026 07:25:00 EEST | Tiedote
Kiukaiden ja saunatarvikkeiden kysyntä on kovassa kasvussa. Erityisesti sähkökiukaiden ja saunatarvikkeiden kysyntä on kasvanut tänä vuonna. Kiuas ostetaan yhä useammin asennettuna kotimaisesta verkkokaupasta.
Pikaruoan suosio kasvaa: Hesburger ja S-ryhmä laajentavat yhteistyötä ympäri Suomen16.6.2026 09:22:46 EEST | Tiedote
Nopean syömisen ravintolat vetävät tällä hetkellä asiakkaita ja vauhti vain kasvaa. Hesburger on suomalainen hampurilaisravintolaketju, S-ryhmä Suomen suurin ravintola-alan toimija. Yritykset aloittivat nykyisin jo koko Suomen kattavan franchising-yhteistyön vuonna 1999 ja ovat nyt solmineet 10 vuoden jatkosopimuksen.
Punkit muuttavat lasten pukeutumista – suojaavat vaatteet käyvät kaupaksi Prismassa15.6.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Punkkien yleistyminen näkyy nyt myös lastenvaatteiden kysynnässä. Suomalaiset hakevat lapsilleen punkeilta ja muilta hyönteisiltä suojaavia vaatteita. Prisma vastaa kasvaneeseen kysyntään laajentuneella suojaavien vaatteiden tarjonnallaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

