Ahtialan S-market laajenee ja uudistuu
4.5.2020 11:30:00 EEST | Osuuskauppa Hämeenmaa | Tiedote

Tällä viikolla käynnistyvä saneeraustyö alkaa 400 neliömetrin laajennusosan rakentamisella, minkä jälkeen on vuorossa myymälämiljöön kokonaisvaltainen uudistus. Laajennus- ja uudistushankkeen myötä kaupan valikoimat kasvavat ja pääsevät paremmin esille kaikissa tuoteryhmissä. Myös paistopisteen osalta tehdään uudistuksia.
– Paistopiste laajenee ja tuotevalikoima kasvaa. Kokonaisuutta täydentää asiakkaiden toivoma grilli, ryhmäpäällikkö Ville Kivinen Osuuskauppa Hämeenmaalta kertoo.
Syksyllä 2005 avattu S-market Ahtiala saa seuraavien kuukausien kuluessa paitsi modernin ilmeen, myös muita uusia, asiointia helpottavia palveluita. Kassa-alueelle asennetaan pikakassat, ja myymäläpuolen palveluvalikoima täydentyy Mehustamolla.
Mehustamon myötä Ahtialan S-marketista saa loppuvuodesta alkaen tuoreita hedelmäherkkuja esimerkiksi vastapuristetun appelsiinimehun, raikkaiden ananasviipaleiden ja terveellisten smoothieiden muodossa.
– Myymälään tuodaan suosittu Mehustamo-konsepti, joka löytyy jo kaikista Prismoistamme ja osasta S-marketejamme, Ville Kivinen vahvistaa.
Uusiutuvalla energialla iso rooli sähköntuotannossa
Uudistettu S-market Ahtiala tulee olemaan myös entistä energiaystävällisempi myymälä modernin tekniikan, valaistusratkaisujen ja energiapihien kylmäkalusteiden ansiosta. Remontin yhteydessä tehdään tarvittavat valmistelut aurinkopaneelien asentamisesta myymälän katolle.
Tällä hetkellä aurinkopaneelit löytyvät 18 Hämeenmaan toimipaikan katolta. Tarkoituksena on kasvattaa aurinkovoimaa hyödyntävien toimipaikkojen määrää merkittävästi – jo kuluvan vuoden aikana. Katoilla olevien aurinkopaneelien tuottama sähkö kulutetaan toimipaikoissa paikallisesti.
Osuuskauppatasolla uusiutuvan energian käyttöä lisätään merkittävästi tulevina vuosina: Tuotamme jo nyt yli 60 prosenttia käyttämästämme sähköstä omalla uusiutuvalla energialla. Tavoitteena on nostaa määrä 80 prosenttiin vuoden 2025 loppuun mennessä. Suurin osa Hämeenmaan käyttämästä uusiutuvasta sähköstä tuotetaan tuulivoimalla, mutta myös aurinkovoiman osuus kasvaa jatkuvasti.
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa Hämeenmaa, ryhmäpäällikkö Ville Kivinen, 050 373 9887
Osuuskauppa Hämeenmaa, marketpäällikkö Ella Nurmi, 044 431 4411
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Hämeenmaa – 177 000 asiakasomistajan omistama paikallinen yritys
Osuuskauppa Hämeenmaa toimii Kanta- ja Päijät-Hämeessä, 21 kunnan alueella. Hämeenmaa on alueensa suurin yritys, joka työllistää noin 3300 työntekijää. Osuuskaupan omistavat sen asiakasomistajat, ja Hämeenmaalla omistajia on jo yli 177 000. Edullisten ja luotettavien kauppapalvelujen lisäksi omistajuus palkitsee muun muassa kuukausittaisena Bonuksena. Tuloksensa Hämeenmaa käyttää jäsentensä palveluiden ja verkostonsa kehittämiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Hämeenmaa
Skannaa ostokset puhelimellasi – uusin Kerää ja skannaa -palvelu pilotissa Launeen ja Riihimäen Prismoissa24.6.2026 15:02:00 EEST | Tiedote
Palvelu mahdollistaa tuotteiden skannaamisen omalla puhelimella myymäläkierroksen aikana. Prisma Riihimäki on ollut mukana pilotoimassa palvelua viime syksystä lähtien, ja kesäkuussa pilotti laajeni Prisma Launeelle.
Lisää suurteholatauspisteitä ABC Heinolan jättiasemalle15.6.2026 08:13:00 EEST | Tiedote
ABC Heinolan suurteholatausasemalle avataan maanantaina 15. kesäkuuta viisi uutta latauspistoketta.
70 vuotta muotia ja kauneutta Lahden Sokoksella4.6.2026 10:13:00 EEST | Tiedote
Lahden keskustan ikoninen kulmakivi, Sokos Lahti, viettää tänä vuonna 70-vuotispäiviään.
Hämeenmaan robokuljetukset laajenevat kesän aikana3.6.2026 14:02:00 EEST | Tiedote
Ruokarobotit ovat toimittaneet tilauksia kuudesta Hämeenmaan S-marketista jo vuoden ajan. Palvelu laajenee kolmeen myymälään kesäkuussa, ja myös muita laajennuksia on suunnitteilla.
S-market Nastolan laajennustyöt alkavat26.5.2026 10:01:00 EEST | Tiedote
Lahden Rakokivessä sijaitsevaan S-market Nastolaan rakennetaan 1 400 neliömetrin laajennusosa. Laajennuksen myötä myymälän valikoima kasvaa lähes kaikissa tuoteryhmissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

