AJONEUVOMATKAILU ON NYT TRENDIKÄSTÄ – UUTUUDET ESILLÄ HELSINGIN CARAVAN-MESSUILLA
15.1.2020 16:31:20 EET | Messukeskus | Tiedote

”Nyt on selviä merkkejä siitä, että matkailuajoneuvoilla matkustaminen on muuttumassa. Matkailuautot, -vaunut ja retkeilyautot ovat yhä useammin elämysmatkailijoiden matkustusvälineitä. Niitä myydään vuosi vuodelta enemmän. Selvää kasvua on ollut jo kolme vuotta. Harrastuksesta on nyt selkeästi tullut trendikäs”,iloitsee toiminnanjohtaja Antti Siljamäki Matkailuajoneuvotuojat ry:stä. ”Tänä vuonna esitellään messuilla paljon mielenkiintoisia uutuuksia. Matkamessujen yhteydessä haluamme myös kertoa, miten harrastuksen voi aloittaa. Messuilta saa paljon tietoa muun muassa vuokraustoiminnasta.”
Caravan-messuilla esitellään uusia matkailuajoneuvoja seuraavilta merkeiltä: Adria, Bürstner, Carado, Concorde, Dethleffs, Fendt, Hobby, Hymer, Knaus, Morelo, Pössl, Rapido ja Weinsberg sekä uudet Suomessa esillä olevat merkit Niesmann + Bischoff ja Pilote. Uusia matkailuajoneuvoja on messuilla entistä enemmän johtuen suuresta uutuuksien määrästä.
Messuilla esiteltäviä matkailuautoneuvouutuuksia ovat muun muassa 8,8 metriä pitkä, messujen kallein maantieristeilijä Concorde Centaurio 860LI, upea Morelo Palace Liner, täysin uusittu Adria Compact, uuden pohjaratkaisun Rapido V62, yksi kauneimmista puoli-integroiduista autoista Niesmann + Bishoff Smove 7.4 E, erikoismalli Bürstner Ixeo Time IT 716 J, pyöreillä ikkunoilla varustettu Pössl Trenta 30-vuotisjuhlamalli, Mercedes-Benzin alustalle rakennettu Hymer Tramp S 695, kuusimetrinen Weinsberg CaraTour 50 Years Limited Edition -malli ja Valion promoauto ”Oltervaaninakin” tunnettu Carado A461.
Matkailuvaunuissa uutuuksista mainittakoon uuden pohjaratkaisun Hobby 560 FC prestige sekä Fendt 650 SG Diamant.
Elämysmatkailija suuntaa Lofooteille perheen kanssa talvella surffaamaan
Elämysmatkailija, viljelijä ja Asenne surf -yrittäjä Ville Rinta tulee Caravan-messuille kertomaan tarinaansa siitä, miten hän lähtee perheen kanssa surffimatkalle Lofooteille Norjaan silloin kun hänelle sopii ja paikkaan, jossa on parhaat surffausmahdollisuudet. Ajankohdaksi hän valitsee talven. Tarinaa voi tulla kuuntelemaan lauantaina 18.1. ja sunnuntaina 19.1. klo 13.45 Caravan-messujen Leirintäalueelle.
Helsingin Caravan-messut on tänä vuonna avoinna perjantaina 17.1. klo 10-19 sekä lauantaina ja sunnuntaina 18. – 19.1. klo 10-18.
Messukeskus järjestää Helsingin Caravan-messut yhteistyössä Matkailuajoneuvotuojat MAT ry:n kanssa samanaikaisesti Pohjois-Euroopan suurimman matkailualan tapahtuman, Matkamessujen, kanssa. Vuonna 2019 tapahtumakokonaisuudessa vieraili yli 61 000 kävijää. Matkamessut avautuu jo 16.1. matkailualan ammattilaisille.
www.caravanmessut.fi #caravan2020
Lisätietoja: tiedottaja Teija Armanto, Messukeskus, puh. 050 376 0804, teija.armanto@messukeskus.com
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Pohjoismaiden muuntuvin tapahtumatalo ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskuksen tulovaikutus oli pääkaupunkiseudulle 304 miljoonaa euroa ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 4140 henkilötyövuotta vuonna 2025. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) is the most versatile event venue and meeting place in the Nordics. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre in 2025 brought in a revenue stream of 304 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 4,140 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Helsingin Kirjamessujen lukupiireissä rakastettuja kirjailijoita ja uuden polven tähtiä18.6.2026 07:43:52 EEST | Tiedote
Helsingin Kirjamessut on julkaissut lukupiirinsä, joissa voi kohdata Olli Jalosen, Leena Krohnin ja Viveca Stenin. Uutena lukupiirimallina on uuden polven kirjailijoiden Iida Aikion, Markku Haussilan ja Ivan Manirahon yhteinen lukupiiri, jossa keskustellaan identiteeteistä ja kasvutarinoista. Kirjamessujen lukupiireissä lukija kohtaa kirjailijan ja pääsee keskustelemaan uutuuskirjoista. Lukupiirit ovat osa Helsingin Kirjamessujen ohjelmaa, joka julkaistaan kokonaisuudessaan 22.9.2026. Helsingin Kirjamessut järjestetään torstaista sunnuntaihin 22. – 25.10.2026 Helsingin Messukeskuksessa.
Suosittu Veneelle uusi elämä -kisa etsii veneitä helmikuun messuille17.6.2026 14:24:11 EEST | Tiedote
Vene 27 Båt -messuilla järjestetään nyt kolmatta kertaa Veneelle uusi elämä -kisa, jossa esitellään kiinnostavia kunnostusprojekteja. Kisa on tuonut Helsingin kansainvälisille venemessuille oman kiinnostavan säväyksen ja kisaa on käyty molempina kertoina hyvässä yhteisöllisessä hengessä. Uusien veneiden rinnalla kunnostetut veneet osoittaa, että veneilyn voi aloittaa myös kunnostamalla käytetystä veneestä itselleen sopivan. Valmiit tai lähes valmiit veneet esitellään Venemestarin Telakalla venemessuilla 12. – 21.2.2027 Helsingin Messukeskuksessa ja ne kisaavat keskenään palkinnoista.
Käsityö, materiaali ja tunne – Habitare Protos 2026 muotoilijat julkistettu5.6.2026 13:13:08 EEST | Tiedote
Habitare Protos 2026 suunnittelijat liikkuvat rohkeasti kategorioiden välillä. Käyttöesine voi olla kuin taideteos, valaisin tai peili kuin veistos ja akustinen elementti kuin taulu. Yhteisesti ne pohtivat mitä esine voi kertoa materiaalinsa, muotonsa ja valmistustapansa kautta.
KUTSU Tapahtuma-alan cocktailit SuomiAreenassa 23.6.20264.6.2026 12:00:00 EEST | Kutsu
Kutsumme median edustajat mukaan SuomiAreenan 2026 yhteydessä järjestettäville tapahtuma-alan cocktaileille Porin Raatihuoneelle tiistaina 23.6. kello 17.45 alkaen. Tarjolla on kevyttä syötävää ja kesäistä juotavaa sekä taatusti mielenkiintoisia ja mukavia kohtaamisia.
Taloustutkimus: Helsingin Messukeskuksen tulovaikutus pääkaupunkiseudulle 304 miljoonaa euroa vuonna 2025 – kasvusuunta jatkui2.6.2026 08:25:34 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksen ennätyksellisen liikevaihdon ja yli miljoonan kävijän vuosi 2025 näkyi myös tulo- ja työllisyysvaikutuksen kasvuna. Taloustutkimuksen tekemän tutkimuksen mukaan Messukeskuksen talousvaikutus pääkaupunkiseudulle nousi 304 miljoonaan euroon ja työllisyysvaikutus 4140 henkilötyövuoteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

