Akava Works -talousennuste: Suomen talous kasvaa laaja-alaisesti
10.12.2021 10:00:35 EET | Akava ry | Tiedote
– Suomen kokonaistuotanto elpyi vuoden 2021 toisella neljänneksellä jopa kovia odotuksia vahvemmin ja ylitti silloin pandemiaa edeltäneen tuotannon määrän. Nousu jatkui melko ripeänä myös kolmannella neljänneksellä. Tämän vahvan jakson ansiosta arvioimme, että Suomen talouskasvu yltää 3,5 prosenttiin vuonna 2021. Talouskehitykseen liittyvien riskien vuoksi vuoden 2022 kasvuarvio on laskettu 2,7 prosenttiin, sanoo Akavan pääekonomisti Pasi Sorjonen.
Uusi koronavirusmuunnos on uhka matkailulle ja kuljetuksille
Heikentynyt tautitilanne Euroopassa, uusi koronaviruksen muunnos ja rajoitusten tiukentuminen lisäävät yritysten ja kotitalouksien epätietoisuutta siitä, miten vuoden 2022 alkupuoliskoa eletään.
– Koronan kanssa on jo opittu elämään, mutta varovaisuus lisääntyy. Tästä kärsivät todennäköisesti samat palvelualat kuin aiemminkin eli matkailu, majoitus- ja ravitsemistoiminta, kuljetus ja kulttuuri, Sorjonen arvioi.
Kuluttajahinnat ovat nousseet rajusti
Suomen kuluttajahintojen nousu vauhdittui syyskuussa 2,5 prosenttiin ja lokakuussa edelleen 3,2 prosenttiin.
– Tällaisia lukemia nähtiin edellisen kerran vuonna 2013, joten muutos on iso. Tärkeää inflaation nousussa on, että se on ainakin toistaiseksi peräisin vain asumisen ja liikenteen hintojen noususta. Hintoja nostavat asuntojen, peruskorjausten, sähkön ja polttoaineiden kallistuminen. Arvioimme kuluttajahintojen kohoavan 2 prosenttia vuonna 2022, mutta se edellyttää, että raakaöljy ei kallistu lisää, Sorjonen jatkaa.
Uudenmaan poikkeuksellinen työttömyystilanne ja sitkeä pitkäaikaistyöttömyys ovat kasvava ongelma
– Pandemian takia Uudenmaan työttömyys nousi uudelle tasolle. Lomautukset ovat vähentyneet jyrkästi, mutta työttömien määrä ei. Arvioimme, että kaksi kolmasosaa koko maan työttömyyden noususta on tapahtunut Uudellamaalla ja vain yksi kolmasosa muualla. Kysymys kuuluu, voiko koko maan työttömyys vähentyä nopeasti, jos samaan aikaan Uudenmaan työttömyys pysyy korkeana? Nähdäksemme ei voi, Sorjonen toteaa.
– Lisäksi korkeakoulutettujen työttömyys on vähentynyt Uudellamaalla selvästi hitaammin kuin muualla Suomessa. Se ei enteile hyvää tavoitellessamme osaamiseen perustuvaa talouskasvua ja TKI-investointien kasvattamista neljään prosenttiin bruttokansantuotteesta, Sorjonen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pasi Sorjonenpääekonomisti
Puh:+358505575271pasi.sorjonen@akava.fiTietoja julkaisijasta
Akava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 36 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akava ry
Palkansaajakeskusjärjestöt: Vaaratiedotetta noudattava työntekijä ei saa menettää palkkaansa29.5.2026 09:15:30 EEST | Tiedote
Viranomaisen antama drooniuhkaa tai muuta vakavaa turvallisuusuhkaa koskeva vaaratiedote on otettava vakavasti.
Akava: Allt fler Akavamedlemmar anser att risken för utbrändhet är stor eller ganska stor19.5.2026 13:10:15 EEST | Pressmeddelande
De första resultaten från Akava Works arbetslivsenkät 2026 avslöjar att 52 procent av de Akavamedlemmar som besvarat enkäten bedömer att risken för utbrändhet är stor eller ganska stor. Situationen har försämrats sedan 2024, då 38 procent av dem som svarade på arbetslivenkäten var av denna åsikt. Akava anser att de nya uppgifterna om den upplevda risken för utbrändhet är alarmerande, och vill utifrån dessa påskynda utfärdandet av en förordning om hanteringen och förebyggandet av psykosocial belastning. Akavas Maria Löfgren lyfte fram de nya uppgifterna i sitt tal på Akavas förbundskongress.
Akava: Yhä useampi akavalainen pitää työuupumuksen riskiä suurena tai melko suurena19.5.2026 13:10:15 EEST | Tiedote
Akava Works -työolotutkimuksen 2026 ensimmäiset tulokset kertovat, että 52 prosenttia vastanneista akavalaisista arvioi työuupumusriskinsä suureksi tai melko suureksi. Tilanne on huonontunut vuodesta 2024, jolloin 38 prosenttia työolotutkimukseen vastanneista oli tätä mieltä. Akava pitää uusia tietoja koetusta työuupumisriskistä hälyttävinä ja kiirehtii niiden pohjalta psykososiaalisen kuormituksen hallintaa ja ehkäisyä koskevan asetuksen säätämistä. Akavan puheenjohtaja Maria Löfgren toi uudet tiedot esille puheessaan Akavan liittokokouksessa.
Työmarkkinakeskusjärjestöjen yhteiset vaaliviestit: Vahvistuva EU on koko Suomen etu8.5.2026 10:07:48 EEST | Tiedote
Maailmanpolitiikan kriisiaikoina Eurooppa on Suomelle tärkeämpi kuin koskaan. Työmarkkinakeskusjärjestöt esittävät, että maamme tuleva hallitus ajaisi EU-politiikassaan merkittäviä integraatioloikkia, joilla Euroopasta tehtäisiin taloudellisesti, teknologisesti, puolustuksellisesti ja demokratia-arvoiltaan entistä vahvempi.
Akava: Nopeampi väylä pysyvään oleskelulupaan vahvistaisi Suomen kasvua6.5.2026 11:38:17 EEST | Tiedote
Suomi tarvitsee Akavan mielestä kunnianhimoisempaa ja ennakoitavampaa maahanmuuttopolitiikkaa talouskasvun turvaamiseksi. Akava esittää, että nopeampaan pysyvän oleskeluluvan saamiseen luodaan uusi pisteytykseen perustuva väylä, joka täydentää nykyistä järjestelmää ja helpottaa kansainvälisten osaajien juurtumista Suomeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
