Akavan Erityisalat

Akavan Erityisalat: Huomio Akavan tulevaan puheenjohtajakauteen

Jaa
Sture Fjäderin eduskuntavaalikampanjointi vahingoittaa Akavan mainetta, sanoo Akavan Erityisalat. - Vaikka Fjäder jäävättiin osin tehtävistään, hän on edelleen muodollisesti Akavan puheenjohtaja ja puheenjohtajuus velvoittaa, liitto huomauttaa kannanotossaan. Akavan uusi puheenjohtaja valitaan 15.11.

Akavan Erityisalat on huolissaan Akavan ympärillä parhaillaan vallitsevasta julkisesta keskustelusta.

Akavan nykyinen puheenjohtaja Sture Fjäder ilmoitti eduskuntavaaliehdokkuudestaan elokuussa ja vetäytyi jääviyssyistä keskeisistä tehtävistään. Muodollisesti hän on kuitenkin Akavan puheenjohtaja 14.11. saakka. 

- Nyt Fjäder näyttää aloittaneen julkisuudessa henkilökohtaisen eduskuntavaalikampanjointinsa, vaikka on edelleen Akavan palkkaa nauttiva puheenjohtaja. Mielestämme Fjäderin kampanjointi vahingoittaa Akavan mainetta, sanoo Akavan Erityisalojen puheenjohtaja Tuire Eilittä.

- On hyvä, että eduskuntaan pyrkivä Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder vetäytyi keskeisistä puheenjohtajan tehtävistä loppukaudeksi. Tämä oli puolueettomuuden vuoksi välttämätöntä. Fjäderin tulee mielestämme myös aloittaa varsinainen vaalikampanjointi vasta sitten, kun hänen puheenjohtajuutensa on ohi.

Huomio tulevaan 
puheenjohtajakauteen

Akavan Erityisalat toivoo, että huomio siirtyisi pikku hiljaa nykyisestä puheenjohtajasta Akavan tulevaan puheenjohtajakauteen. Liitto ei ole asettunut vielä kummankaan ilmoittautuneen ehdokkaan, Jari Jokisen tai Maria Löfgrenin taakse.

- Jäsenillemme on tärkeää, että Akava ajaa tasa-arvokysymyksiä ja myös heikommassa työmarkkina-asemassa olevien akavalaisten asiaa. Näistä näkökulmista tarkastelemme tapamme mukaan jälleen molempia puheenjohtajaehdokkaita, sanoo Akavan Erityisalojen puheenjohtaja Tuire Eilittä.

- Meillä liiton hallitus päättää, kenelle äänet annetaan. Päätös tehdään 26. lokakuuta.

- Akavan Erityisaloille tärkeitä kysymyksiä ovat tasa-arvo ja yhdenvertaisuus, monimuototyön teemat sekä se, että kuullaan myös huonossa työmarkkina-asemassa olevia akavalaisia. Heitä ovat sekä vastuullisiin tehtäviinsä nähden pienipalkkaiset että esimerkiksi pätkätyökurimuksen kanssa painiskelevat jäsenet, sanoo Akavan Erityisalojen toiminnanjohtaja Salla Luomanmäki.

- On tärkeää, että Akavassa tunnustetaan jäsenkunnan monialaisuus ja -arvoisuus. Esimerkiksi julkisen ja yksityisen sektorin välille ei saa tulla vastakkainasettelua. Se olisi vanhakantaista ajattelua, kun kumpikin tarvitsee kipeästi toistaan, Luomanmäki sanoo.

Akavan Erityisalojen puheenjohtaja Eilittä kertoo, että liitto toivoo myös jäseniä mukaan puheenjohtajapohdiskeluun.

- Järjestämme jäsenille avoimen Akavan puheenjohtajaehdokkaiden paneelikeskustelun 13. lokakuuta ja esittelemme ehdokkaat jäsenille viestinnässämme. On tärkeää, että jäsenten ääntä kuullaan valinnassa, vaikka valinnan meillä tekee liiton hallitus, Eilittä sanoo.

Lisätietoja:

puheenjohtaja Tuire Eilittä, Akavan Erityisalat, puh. 040 512 7483

toiminnanjohtaja Salla Luomanmäki, Akavan Erityisalat, puh. 040 700 780

Yhteyshenkilöt

Anna Joutsenniemi, viestintäpäällikkö, puh. 040 525 8582

Salla Luomanmäki, Akavan ErityisalatToiminnanjohtaja, FM.

Liiton johtaminen, hallinto, työmarkkina-asiat ja ulkoiset suhteet. Akavan hallituksen jäsen ja varapuheenjohtaja. Monimuotoinen työelämä, veropolitiikka.

Puh:040 700 7800salla.luomanmaki@akavanerityisalat.fi

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Akavan Erityisalat
Akavan Erityisalat
Maistraatinportti 4 A
00240 HELSINKI

http://www.akavanerityisalat.fi

Akavan Erityisalat on kulttuurin ja hallinnon sekä viestinnän, liike-elämän ja hyvinvoinnin aloilla asiantuntija- ja esihenkilötehtävissä toimivien ammattiliitto, johon kuuluu 19 jäsenjärjestöä. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat

Akavan Erityisalat: Asiantuntijalla suuri riski uupua - "Työnkuvaa on rauhoitettava"23.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Kuormitus asiantuntijatyössä on noussut hälyttävälle tasolle: 60 prosenttia Akavan Erityisalojen jäsenistä kokee työmääränsä ainakin ajoittain liian suureksi, ja vain harva näkee olevansa täysin turvassa työuupumukselta. Tuore jäsenkysely piirtää huolestuttavan kuvan asiantuntijoista, joita kuormittavat erityisesti usean asian yhtäaikainen tekeminen, kiire ja kasvavat vaatimukset. Ratkaisuna Akavan Erityisalat esittää, että työturvallisuuslainsäädäntöä täsmennetään psykososiaalisen kuormituksen hallitsemiseksi. Liiton jäsenkyselyyn vastasi yli 4 000 asiantuntijaa tai esihenkilöä.

Kysely: Joka toinen johdon assistentti kokee epäasiallista kohtelua23.4.2025 09:53:35 EEST | Tiedote

Osaamisen vähättelyä, häirintää, tytöttelyä, arvostuksen puutetta työtehtävien vuoksi. Epäasiallista kohtelua on työurallaan kokenut 52 prosenttia johdon assistenteista, ilmenee Akavan Erityisalojen jäsenjärjestö Skillan kyselystä. Jopa 28 prosenttia johdon assistenteista raportoi kokeneensa epäasiallista kohtelua viimeisen vuoden aikana. Skilla ry nostaa hallinnon asiantuntijoiden ja assistenttien päivänä 23. huhtikuuta esiin huolen jäsenistönsä työelämässä kohtaamasta epäasiallisesta kohtelusta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye