Akavan Erityisalat ja Kumula kritisoivat Oulun kaupunkia: ”Lomauttaminen ilman yt-menettelyä ei ole oikein”
25.3.2020 16:04:28 EET | Akavan Erityisalat | Tiedote

Oulun kaupungin päätös lomauttaa henkilöstöään käymättä yt-neuvottelua on juuri päinvastoin, mitä koronakriisin kanssa kamppaileva maan hallitus suosittaa, sanovat kuntien korkeakoulutettua kulttuuri-, kirjasto- ja hallintohenkilöstää edustavat Akavan Erityisalat ja Kuntien asiantuntijat - Kumula.
- On selvää, että tilanne on todella poikkeuksellinen. Silti kysymys on ihmisistä, heidän työstään ja toimeentulostaan. Yt-menettelyssä tarkastellaan löytyisikö lomautuksen sijaan korvaavaa työtä. Tämän kortin Oulun kaupunki on päättänyt jättää katsomatta, Kumulan toiminnanjohtaja Jussi Näri ihmettelee.
Ammattiliitot korostavat, että koronaviruksen kaltainen pandemia on poikkeustilanne, muttei kaikissa tapauksissa kuitenkaan toiminnan vaarantuminen, kuten säädöksissä on tarkoitettu. Siksi työn vähenemisestä johtuva tarve lomauttaa tulee toteuttaa normaalin yhteistoimintamenettelyn mukaisesti.
- Hyvien kulttuuri-, liikunta- ja nuorisopalvelujen taustalla on pitkäjänteinen työ. Vaikka toimipisteet ovat suljettuna yleisöltä, niissä voidaan ja pitää tehdä edelleen palvelun suunnitteluun ja valmisteluun liittyviä tehtäviä tai huolto- ja ylläpitotehtäviä, muistuttaa neuvottelupäällikkö Jaakko Korpisaari Akavan Erityisaloista.
- Poikkeuksellisissa olosuhteissa kuntien palvelutuotanto muuttuu muttei katoa. Nyt jos koskaan tarvitaan palveluinnovaatioita. Kaupungeissa on tähän palvelujen kehittämiseen osaavaa väkeä. Tämä osaaminen pitäisi nyt valjastaa kaupunkilaisten hyvinvoinnin tukemiseen lomauttamisten sijaan, liitot korostavat.
Listietoja:
Jussi Näri, toiminnanjohtaja, Kuntien asiantuntijat – KUMULA ry, jussi.nari@kumula.fi, p. 0400 816 284
Jaakko Korpisaari, neuvottelupäällikkö, Akavan Erityisalat, jaakko.korpisaari@akavanerityisalat.fi, p. 040 777 9422
Yhteyshenkilöt
Jussi Näri, Kuntien asiantuntijat - KumulaToiminnanjohtaja
Puh:0400 816 284jussi.nari@kumula.fiJaakko Korpisaari, Akavan ErityisalatNeuvottelupäällikkö, FM. Kuntasektorin sopimus- ja neuvottelutoiminta, sote- ja maakuntauudistuksen yhteyshenkilö, kulttuuripolitiikka.
Puh:0201 235 363, 040 777 9422jaakko.korpisaari@akavanerityisalat.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Akavan Erityisalat on kulttuurin ja hallinnon sekä viestinnän, liike-elämän ja hyvinvoinnin aloilla asiantuntija- ja esihenkilötehtävissä toimivien ammattiliitto, johon kuuluu 19 jäsenjärjestöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat
Akavan Erityisalat ja Specia: Osaamissetelin käyttöönotto resursoitava26.8.2026 13:24:22 EEST | Tiedote
Jotta osaamisseteliuudistus voidaan toteuttaa laadukkaasti, tarvitaan lisäresursointia. Työllisyyspalveluiden henkilöstö on jo nyt osin vaikeasti kuormittunut ja uudistus tuo merkittävästi lisätyötä etenkin alkuvaiheessa, Akavan Erityisalat ja sen jäsenyhdistys Specia sanovat. Liitot näkevät myös, että työllisyyttä edistäviä palveluja tulisi voida hankkia pieniltäkin toimijoilta. Osaamisseteliuudistuksen lausuntoaika päättyi 24.8.2026.
Vantaan ja Espoon yt-neuvottelut huolettavat tukipalveluiden ammattilaisia - Skilla ja Akavan Erityisalat peräänkuuluttavat hallittua uudistamista14.8.2026 10:00:34 EEST | Tiedote
Vantaalla ja Espoossa käynnistyvät muutosneuvottelut huolettavat hallinnon ja tukipalvelujen työntekijöitä. – On hyvä, että kasvatuksen ja opetuksen palveluita halutaan turvata. Samalla on tunnistettava, että hallinto ja tukipalvelut ovat osa näiden palveluiden toimivaa kokonaisuutta, sanoo tukipalvelujen asiantuntijoita edustava Skilla ry. Skilla on Akavan Erityisalojen jäsenyhdistys.
Akavan Erityisalat: Alustatyölain suojeltava paremmin työntekijää7.8.2026 10:02:57 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys alustatyölaiksi tarvitsee lisää kunnianhimoa, jotta se toisi selkeyttä alustatyömarkkinoille ja suojaisi paremmin työntekijää. Esitys täyttää vähimmäistason, muttei vastaa riittävästi EU:n kauan kaivatun ja tärkeän alustatyödirektiivin tavoitteisiin, Akavan Erityisalat sanoo. Liitto muistuttaa, että myös alustojen kautta asiantuntijatyötä tekevät voivat olla haavoittuvassa asemassa. Alustatyölakia koskeva lausuntokierros päättyy 28.8.2026.
Akavan Erityisalat: Opintotukiuudistus lisäämässä opiskelijan velkataakkaa24.6.2026 10:15:08 EEST | Tiedote
Akavan Erityisalat katsoo, että hallituksen esitys uudeksi opintoetuuslaiksi lisäisi opiskelijoiden velkataakkaa entisestään. – Esitystä on muutettava. Opiskelijoille tulee antaa opiskelurauha ilman pakkoa opintolainan nostoon tai opintojen ohella työskentelyyn, liitto sanoo lausunnossaan.
Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliitto: Museonjohtajat silmiinpistävän alipalkattuja23.6.2026 09:20:59 EEST | Tiedote
Kunta rekrytoi museonjohtajaa 2 900 euron kuukausipalkalla. Mitä se kertoo asiantuntijatyön arvostuksesta, kysyy Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliitto MAL. Liitto kirjelmöi tapauksesta suoraan asianomaiseen kuntaan. – Valitettavasti kyse ei ole yksittäistapauksesta, sanoo toiminnanjohtaja Katariina Mäkelä. MAL on Akavan Erityisalojen jäsenyhdistys.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
