Akavan Erityisalat kuulee jäseniään Akavan puheenjohtajavalinnassa

Akavalle valitaan puheenjohtaja 25. elokuuta 2020 pidettävässä liittokokouksessa. Puheenjohtajuutta tavoittelee jo kaksi hakijaa, nykyinen puheenjohtaja Sture Fjäder ja Yhteiskunta-alan korkeakoulutettujen palvelujohtaja Maria Teikari.
– Odottelemme vielä tovin tuleeko muita ehdokkaita ja lähetämme sen jälkeen kyselyn jäsenillemme. Kysymme, kuka jäsenten mielestä olisi paras tekemään akavalaista vaikuttamistyötä ja korkeakoulutettujen edunvalvontaa. Päätöksen tekee hallituksemme elokuussa, Akavan Erityisalojen puheenjohtaja Tuire Eilittä kertoo.
Akavan Erityisalat kiteytti helmikuussa toiveensa Akavan uudelle puheenjohtajakaudelle viiteen teemaan otsikolla Tavoitteena tasa-arvoisempi Akava.
Akavan Erityisalojen teemat ovat:
- Yhdenvertainen ja inhimillinen työelämä ja sosiaaliturva.
- Työn vaativuuteen ja korkeaan koulutukseen nähden alipalkattujen palkkaus ja työmarkkina-asema.
- Silpputyötä vaihtelevissa työmuodoissa tekevien aktiivinen edunvalvonta. Työelämän muutosten ennakointi ja tulevaisuuden työelämän rakentaminen oikeudenmukaiseksi.
- Vastuullisuus ilmastoasioissa ja kansainvälisesti reilun työelämän edistämiseksi.
- Akavan toimintatapojen läpinäkyvyys ja Akava-yhteisön sisäisen luottamuksen vahvistaminen.
– Ottaako uusi puheenjohtaja huomioon alipalkattujen akavalaisten naisvaltaisten alojen merkityksen? Ovatko työelämän ja sosiaaliturvan inhimillisyys ja yhdenvertaisuus puheenjohtajan sydäntä lähellä? Aikooko hän työskennellä ilmastonmuutosta vastaan ja vaikuttaa reilun työelämän puolesta myös kansainvälisesti? Nämä kaikki ovat jäsenistöllemme tärkeitä ja yhteiskunnallisessa vaikuttamisessa keskeisiä kysymyksiä, sanoo Akavan Erityisalojen toiminnanjohtaja Salla Luomanmäki.
– Jäseniämme työskentelee myös ns. uuden työn ammateissa, joissa epävakaat työolot palkansaajan ja yrittäjien välimaastossa ovat tuttuja. Monen palkansaajajäsenemme työuraa leimaavat määräaikaisuudet. Nämä ovat olleet jo pitkään Akavan Erityisalojen agendalla. Näiden kysymysten tulee jatkossakin kuulua myös Akavan työelämän kehittämisen agendalle, Luomanmäki sanoo.
– Naisvaltainen jäsenistömme on Akavan pienipalkkaisinta. Heidän ansionsa eivät korkeasta koulutuksesta ja vaativasta työstä huolimatta useinkaan nouse edes suomalaisen keskipalkan tasolle. Akavassa on paljon vastaavassa asemassa olevia jäseniä. Vaikka palkkaneuvottelut ovat neuvottelujärjestöjemme YTN:n ja JUKOn työsarkaa, toivomme, että keskusjärjestönä Akava omalla vaikuttamistyöllään nostaa näitä asioita esiin ja antaa selkeän tuen sekä akavalaisten neuvottelujärjestöjen että yksittäisten liittojen työlle tällä alueella, sanoo puheenjohtaja Tuire Eilittä.
Luomanmäki ja Eilittä korostavat liiton haluavan uudelta puheenjohtajakaudelta myös lisää läpinäkyvyyttä Akavan toimintatapoihin.
– Tässä on kehitytty hyvään suuntaan. Akava-yhteisön sisäisen luottamuksen ja hyvän ilmapiirin rakentaminen ovat Akavan menestyksen perusta myös jatkossa. Puheenjohtajavaali antaa nyt erinomaisen tilaisuuden käydä rakentavaa keskustelua Akavan ja koko ay-liikkeen tulevaisuudesta, Eilittä ja Luomanmäki sanovat.
Akavan Erityisalat ei näillä näkymin aio esittää omaa ehdokastaan Akavan puheenjohtajavaaliin.
– Meiltä on pitkin kevättä kyselty kantoja Akavan puheenjohtajavaaliin. Siksi halusimme hyvissä ajoin jo helmikuussa nostaa keskusteluun jäsenillemme tärkeät kysymykset. Haluamme myös kysyä suoraan jäseniltä vaaliin ilmoittautuneista. Ehdokkaan sukupuoli tai ikä eivät ole meille tärkeitä asioita, vaan kanta jäsenillemme keskeisiin kysymyksiin, Eilittä ja Luomanmäki korostavat.
***
Akavan Erityisalat on kulttuurin, hallinnon ja hyvinvoinnin asiantuntijoita ja esihenkilöitä edustava liitto, johon kuuluu 22 itsenäistä jäsenyhdistystä. Liitto on lähes 27 000 jäsenellään Akavan suurimpien liittojen joukossa. Jäsenistöstä noin puolet työskentelee julkisella ja puolet yksityisellä sektorilla. Liiton jäseninä on kasvavassa määrin myös ammatinharjoittajia ja yksinyrittäjiä.
Lisätietoja:
Akavan Erityisalojen puheenjohtaja Tuire Eilittä, p. 040 512 7483, tuire.eilitta@akavanerityisalat.fi
Akavan Erityisalojen toiminnanjohtaja, Akavan hallituksen jäsen ja varapuheenjohtaja Salla Luomanmäki, p. 040 700 7800, salla.luomanmaki@akavanerityisalat.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna Joutsenniemi, viestintäpäällikkö, Akavan Erityisalat, puh. 040 525 8582, anna.joutsenniemi@akavanerityisalat.fi
Tuire Eilittä, Akavan ErityisalatPuheenjohtaja
Puh:040 512 7483tuire.eilitta@akavanerityisalat.fiSalla Luomanmäki, Akavan ErityisalatToiminnanjohtaja, FM. Liiton johtaminen, hallinto, työmarkkina-asiat ja ulkoiset suhteet. Akavan hallituksen jäsen ja varapuheenjohtaja. Monimuotoinen työelämä, veropolitiikka.
Puh:0201 235 341, 040 700 7800salla.luomanmaki@akavanerityisalat.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Akavan Erityisalat on kulttuurin ja hallinnon sekä viestinnän, liike-elämän ja hyvinvoinnin aloilla asiantuntija- ja esihenkilötehtävissä toimivien ammattiliitto, johon kuuluu 19 jäsenjärjestöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat
Akavan Erityisalat ja Restonomiopiskelijaliitto: Opiskelijan ahdinko pahenee, vaikka koulutuksen lisäleikkauksilta vältyttiin4.9.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Budjettiriihestä selvittiin säikähdyksellä, mutta aikaisemmat leikkauspäätökset asumistukeen, korkeakoulujen perusrahoitukseen sekä harjoittelupaikkojen puute synkistävät opiskelijan arjen, Akavan Erityisalat ja Sureo – Restonomiopiskelijaliitto sanovat. Sureo kuuluu Sure – Suomen Restonomiliittoon, jonka kattojärjestö on Akavan Erityisalat.
Akavan Erityisalojen terveiset budjettiriiheen: Kansalaisten hyvinvoinnista ei pidä enää leikata28.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Akavan Erityisalat vaatii budjettiriihen päätöksiltä tasapuolisuutta. Kansalaisten sivistys- ja hyvinvointipalveluja uhkaavia lisäleikkauksia ei tule toteuttaa. Sen sijaan on aika puuttua pysähtynyttä yritystoimintaa säilyttäviin tukiin ja kaikkein hyvätuloisimpien verohelpotuksiin. Tämä olisi oikeudenmukainen, tulevaisuudenuskoa ja myös kasvua rakentava suunta. Ilman hyvinvointia ei synny kestävää kasvua.
MAL ja Akavan Erityisalat: Vaikeata historiaa pitää voida käsitellä museoissa18.8.2025 15:22:59 EEST | Tiedote
Museoita koskeva poliittinen ohjaus on noussut keskusteluun presidentti Trumpin hallinnon ilmoitettua USAn julkisia museoita koskevista ”puhdistuksista”. – Uutiset Yhdysvalloista pöyristyttävät. On varmistettava, etteivät vastaavat museoita koskevat sensuuripyrkimykset leviä Suomeen. Ikävä kyllä museoiden resurssipula hankaloittaa historian käsittelyä jo nyt, sanoo Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliiton toiminnanjohtaja Katariina Mäkelä.
Akavan Erityisalat: Valtiovarainministerin leikkauslista kurittaisi koulutusta, kulttuuria ja kansalaisyhteiskuntaa7.8.2025 09:13:52 EEST | Tiedote
- Valtiovarainministeriön esittämä säästölista on pysäyttävä osoitus siitä, miten vähän sivistyksen, kulttuurin ja kansalaisyhteiskunnan merkitystä ymmärretään. Leikkauslistan laatijat eivät tunnista niiden arvoa kansalaisten arjessa ja Suomen tulevaisuudelle, toteaa toiminnanjohtaja Olli Kaure Akavan Erityisaloista.
Akavan Erityisalat: Työsuhdeturvaa romuttava lakiesitys valmisteltava uudelleen28.7.2025 15:38:43 EEST | Tiedote
Määräaikaisia työsuhteita lisäävä ja takaisinottovelvollisuutta keventävä lakiesitys heikentäisi räikeästi työsuhdeturvaa. Riskiryhmiin kuuluvat naiset ja nuoret, joiden työmarkkina-asema on jo ennestään heikentynyt. Esitys tulisi valmistella uudelleen siten, että työntekijöiden asema ja oikeudet otetaan asianmukaisesti huomioon, Akavan Erityisalat painottaa lausunnossaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme