Älä kaada kinkkurasvaa viemäriin – näin kierrätät kokkausrasvat oikeaoppisesti

Jähmettyvä rasva aiheuttaa helposti tukoksia viemäriputkissa ja -verkostossa. Kiinteistöjen viemäriputkiin muodostuvien tukosten aukaisusta lankeaa iso lasku asukkaille.
- Paistorasva aiheuttaa myös kunnossapitotöitä HSY:n viemäriverkostossa ja jäteveden pumppaamoissa. Viemäritukokset aiheuttavat kiinteistöjen lisäksi usein vahinkoa myös ympäristölle, kertoo HSY:n verkostopäällikkö Sami Sillstén.
Kierrätä kokkausrasvat kastikkeeksi, energiaksi tai kompostimullaksi
Paistorasvoja ja öljyjä kannattaa hyödyntää uudelleen ruoanlaitossa. Kinkun paistorasvan voi käyttää esimerkiksi kastikkeen pohjaksi tai paistamiseen. Säilykkeiden öljymarinadeilla voi maustaa salaattia tai sämpylätaikinaa.
Ylimääräinen rasva pääsee hyödynnettäväksi bio- tai sekajätteenä. Kiinteän tai hyytyneen rasvan voi laittaa biojätteeseen, myös pienet määrät nestemäistä rasvaa voi imeyttää biojätteeseen. Paistinpannulta rasvan jäämät kannattaa pyyhkäistä talouspaperilla, jonka voi laittaa biojätteeseen.
Nestemäinen rasva kuuluu sekajätteeseen suljetussa pakkauksessa. Rasva kannattaa laittaa purkkiin ja sulkea tiiviisti, jotta se ei sotke jäteastiaa. Pakkaamiseen voi käyttää tyhjää pakkausta kuten öljypulloa tai leviterasiaa. Jos kannellista tai korkillista pakkausta ei löydy, voi rasvan pakata esimerkiksi kartonkitölkkiin, kunhan sen teippaa tiiviisti kiinni.
- Rasva on hyvää raaka-ainetta, joten se on järkevintä kerätä talteen ja toimittaa asianmukaisesti kierrätykseen ja hyödynnettäväksi. Sekajätteenä rasva poltetaan sähköenergiaksi ja kaukolämmöksi, biojätteenä siitä syntyy biokaasua ja kompostimultaa, kertoo HSY:n ympäristöasiantuntija Maija Palomäki.
Joulun aikana asukkaat voivat osallistua myös valtakunnalliseen Kinkkutemppuun, jossa joulukinkun ja muiden jouluruokien paistorasvat kerätään ja kierrätetään polttoaineeksi. Pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella on 21.12.2019–7.1.2020 välisenä aikana yhteensä yli 50 Kinkkutempun keräyspistettä K-kauppojen ja Neste-asemien yhteydessä sekä Rinki-ekopisteissä. Lähimmän keräyspisteen voi etsiä Kinkkutemppu.com-sivuston hakupalvelusta.
Älä ruoki rottaa -kampanja muistuttaa viemärietiketistä
HSY:n kampanja muistuttaa joulukuussa viemärietiketistä ja rasvojen oikeaoppisesta lajittelusta. Kampanja näkyy esimerkiksi pääkaupunkiseudun Finnkino-teattereissa ja metroasemilla. Viemäriin kaadettu rasva voi viemärin tukkimisen lisäksi houkutella rottia. Rotat pääsevät lisääntymään pääviemäreiden sivuputkissa, jos viemäreissä on saatavilla ravintoa.
Ei rasvaa viemäriin - näin kierrätät kokkausrasvat
- Hyödynnä kinkkurasvat ruoanlaitossa esimerkiksi kastikkeen pohjana.
- Anna ylimääräisen paistorasvan jähmettyä kiinteäksi ja laita biojätteeseen.
- Valuta nestemäinen rasva muovirasiaan tai maitotölkkiin ja laita tiiviisti suljettu pakkaus sekajätteeseen.
- Imeytä pienet määrät nestemäistä rasvaa talouspaperiin ja laita biojätteeseen.
- Voit myös osallistua Kinkkutemppuun ja kierrättää jouluruokien paistorasvat uusiutuvaksi dieseliksi.
Katsoaksesi videon lähteestä www.youtube-nocookie.com, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Käytä paistorasva ja öljy uudelleen
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
- Verkostopäällikkö Sami Sillstén, sami.sillsten@hsy.fi, puh. 050 466 9114
- Ympäristöasiantuntija Maija Palomäki, maija.palomaki@hsy.fi, puh. 045 657 7375
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY aloittaa joulukuusien keräyksen 7.1.202622.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kerää jälleen aidot joulukuuset maksutta kiinteistöiltä pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Myös ruukussa kasvavan kuusen voi laittaa kuusikeräykseen. Lisäksi aitoja kuusia vastaanotetaan Sortti-asemilla, jonne yksittäisen kuusen toimittaminen on tammi–helmikuun ajan veloituksetonta. Tekokuuset tulee sen sijaan laittaa sekajätteeseen tai viedä Sortti-asemalle. Tekokuusista veloitetaan Sortti-asemilla sekajätehinnaston mukaisesti.
Lassila-Söderskogin viemäritunnelihanke turvaa tehokasta jätevedenpuhdistusta19.12.2025 09:57:19 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY suunnittelee viemäritunnelia Helsingin Lassilan ja Espoon Söderskogin välille, minkä tavoitteena on siirtää osa Viikinmäen jätevedenpuhdistamolle johdetusta jätevedestä Blominmäkeen. Rakennettava viemäritunneli turvaa osaltaan tehokasta jätevedenpuhdistusta tulevaisuudessa.
HSY:n hallituksen päätökset 19.12.2025 – 80 milj. euron viemäritunnelihanke etenee19.12.2025 09:56:48 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa esittää yhtymäkokoukselle seuraavat päätösehdotukset: - Vantaan ratikan tarkistetun hankesuunnitelman hyväksyminen - Lassila (Helsinki) - Söderskog (Espoo) viemäritunnelihankkeen hankesuunnitelman hyväksyminen - Vesihuollon sitovien investointimäärärahojen korottaminen. Hallitus päätti esittää vuonna 2026 sovellettavat tonttien enimmäishinnat Valtion tukeman asuntorakentamisen keskukselle hyväksyttäväksi ja lähettää ne edelleen tiedoksi myös jäsenkaupungeille. Hallitus hyväksyi seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Helsingin Sienitien vesijohdon ja viemäriverkoston saneerauksen hankesuunnitelma - vesihuollon kaivantojen päällystys- ja viimeistelytyöt hankitaan Peab Indusri Oy:ltä - Helsingin Niittysillan jätevedenpumppaamon rakentamisen pääurakan toteuttajaksi valittiin Skanska Infra Oy - Espoon Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa kerätyn sekajätteen paalauksen, käärinnän sekä paalivaraston rakentaminen h
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 19.12.2025 – 80 milj. euron viemäritunnelin hankesuunnitelma esillä17.12.2025 09:04:52 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 19.12.2025 Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa siitä, esittääkö se yhtymäkokoukselle seuraavia päätösehdotuksia: - Vantaan ratikan tarkistetun hankesuunnitelman hyväksyminen - Lassila (Helsinki) - Söderskog (Espoo) viemäritunnelihankkeen hankesuunnitelman hyväksyminen - Vesihuollon sitovien investointimäärärahojen korottaminen. Hallitus päättää lisäksi vuonna 2026 sovellettavien tonttien enimmäishintojen esittämisestä Valtion tukeman asuntorakentamisen keskukselle hyväksyttäväksi ja lähettämisestä tiedoksi myös jäsenkaupungeille. Hallitus päättää seuraavista hankesuunnitelmista ja hankinnoista: - Helsingin Sienitien vesijohdon ja viemäriverkoston saneerauksen hankesuunnitelma - vesihuollon kaivantojen päällystys- ja viimeistelytöiden hankinta - Helsingin Niittysillan jätevedenpumppaamon rakent
Jätteiden lajittelu on tärkeää myös jouluna – Katso HSY:n lajitteluvinkit10.12.2025 09:37:39 EET | Tiedote
Joulun aikaan kodeissa syntyy tavallista enemmän jätettä, mutta kiireen ja juhlahumun keskellä on tärkeää muistaa jätteiden ja keittiörasvojen oikea lajittelu. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY muistuttaa, että lajittelu pitää viemärit vedossa ja estää sekajäteastioiden täyttymisen liian nopeasti. Samalla kannattaa kiinnittää huomiota myös erityisesti EU:n ulkopuolelta tilattujen tuotteiden luotettavuuteen, sillä halpa hinta voi kätkeä taakseen monta riskiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
