Alkon alkuvuoden tulos hyvällä tasolla
Alkon myyntivolyymi tammi-kesäkuussa oli 40,4 miljoonaa litraa, mikä oli 7,3 prosenttia vähemmän kuin edellisvuonna (43,7 miljoonaa litraa). Tuoteryhmistä roseeviinien (24,6 %), kuohuviinien (0,5 %) ja alkoholittomien tuotteiden (6,5 %) litramyynti kasvoi edellisestä vuodesta. Oluiden ja long drink -juomien myynti laski selvästi. Panimotuotteiden myynnissä näkyy vuoden 2018 alussa vaiheittain voimaan tullut alkoholilain muutos. Väkevien myynti on laskenut vuodesta 2007 ja se jatkoi laskuaan myös alkuvuonna.
Alkoholijuomaverollinen liikevaihto oli 539,2 miljoonaa euroa (542,3 miljoonaa euroa), joka oli 3,1 miljoonaa euroa vähemmän kuin edellisvuonna. Alkoholilain muutokset vaikuttivat laskevasti liikevaihtoon, mutta asiakkaiden kasvanut kiinnostus kalliimpia tuotteita kohtaan korvasi osan volyymilaskun vaikutuksesta keskihinnan kehityksen kautta. Lisäksi alkoholijuomaveron korotus kasvatti alkoholijuomaverollista liikevaihtoa. Liikevoitto oli 20,1 miljoonaa euroa (18,5 miljoonaa euroa) ja tilikauden voitto oli 16,3 miljoonaa euroa (14,7 miljoonaa euroa).
Vuoden 2018 tuloksen arvioidaan kehittyvän ennakoitua paremmin, jääden kuitenkin hieman edellisvuoden tasosta.
”Alkuvuoden myyntiin vaikutti uudistunut alkoholilaki, joka on tullut voimaan puolen vuoden aikana vaiheittain. Tammikuun alusta Alkon ulkopuolella myytävän alkoholin tilavuusprosenttirajaa korotettiin 4,7 prosentista 5,5 prosenttiin. Lisäksi alkoholiveroa kiristettiin alkuvuodesta. Muutokset ovat laskeneet litramyyntiä erityisesti juomasekoitusten ja oluiden tuoteryhmissä”, sanoo toimitusjohtaja Leena Laitinen.
Pitkäjänteistä työtä vastuullisuuden kehittämiseksi
Alko tekee pitkäjänteistä työtä vastuullisen alkoholimyynnin eteen muun muassa myynninvalvonnalla ja erilaisilla yhteistyöhankkeilla. Ikärajavalvonnan onnistumista mitataan mystery shopping -havainnointimenetelmällä. Vuonna 2018 tehdään neljä asiointia kuhunkin myymälään eli yhteensä yli 1 400 käyntiä. Kesäkuussa päättyneen toisen asiointikierroksen jälkeen tulos oli 92,4 prosenttia. Prosenttiluku kuvaa sitä, kuinka suurelta osalta nuorista aikuisista koeostajista kysytään henkilöpaperit.
Yhtiö tarjosi vuoden 2018 ensimmäisellä puoliskolla suomalaisten kauppaketjujen parasta palvelua. Suomi Tänään – Kansallinen asiakaspalvelupalaute -tutkimuksen arvosana oli toukokuussa 8,58. Kaikkien tutkimukseen osallistuneiden yritysten joukossa Alko oli toisena edellään vain kirjasto. Hyvän palvelun edellytyksenä on osaava ja sitoutunut henkilöstö. Myymäläryhmiin organisoitumisen ja monimyymälätyöskentelyn myötä henkilöstölle voitiin tarjota sata uutta kokoaikaista myyjän tehtävää.
Alko jatkaa monikanavaisen palveluverkoston kehittämistä parhaan asiakaskokemuksen tarjoamiseksi. Uuden konseptin mukaisiksi remontoitiin alkuvuodesta 21 myymälää. Ahvenanmaan saaristoon avattiin viisi uutta verkkokaupan noutopistettä. Verkkokaupan asiakaskokemusta parannettiin käytettävyyden ja valikoiman esittämisen osalta.
”Alkolla on merkittävä rooli hyvinvointiyhteiskunnan mahdollistajana. Voimaan tullut alkoholilaki korostaa yhtiön vastuullisuutta entisestään. Yhtiön strategiaa on päivitetty ensimmäisen puolen vuoden aikana, ja uuden strategian toimeenpano alkaa loppuvuonna 2018. Asiakkaan odotusten ylittäminen, parhaan mahdollisen työn tarjoaminen henkilökunnalle, toiminnan tehokkuus sekä tinkimätön vastuullisuus kaikessa toiminnassa pysyvät tavoitteinamme myös tulevaisuudessa”, sanoo Laitinen.
Yhteyshenkilöt
Maritta Iso-AhoViestintäjohtaja
Puh:020 711 5443maritta.iso-aho@alko.fiElina TompuriViestintäasiantuntija
Puh:020 711 5608elina.tompuri@alko.fiIlari CederViestintäpäällikkö
Puh:020 711 5449ilari.ceder@alko.fiLiitteet
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Alko Oy
Varkauden Alko muuttaa uusiin tiloihin6.11.2025 07:45:00 EET | Tiedote
Varkauden Alko muuttaa Prisman yhteyteen. Myymälä on suljettuna 24.–25. marraskuuta ja avautuu uudessa sijainnissa 26. marraskuuta.
Asiakkuusindeksi 2025 -tutkimus: Alkon asiakaskokemus sijoittui toiselle sijalle30.10.2025 14:10:52 EET | Tiedote
Alkon asiakaskokemus sijoittui toiselle sijalle 30.10. julkistetussa Asiakkuusindeksi 2025 -tutkimuksessa.
Kuhmoisten Alkolle uusi ilme30.10.2025 07:20:00 EET | Tiedote
Kuhmoisten Alko remontoidaan uuteen ilmeeseen. Myymälä on suljettuna 17.11.–4.12. ja avautuu uudistettuna 5.12. Myymälässä valmistaudutaan joulusesonkiin: glögit ja jouluoluet ovat saapuneet hyllyille.
Alkon syyskuun myyntitiedote – panimotuotteiden myynnissä kasvua reilut 24 prosenttia8.10.2025 07:33:00 EEST | Tiedote
Syyskuun litramyynti laski 2,2 prosenttia verrattuna viime vuoden syyskuuhun. Glögien ja alkoholittomien suosio pitää pintansa. Pinot noir ja erikoiserien Beaujolais’n kyläviinit maistuvat syksyn sienisadon kanssa. Viinimatka Ranskan Provenceen alkaen 12 euroa.
Alkon glögit myyntiin syyskuussa: glögiä kaikille makumieltymyksille klassikoista fantasiaglögeihin25.9.2025 10:09:39 EEST | Tiedote
Alkoissa glögikausi alkaa 25. syyskuuta, kun runsas, lähes 30 erilaisen glögin valikoima saapuu myymälöihin. Valikoimassa on tänä vuonna niin rakastettuja klassikoita kuin uusia, rohkeita makuyhdistelmiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme