Alueellinen koordinaatioryhmä: Pohjois-Pohjanmaa on siirtynyt epidemian leviämisvaiheeseen
28.11.2020 20:00:00 EET | Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde | Tiedote

Koronatartuntojen määrä alueella on lisääntynyt merkittävästi edeltävän viikon aikana. Ryhmä totesi, että Pohjois-Pohjanmaa on siirtynyt epidemian leviämisvaiheeseen.
Koordinaatioryhmä valmistelee alueelle laajamittaisia leviämisvaiheen suosituksia STM:n ohjeistuksen mukaisesti. Suosituksista tiedotetaan tiistaina 1.12.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Korpelainen, johtajaylilääkäri, PPSHP. Puh. 0400 834 541, juha.korpelainen@ppshp.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Pohteen uuden sosiaalipalvelujen asiakastietojärjestelmän käyttöönotot laajenevat21.5.2026 10:04:01 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen uuden asiakastietojärjestelmän, Saga Sosiaalihuollon, käyttöönotot laajenevat touko-kesäkuussa.
Aluehallitus päätti OYSin moduulitilojen hankinnasta19.5.2026 15:21:44 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 19.5.2026 puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus päätti edetä vanhoja sairaalatiloja korvaavien moduulitilojen hankinnassa.
Suun terveydenhuollon ajan voi jatkossa perua tai siirtää puhelimessa ilman jonottamista - tekoälyapuri auttaa myös iltaisin ja viikonloppuisin19.5.2026 10:32:47 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde on ottanut käyttöön tekoälyapurin, jonka avulla suun terveydenhuollon ajan voi perua tai siirtää ilman jonottamista puhelinpalvelussa. Tekoälyapuri on käytettävissä myös iltaisin ja viikonloppuisin.
Pohteen tarkastuslautakunnan vuoden 2025 arviointikertomus on julkaistu19.5.2026 09:03:43 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen tarkastuslautakunnan vuoden 2025 arviointikertomus on valmistunut. Tarkastuslautakunta luovutti arviointikertomuksen aluevaltuuston puheenjohtajistolle 19.5.2026.
Pohteen hoitotarvikejakelun käytännöt muuttuvat15.5.2026 08:36:54 EEST | Tiedote
Hoitotarvikejakelun käytäntöjä uudistetaan Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella. Muutoksen tavoitteena on sujuvoittaa toimintaa ja varmistaa samanlainen palvelu kaikille asiakkaille koko hyvinvointialueella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

