Aluevaalien ehdokkaista joka kolmas on kunnanvaltuutettu
30.12.2021 14:35:35 EET | Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund | Tiedote
Kaikista kunnista on vähintään yksi ehdokas aluevaaleihin. Määrät kuitenkin vaihtelevat merkittävästi yhden ehdokkaan kunnista jopa 400 ehdokkaan kuntiin. Ääripäitä edustavat Merijärvi, jossa on yksi ehdokas ja Vantaa, jossa on kaikkiaan 407 aluevaaliehdokasta.
Jokaisesta kunnasta ei ole ehdolla kunnanvaltuutettuina toimivia. Kuntien välillä onkin merkittäviä eroja siinä, kuinka moni istuva kunnanvaltuutettu on lähtenyt ehdokkaaksi.
”Pohjois-Pohjanmaalla sijaitsevassa Merijärven kunnassa ja varsinaissuomalaisessa Pyhärannan kunnassa ei ole yhtään kunnanvaltuutettua ehdolla aluevaaleissa. Toisaalta kaikkiaan 51 kunnassa aluevaltuustoon pyrkii yli puolet kunnanvaltuutetuista”, Kuntaliiton tutkimuspäällikkö Marianne Pekola-Sjöblom kertoo.
Lukumääräisesti eniten kunnanvaltuutettuja on ehdolla Espoossa, jossa 64 valtuutettua on ehdokkaina. Suhteellisesti eniten kunnanvaltuutettuja on sen sijaan ehdolla Kajaanissa, jossa peräti 92 prosenttia valtuutetuista on ehdokkaina aluevaaleissa.
Kuntien puheenjohtajista kolme neljäsosaa pyrkii aluevaltuustoon
Kuntien puheenjohtajistosta kaikkiaan 45 prosenttia on ehdolla aluevaaleissa. Valtuustojen puheenjohtajista puolet on pyrkimässä aluevaltuustoon, hallitusten puheenjohtajista 48 prosenttia.
Kunnassa päätoimisina tai osa-aikaisina puheenjohtajina toimivista 74 prosenttia pyrkii myös aluevaltuustoon. Mukana on neljä pormestaria (Tampere, Pirkkala, Tuusula ja Puolanka), kahdeksan apulaispormestaria sekä viisi päätoimista hallituksen puheenjohtajaa (Espoo, Kotka, Kuopio, Lahti ja Oulu).
Alueellinen vaihtelu on hyvin suurta. Valtuustojen ja hallitusten puheenjohtajistoista kattavimmin on asetuttu aluevaaliehdokkaaksi Kainuun hyvinvointialueella (71 prosenttia) ja vähäisimmässä määrin Pohjois-Pohjanmaalla (29 prosenttia).
Yli sata ehdokasta hakee kolmen tason edustusta
Tulevissa aluevaaleissa on yhteensä 10 584 ehdokasta 21 hyvinvointialueella. Yhtä aluevaltuuston paikkaa kohden on siis noin 8 ehdokasta. Edellisissä kuntavaaleissa oli noin 4 ehdokasta yhtä kunnanvaltuutetun paikkaa kohden ja eduskuntavaaleissa puolestaan 12.
Aluevaltuustoon on ehdolla 111 kansanedustajaa. Helsingin ulkopuolella asuvista kansanedustajista jopa 63 prosenttia on ehdolla aluevaaleissa.
”Yli sata ehdokasta hakee näissä vaaleissa kolmen tason edustusta. He ovat tällä hetkellä istuvia kansanedustajia ja kunnanvaltuutettuja, jotka ovat ehdolla nyt myös aluevaltuustoon. Tässä joukossa on myös kuusi ministeriä sekä 36 kuntansa valtuuston tai hallituksen puheenjohtajistossa toimivaa. Viisi heistä toimii lisäksi hallituksen puheenjohtajana ja 14 valtuuston puheenjohtajana ”, Pekola-Sjöblom kertoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna KeinonenViestintäasiantuntijaKuntaliitto
Puh:+358 9 771 2226anna.keinonen@kuntaliitto.fiLiitteet
Tietoja julkaisijasta
Suomen Kuntaliitto / Finlands KommunförbundKuntatalo / Toinen linja 14
00530 HELSINKI
09 7711http://www.kuntaliitto.fi
Kunnat luovat perustan asukkaiden hyvälle elämälle. Kuntaliitto tekee työtä, jotta kunnat onnistuvat tehtävässään.
Suomen Kuntaliitto on kaikkien maamme kuntien ja kaupunkien kaksikielinen etujärjestö, kunnallisten palvelujen asiantuntija ja kehittäjä. Kuntaliitto.fi on kuntatiedon keskus internetissä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund
174 kuntaa etsii uusia tapoja järjestää perusopetusta yhteistyössä – taustalla oppilasmäärien lasku12.10.2026 16:54:24 EEST | Tiedote
Perusopetusikäisten määrä vähenee Manner-Suomessa arviolta 95 000 vuoteen 2040 mennessä. Muutos haastaa kuntia miettimään uudelleen, miten laadukas opetus turvataan eri puolilla Suomea. Kunnat hakevat nyt ratkaisuja laajalla yhteistyöllä: 174 kuntaa kehittää uusia tapoja järjestää opetusta yli kuntarajojen.
Kuntaliitto pettyi hallitukseen: Kunnille tulossa jälleen miljoonakustannukset aiheuttava uusi tehtävä8.10.2026 15:21:39 EEST | Tiedote
Hallituksen lakiesitys uuden hankintatietovarannon käyttöönotosta eteni tänään 8.10.2026 yllättäen eduskunnan käsiteltäväksi. Esityksen mukaan kuntien tulisi alkaa toimittaa hankintoihin liittyviä ostolaskutietojaan kokonaan uuteen järjestelmään. – Kannatamme hallituksen tavoin julkisten hankintojen datan avaamista, mutta nyt eduskunta saa käsiteltäväkseen monin tavoin hyvin ongelmallisen lakiesityksen, jossa kuntien tehtäviä lisätään jälleen ilman, että tähän on varattu rahoitusta, Kuntaliiton varatoimitusjohtaja Timo Reina kiteyttää.
Kommunerna investerar mer än någonsin i infrastruktur – investeringsbehoven utmanas av en stramare kommunekonomi8.10.2026 08:52:53 EEST | Pressmeddelande
Kommunförbundet publicerade den 8 oktober 2026 en utredning om kommunernas investeringar i infrastruktur och driftskostnader. Utredningen visar att kommunerna är Finlands största investerare i infrastruktur. Kommunerna och städerna investerar mer än någonsin i infrastruktur: infrastrukturen utgör cirka 40 procent av alla kommunens investeringar.
Kunnat investoivat infraan enemmän kuin koskaan – investointitarpeisiin vastaamista haastaa tiukentuva kuntatalous8.10.2026 08:50:03 EEST | Tiedote
Kuntaliitto julkaisi 8.10.2026 selvityksen kuntien infran investoinneista ja käyttömenoista. Selvitys osoittaa, että kunnat ovat Suomen suurin infrastruktuuri-investoija. Kunnat ja kaupungit investoivat infraan enemmän kuin koskaan aiemmin: infra muodostaa noin 40 prosenttia kuntien kaikista investoinneista.
Kommunmarknaden och Välfärdsområdesmarknaden intar Mässcentrum17.9.2026 14:27:15 EEST | Pressmeddelande
Kommunernas och välfärdsområdenas gemensamma branschevenemang arrangeras för första gången 15–16.9.2027 i Helsingfors Mässcentrum. Den traditionella Kommunmarknaden får på ett tydligare sätt än förr sällskap av välfärdsområdena, vilket syns i det nya namnet – Kommunmarknaden och Välfärdsområdesmarknaden.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme