Ammattikorkeakoulun strategia tulee todeksi tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotyössä

Strategia siivittämässä tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoimintaa – Diakin TKI-toiminnan vuosikirja 6 tarjoaa käytännön esimerkkejä siitä, miten strategia auttaa suuntaamaan ammattikorkeakoulun TKI-työtä.
– Julkaisu painottaa ammattikorkeakoulujen TKI-toiminnan strategialähtöisyyttä. Strategiaan perustuvassa TKI-toiminnassa tulevat esiin ammattikorkeakoulun valinnat, joilla se tekee näkyväksi olemassa olonsa merkityksen, kertoo julkaisun toimittaja, Diakin sosiaalialan yliopettaja Jari Helminen.
Julkaisu perustuu Diakin strategiassaan 2021–2030 nimeämiin strategisiin vahvuuksiin. Julkaisu nivoo yhteen Diakin strategian ja TKI-toiminnan sekä tarjoaa laajan kuvauksen Diakin vahvuuksien sisällöstä.
Strategiansa mukaisesti Diak rakentaa hyvää maailmaa meille kaikille ja paiskii hommia niin kauan kuin maailman tila sitä vaatii.
– Julkaisu on kuvaus tulokulmista, joiden puitteissa olemme yhdessä yhteistyökumppaniemme kanssa halukkaita tekemään työtä, kunnes maailma on kaikille hyvä. Julkaisu vastaa myös kysymykseen, mitä olemme valmiita kehittämään, tutkimaan ja innovaatiotoiminnassa edistämään, jotta tekemisemme on tavoitteiden mukaista.
TKI-toiminnan vuosikirjan kohdeyleisö on erityisesti sosiaali- ja terveysalan sekä kirkon ja tulkkauksen alojen toimijat eli Diakin yhteistyökumppanit.
– Painopisteiden kuvaaminen auttaa kumppaneitamme hahmottamaan yhteistyömahdollisuuksia Diakin kanssa, Helminen summaa.
Julkaisutiedot
Helminen J., (2021). Strategia siivittämässä tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoimintaa – Diakonia-ammattikorkeakoulun TKI-toiminnan vuosikirja 6, Diak Työelämä 21, Diakonia-ammattikorkeakoulu. Julkaisu on luettavissa maksutta Theseuksessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Helka Repoviestinnän asiantuntijaDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:050 597 5008helka.repo@diak.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Diakista valmistuu 597 opiskelijaa syksyllä 202517.12.2025 07:45:00 EET | Tiedote
Diakonia-ammattikorkeakoulusta on valmistunut kesäkuun ja syksyn aikana yhteensä 597 opiskelijaa. Koko vuonna Diakista on valmistunut 890 opiskelijaa.
Vaikuttavaa yhteistyötä – diakoniatoimijat yhdessä eriarvoistumista vastaan10.12.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Diakoniatoimijat kokosivat ensimmäistä kertaa yhteen verkoston laajan yhteiskunnallisen vaikuttavuuden. Käsillä oleva vaikuttavuuskatsaus on keskustelunavaus kestävämmän hyvinvointitalouden edistämiseksi.
Laadukasta tulkkausta sote-alalle8.12.2025 07:59:00 EET | Tiedote
Laadukas tulkkaus sosiaali- ja terveydenhuollossa asiakkaan toimintakyvyn alentuessa –hankkeessa kehitetään tulkkauspalveluita Uudellamaalla.
ZekkiPro on vuoden 2025 vaikuttavuusteko4.12.2025 13:21:16 EET | Tiedote
Vaikuttavuusseura ry on myöntänyt Diakin kehittämälle ZekkiProlle Vuoden vaikuttavuusteko 2025 -palkinnon. Tunnustus jaettiin eduskunnassa järjestetyssä palkintotilaisuudessa.
Naisten aika on täällä2.12.2025 09:15:30 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudulla toimiva Naisten aika –hanke edistää nuorten romaninaisten työllistymistä ja kouluttautumista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

