Asuntokaupan padossa murtumia - Kiinteistömaailman kauppamäärä kasvoi helmikuussa 38 % edellisestä kuusta

Kiinteistömaailma-ketju välitti juuri päättyneessä helmikuussa yhteensä 887 kohdetta. Niistä 649 oli käytettyjen myynnissä olleiden kohteiden välitystä, 10 uudiskohteiden välitystä ja 228 vuokrakotien välitystä. Käytettyjen asuntojen kaupassa nähtiin merkittävä 38 prosentin kasvu edelliskuukauteen nähden. ”Suomi on vajonnut taantumaan, mutta vahvasti tarveperusteinen ja monin paikoin pahastikin patoutumaan päässyt asuntokauppa näytti helmikuussa ensimmäisiä purkautumisen merkkejä ja ylsi paikoin jopa edellisvuosien tasolle. Valtakunnallisesti tavanomaisista helmikuisista kauppamääristä ollaan edelleen selvästi jäljessä, mutta positiivisia viestejä kuuluu esimerkiksi pk-seudulta,” sanoo Kiinteistömaailma Oy:n toimitusjohtaja Risto Kyhälä.
Vuosi sitten helmikuussa Kiinteistömaailma-ketjun välittämien asuntojen ja kiinteistöjen kauppamäärä oli 978 kappaletta, ja päälle tuli vielä vuokravälityksen 221 välitettyä kotia. Siihen peilattuna matkaa vilkkaisiin asuntokauppakuukausiin vielä on, mutta suunta on nyt positiivinen.
Erityisesti käytettyjen asuntojen kauppa lähti juuri päättyneessä helmikuussa selviin kasvulukuihin: edelliskuussa (tammikuu 2023) käytettyjen asuntojen kauppamäärä oli 470 kappaletta ja joulukuussa 2022 yhteensä 502 kappaletta, kun määräksi muodostui nyt siis 649 kappaletta. Uudiskohdekauppa sen sijaan jatkui edelliskuukausien tapaan poikkeuksellisen vaatimattomana. Vuokravälitys jatkoi samoilla vahvoilla tasoillaan, joilla palvelua on kysytty läpi viime aikojen.
Lisätiedot:
Risto Kyhälä, toimitusjohtaja, Kiinteistömaailma Oy, puh. 0400 998800
Tony Korkala, analyytikko, Kiinteistömaailma Oy, puh. 050 3070361
Taina Mustamo, markkinointi- ja viestintäjohtaja, Kiinteistömaailma Oy, puh. 0504240045
Kiinteistömaailman kuvapankki https://www.kiinteistomaailma.fi/kuvapankki
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Taina MustamoMarkkinointi- ja viestintäjohtaja
Puh:+358504240045taina.mustamo@kiinteistomaailma.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
KiinteistömaailmaUnioninkatu 30
00100 HELSINKI
info@kiinteistomaailma.fihttps://www.kiinteistomaailma.fi
Kiinteistömaailma on kiinteistönvälityspalveluita Suomessa ja Baltian maissa tarjoava yritys.
Suomessa Kiinteistömaailma on kauppamäärillä mitattuna maan suurin kiinteistönvälitysketju, jossa työskentelee yli 500 asuntokaupan ammattilaista reilussa sadassa yrittäjävetoisessa asuntomyymälässä ympäri Suomen. Yritys perustettiin vuonna 1990.
Baltian maissa (Viro, Latvia, Liettua) Kiinteistömaailma toimii Ober-Haus -brändillä. Kiinteistömaailma osti Ober-Hausin liiketoiminnan vuonna 2021.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kiinteistömaailma
Kasvun kuukausi marraskuussakin2.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Kiinteistömaailman Pulssi 2.12.2025
Yksittäisten rakennustapojen demonisointi ei ole järkevää – kohdekohtainen oikea tieto ratkaisee27.11.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Mediassa käydään ajoittain keskustelua tiettyjen rakennustapojen, viime päivinä erityisesti piilo- eli valesokkelien, ongelmallisuudesta. Valesokkelia käytettiin paljon erityisesti 1970–1980-luvuilla pientaloissa. ”Jos keskustelu jää yksipuoliseksi, luo se helposti mielikuvaa, että joku rakennetyyppi olisi kategorisesti vältettävä, kirjaimellisesti hinnalla millä hyvänsä. Näin ei ole. Olennaista on oikea tieto ja siihen perustuva tapauskohtainen arviointi, kun kohde vaihtaa omistajaa”, toteaa Kiinteistömaailma Oy:n toimitusjohtaja Mika Laurikainen.
Kiinteistömaailman hinta-arviot toteutuneet tänä vuonna 95 % tarkkuudella – joka 10. kaupassa arvio osui eurolleen14.11.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Kiinteistömaailman tekemät hinta-arviot ovat vuoden 2025 aikana toteutuneet 95 % tarkkuudella, käy ilmi kaikkien ketjun välittämien yli 100 000 euron asunto- ja kiinteistökauppojen analyysista. Joka kymmenennessä kaupassa hinta-arvio on osunut kohdilleen euron tarkkuudella.
Paras lokakuu asuntokaupassa neljään vuoteen4.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Kiinteistömaailman Pulssi 4.11.2025
Asuntokaupan nousijat syyskuussa: omakotitalot ja yksiöt2.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kiinteistömaailman Pulssi 2.10.2025
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
