Aurora Korjus on vuoden 2021 Best Seller Competition voittaja
15.4.2021 16:52:01 EEST | Haaga-Helia ammattikorkeakoulu | Tiedote

Jo 11 vuoden ajan järjestetty Best Seller Competition on ainoa valtakunnallinen opiskelijoiden myyntikilpailu. Kilpailussa korkeakouluopiskelijat kisaavat parhaan myyjän tittelissä. Rohkeat opiskelijat asettuvat kilpailun aikana B2B-ratkaisumyyjän saappaisiin roolipelitilanteessa, jossa myydään aidon yrityksen tuotetta. Tänä vuonna opiskelijat myivät kilpailun vuoden 2021 pääsponsorin Lime Technologiesin CRM-järjestelmää.
”Ihan huikee fiilis. En ois uskonu, että voitto tulee. Suorituksen jälkeen kyllä tuntui siltä, etten ois pystyny tekemään mitään paremmin ja se oli paras suoritus, mihin pystyin”, toteaa Aurora. ”Aurora on mahtava tyyppi ja on ollut hienoa katsella sekä Auroran että XAMKin toisen finalistin Hannan työmoraalia ja tekemisen meininkiä. On ollut äärimmäisen suuri ilo tavata ja valmentaa Auroraa”, kertoo Auroran valmentaja, XAMKin lehtori Kirsi Soulamo.
Kilpailuun osallistui tänä vuonna opiskelijoita Haaga-Helian, Turun, Kaakkois-Suomen ja Tampereen ammattikorkeakouluista. Opiskelijoiden matka kohti parhaan myyjän titteliä alkoi hyvissä ajoin talvella, kun koulujen ammattitaitoiset valmentajat ryhtyivät luotsaamaan omia joukkueitaan kohti finaalia.
Myynnin oppimisessa on tärkeää päästä harjoittelemaan taitoja käytännössä, ja tähän Best Seller Competition antaa loistavan mahdollisuuden. Roolipelimäinen kilpailutilanne on uniikki tapa opiskelijoille testata omaa osaamistaan ja yrityksille nähdä tulevaisuuden huippumyyjien taitotaso. Kilpailun tuomareina toimivat myyntialan ammattilaiset kilpailua sponsoroivista yrityksistä. Tänä vuonna kilpailun pääsponsorina toimi Lime Technologies Finland Oy. Muita kilpailun sponsoreita olivat Canon, Dustin, Fonecta, Academic Work, Lindström, Pihla, Techdata ja Visma. Myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset MMA toimi viestinnällisenä yhteistyökumppanina.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pirjo Purovesi
Puh:040 0507502pirjo.purovesi@haaga-helia.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Haaga-Helia on ammattikorkeakoulu, jossa koulutamme liike-elämän ja palveluelinkeinojen asiantuntijoita sekä tutkimme ja kehitämme näihin aloihin liittyvää osaamista ja toimintaa. Koulutusalamme ovat liiketalous, tietojenkäsittely, majoitus-, ravintola- ja matkailuala, journalismin koulutus, liikunta-ala sekä ammatillinen opettajankoulutus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
Tässä on Suomen paras ruokamatkailuelämys24.9.2026 10:38:48 EEST | Tiedote
Sahanlahti Resortin Pajapirtin avotuli-illallinen on valittu Suomen parhaaksi ruokamatkailutuotteeksi yhteensä 141 kilpailijan joukosta Hungry for Finland -ruokamatkailukilpailussa 2026.
Tutkimus kartoittaa ammatillisen koulutuksen henkilöstön kokemuksia työstä ja johtamisesta21.9.2026 09:38:00 EEST | Tiedote
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu ja opetusalan ammattijärjestö OAJ ovat tutkineet ammatillisen koulutuksen henkilöstön kokemuksia johtamisesta, arvostuksesta, työyhteisöstä, hyvinvoinnista ja työn rakenteellisista reunaehdoista. Tutkimukseen osallistui 79 ammatillista oppilaitosta, ja vastauksia kertyi yhteensä 1651.
Mikä on Suomen paras ruokamatkailuelämys 2026 – voittaja selviää 24. syyskuuta18.9.2026 09:50:18 EEST | Tiedote
Suomen kiinnostavimmat ruokaelämykset, matkailutuotteet ja makumatkat kilpailevat jälleen ruokamatkailun arvostetuimmasta tunnustuksesta.
Tutkimus: Pientuottajien juomat maistuvat, mutta valmistaja ei jää mieleen17.9.2026 10:23:58 EEST | Tiedote
Lähes joka kolmas uusimaalainen on nauttinut maakuntansa pienpanimoiden ja -valmistajien juomia viimeisen vuoden aikana, mutta yrityksiä ei muisteta jälkeenpäin. Samaan aikaan kiinnostus alaa kohtaan on huomattavaa: 38 prosenttia uusmaalaisista haluaisi vierailla pienpanimoissa, -tislaamoissa tai viini- ja siideriyrityksissä.
EU myönsi Haaga-Helialle 3,6 miljoonaa euroa tekoälyn ja liiketoiminnan koulutusohjelmaan15.9.2026 10:55:04 EEST | Tiedote
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu on saanut 3,6 miljoonan euron rahoituksen Euroopan komissiolta NavigAIte EU -hankkeen koordinointiin. Haaga-Heliasta tulee ensimmäinen suomalainen ammattikorkeakoulu, joka koordinoi Erasmus Mundus Joint Master's -ohjelmaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

