Avloppsvattenundersökning: Amfetaminanvändningen fortsätter att öka i Finland, kokainets användningsmängder har jämnats ut
18.5.2021 09:58:32 EEST | Institutet för hälsa och välfärd THL | Pressmeddelande

De senaste resultaten från den omfattande nationella avloppsvattenuppföljningen av droger är från provtagningen i november-december i 27 städer med närområden samt dessutom från mars i år från Helsingfors, Esbo, Åbo och Tammerfors. Förra året undersöktes droganvändningen i mars, maj-juni, augusti och november-december. Fyra av städerna deltog för första gången i fjol. Befolkningsunderlaget för undersökningen är cirka 60 procent av Finlands befolkning.
Resultaten visar att amfetamin används i stor utsträckning i hela landet och att användningen har fortsatt öka särskilt i huvudstadsregionen. I Helsingfors och närområdena konstaterades i mars 2021 den högsta amfetaminanvändningen i mäthistorien. Till verksamhetsområdet för Viksbacka avloppsreningsverk i Helsingfors hör förutom Helsingfors även de centrala och östra delarna av Vanda samt Tusby, Sibbo, Träskända, Kervo, Mäntsälä och Borgnäs.
Den stigande trenden i amfetaminanvändningen observerades förutom i huvudstadsregionen till exempel i Villmanstrand, Kotka och Björneborg.
- Uppföljning av 27 avloppsreningsverk (pdf, 24 kb, på finska)
"Den kraftiga ökningen av amfetaminanvändningen på befolkningsnivå syns också i de samhälleliga sidoeffekterna, såsom i ökningen av drograttfyllerier", konstaterar enhetschef Teemu Gunnar vid THL.
Användningen av ecstasy har minskat - användningen av alfa-PVP koncentreras till huvudstadsregionen
Den kraftiga ökningen av kokainanvändningen har jämnats ut under de senaste två åren, och i flera städer observerades en lindrig minskning i användningen jämfört med toppvärdena för ett år sedan. Utvecklingen syns framför allt i huvudstadsregionen och i de största städerna.
Sedan 2012 har kokainanvändningen dock mångdubblats i Finland. Kokainanvändningen koncentreras fortfarande kraftigt till huvudstadsregionen, precis som i undersökningarna som gjorts tidigare år. I den del av Finland som är norr om Tammerfors är kokainanvändningen fortfarande mycket sporadisk.
Ecstasy används överallt i Finland, men också dess användning har minskat i flera städer som deltar i undersökningen.
"Kokainanvändningen har jämnats ut och ecstasyanvändningen har till och med minskat under coronabegränsningarna i flera städer som deltar i undersökningen. Orsaken till detta är troligen inte bara tillgången till droger, utan också sammankomstbegränsningarna och begränsningarna som gäller kvällslivet", säger utvecklingschef Aino Kankaanpää.
Metamfetaminanvändningen är för närvarande mycket liten i Finland. Metamfetaminanvändningen har minskat betydligt sedan 2016 och 2017, då den tillfälligt överskred till och med amfetaminets användningsmängder i huvudstadsregionen.
Missbruk av den vanligaste av de nya drogerna i Finland, alfa-PVP, konstateras regelbundet i avloppsvattenundersökningarna enbart i huvudstadsregionen och i dess närhet i Nummela reningsverks område i Vichtis. De regionala och tidsmässiga variationerna i användningen av designdroger är betydligt större än de traditionella drogerna.
Uppföljning på längre sikt visar regionala skillnader i utvecklingen av narkotikasituationen
Flera års uppföljning visar att det finns regionala skillnader i utvecklingen av narkotikasituationen i Finland. Till exempel har den sammanlagda användningen av amfetamin, kokain, ecstasy och metamfetamin i huvudstadsregionen och närområdena mångdubblats från början av uppföljningen, dvs. från 2012 till idag. Under motsvarande tid har till exempel ökningen av droganvändningen i Åboregionen och Lahtisregionen varit mindre.
I Vasa och Joensuu har droganvändningen minskat till nästan samma nivå som tidigare år efter den tillfälliga ökningen som observerades under våren i fjol.
"På riksnivå är den sammanlagda användningen av amfetamin, kokain, ecstasy och metamfetamin cirka tre gånger så stor som 2012, då den omfattande nationella avloppsvattenundersökningen genomfördes för första gången", säger Gunnar.
Amfetamin används fortfarande mycket i Finland jämfört med resten av Europa, kokain används klart mindre
Våren 2020 användes fortfarande mer amfetamin i Finland än i flera andra europeiska länder. I Finland var kokainanvändningen däremot betydligt mindre än genomsnittet trots att användningen har ökat på längre sikt, särskilt i huvudstadsregionen.
I den internationella avloppsvattenundersökning som Europeiska centrumet för kontroll av narkotika och narkotikamissbruk (EMCDDA) publicerar årligen jämförs provresultaten som samlats in varje år under en veckas tid på våren. År 2020 deltog 99 städer från 27 länder i undersökningen. Befolkningsunderlaget för undersökningen var cirka 50 miljoner personer. Från Finland rapporterades alla 27 städers resultat.
THL ansvarar för rapporteringen av Finlands andel i den internationella jämförelsen. EMCDDA publicerar den jämförelsen den 18. maj.
- EMCDDA:s jämförelse från våren 2020 (på engelska)
Mer information:
Webbplatsen för avloppsvattenundersökningen
Teemu Gunnar
enhetschef
tfn 029 524 8425
fornamn.efternamn@thl.fi
Aino Kankaanpää
utvecklingschef
tfn 029 524 8427
fornamn.efternamn@thl.fi
Nyckelord
Bilder
Om
Institutet för hälsa och välfärd THLMannerheimvägen 166
00270 Helsingfors
https://thl.fi/sv/web/thlfi-sv
Följ Institutet för hälsa och välfärd THL
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Institutet för hälsa och välfärd THL
THL och Hjärtförbundet: Mindre salt i vardagen – en hälsobaserad beskattning av livsmedel skulle främja befolkningens hälsa och sänka blodtrycksnivåerna24.9.2026 00:00:00 EEST | Pressmeddelande
Saltintaget bland personer i arbetsför ålder i Finland har förblivit högt. Samtidigt har den tidigare nedgången i blodtrycksnivåerna stannat av. För att vända utvecklingen behövs nya åtgärder på befolkningsnivå. En hälsobaserad beskattning av livsmedel skulle vara ett sätt att uppmuntra till hälsosammare alternativ och göra det lättare för konsumenterna att fatta hälsosamma val i vardagen.
Undersökning: Ungas matval är fortfarande långt från målen för en hälsosam och hållbar kost – nya samhälleliga åtgärder behövs26.8.2026 00:00:00 EEST | Pressmeddelande
Samma utmaningar som syns i vuxnas kostvanor syns i stor utsträckning också i ungas nutrition, enligt Kostundersökningen för unga som genomförts av Institutet för hälsa och välfärd (THL). Unga äter för lite grönsaker, bär och frukt och för mycket rött kött och köttprodukter. Vår nuvarande matmiljö stöder inte i tillräcklig grad hälsosamma matval bland unga, vilket innebär att det framför allt behövs nya samhälleliga åtgärder.
Unga konsumerar mycket energidrycker och många upplever redan att de är beroende – enligt THL bör försäljningen till personer under 18 år förbjudas4.6.2026 00:00:00 EEST | Pressmeddelande
Enligt Kostundersökningen bland unga, som genomförts av THL, uppgav 67 procent av unga i åldern 12–20 år att de dricker energidrycker åtminstone ibland, 42 procent minst en gång i veckan, 15 procent 3–5 gånger i veckan och 6 procent dagligen eller nästan dagligen. Användningen var likartad bland flickor och pojkar. Många av de unga som använder energidrycker upplever sig vara beroende eller anser annars att de dricker för mycket.
Rusmedels- och beroendetjänsterna i omställning – kontakterna överförs till basservicen, där strukturer och kompetens behöver stärkas6.5.2026 00:01:00 EEST | Pressmeddelande
Rusmedels- och beroendetjänsterna befinner sig i ett övergångsskede där kontakterna i allt högre grad sker inom basservicen. Förändringen ger möjligheter till tidigare stöd och effektivare hänvisning till vård, men förutsätter en målmedveten utveckling av servicestrukturerna, samarbetet och kompetensen inom basservicen. Annars finns det risk för att tjänsterna inte motsvarar människornas allt mer varierande behov, konstateras det i Institutet för hälsa och välfärds (THL) färska rapport om tillståndet för rusmedels- och beroendetjänsterna (Päihde- ja riippuvuuspalvelujen tila). Till exempel hade rusmedels- och beroendetjänsterna inom den primära hälso- och sjukvården som avsåg alkoholanvändning 56 procent fler klienter 2024 än 2019. På motsvarande sätt har antalet kontakter inom den specialiserade sjukvården minskat. – Ärenden som gäller rusmedel och beroenden verkar i allt högre grad övergå till den primära hälso- och sjukvården och annan basservice. Detta förutsätter att servicehelhet
Antalet skyddshemsklienter ökade i fjol – även fler samtal ringdes till Nollinjen27.1.2026 08:00:00 EET | Pressmeddelande
År 2025 ökade antalet kunder vid skyddshemmen jämfört med året innan. Sammanlagt hade skyddshemmen 5 979 kunder, vilket är cirka 180 fler än år 2024. Uppgifterna framgår av Institutet för hälsa och välfärds (THL) preliminära statistik för 2025. Ökning även i antalet boendedygn Enligt Skyddshemstjänsternas förhandsuppgifter uppgick det totala antalet boendedygn i fjol till cirka 113 000, vilket är nästan åtta procent fler än 2024. Den genomsnittliga vistelsetiden per kund förlängdes med en dag jämfört med året innan. I fjol var den genomsnittliga vistelsen 19 dagar, men i vissa regioner var förändringen betydligt större. De längsta vistelserna i fjol registrerades vid Lapplands skyddshem i Rovaniemi, där den genomsnittliga vistelsetiden var 28 dygn. ”I Rovaniemi har bostadsbristen förlängt skyddshemvistelserna. Om en kund har ekonomiska svårigheter eller en betalningsanmärkning är det mycket svårt att få en bostad”, säger Mari Kaltemaa Uurtamo, ansvarig socialarbetare vid Lapplands skyd
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
