Avoin luentosarja paljastaa, mitä kaikkien pitäisi tietää verkkohäiriköinnistä, someriippuvuudesta ja valeuutisista
1.2.2019 07:26:12 EET | Aalto-yliopisto | Tiedote
Sosiaalisen median ilmiöiden ymmärtämisestä on tullut työelämäprofessori Risto Sarvaksen mielestä lähes kansalaisvelvollisuus.
“Sosiaalinen media ja sen luomat ilmiöt koskevat meitä kaikkia. Nettihäiriköinti, omassa somekuplassa eläminen ja riippuvuus sekä totuuden rapistuminen ovat esimerkkejä arkisista haasteista, joilla on valtava yhteiskunnallinen merkitys. Siksi luentosarjamme on avoin kaikille”, hän sanoo.
Sosiaalisen median ilmiöt on Aalto-yliopiston 20-vuotisjuhliaan viettävän Informaatioverkostojen koulutusohjelman järjestämä luentosarja, jolla yleisö saa vastauksia muun muassa seuraaviin kysymyksiin:
- Millaisia ratkaisuja somessa tapahtuvaan kiusaamiseen ja uhkailuun on olemassa? Vastaajana sometohtori ja sosiaalisen median häiriköintiin puuttuvan Someturvan toimitusjohtaja Suvi Uski.
- Millaisia riippuvuusoireita sosiaalinen media aiheuttaa – ja miksi someriippuvuus voi olla päihderiippuvuuttakin vakavampi ilmiö? Vastaajana addiktioihin erikoistunut A-klinikan johtava ylilääkäri Kaarlo Simojoki.
- Miten totuudelle ja asiantuntijuudelle käy algoritmien ja valeuutisten puristuksessa? Vastaajana Ulkopoliittisen instituutin kansainvälisen politiikan tutkija, dosentti Antto Vihma.
Luentosarja alkaa 12. helmikuuta Risto Sarvaksen pitämällä johdantoluennolla. Sarvas toivoo yleisön oppivan luennoilta ainakin kolme asiaa.
”Sosiaalisen median ilmiöt eivät ensinnäkään synny tyhjiössä tai laskeudu ulkoavaruudesta, vaan niiden takana ovat vankat liiketoiminnan mekanismit ja niitä edistävät organisaatiot. Toiseksi sosiaalisesta mediasta nauttimiseen tarvitaan kriittisyyttä; ainakin sen ymmärtämistä, kuka on lähettäjä, mitkä ovat hänen motiivinsa ja mikä on se alkuperäinen kanava, jossa viesti on julkaistu. Kolmanneksi sosiaalinen media vaikuttaa arkeemme ja yhteiskuntaan niin vahvasti, että kyky ymmärtää sen toimintaa on yhä tärkeämpi kansalaistaito.”
Katso luentosarjan aiheet ja aikataulu täältä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Työelämäprofessori (Professor of Practice) Risto Sarvas
Puh. 050 384 1553
risto.sarvas@aalto.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aalto-yliopistossa tiede ja taide kohtaavat tekniikan ja talouden. Rakennamme kestävää tulevaisuutta saavuttamalla läpimurtoja avainalueillamme ja niiden yhtymäkohdissa. Samalla innostamme tulevaisuuden muutoksentekijöitä ja luomme ratkaisuja maailman suuriin haasteisiin. Yliopistoyhteisöömme kuuluu 16 000 opiskelijaa ja 5 200 työntekijää, joista 446 on professoreita. Kampuksemme sijaitsee Espoon Otaniemessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aalto-yliopisto
Musiikkialan toimijat: Alan arvo kaksinkertaistuu laajojen yhdenvertaisuustoimien myötä vuoteen 2040 mennessä7.5.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Equal Futures in Music -hanke on koonnut musiikkialan keskeisiä vaikuttajia visioimaan alalle yhdenvertaisen 2040-vision sekä toimet sen saavuttamiseksi. Ala tavoittelee itsesäätelevää toimielintä ja musiikkialan arvon kaksinkertaistumista 11. toukokuuta julkaistavassa Suomen yhdenvertainen musiikkiala 2040 -raportissa.
Walter Ahlströmin säätiö lahjoittaa 3 miljoonaa euroa Aalto-yliopistolle24.4.2026 08:39:25 EEST | Tiedote
Lahjoituksella Aalto perustaa kestävän teollisen tuotannon professuurin.
Kutsu: Opiskelijoiden projekteista syntyy patentteja ja startupeja – tuotekehityskurssin loppugaala esittelee ratkaisut aitoihin haasteisiin23.4.2026 09:45:00 EEST | Kutsu
Aalto-yliopiston huippusuositulla tuotekehityskurssilla opiskelijat kehittävät luovia ratkaisuja yritysten antamiin aitoihin haasteisiin. Jo 30 vuoden ajan järjestetyllä kurssilla kehitetyistä prototyypeistä on syntynyt myös lukuisia patentteja ja startupeja. Tänä vuonna opiskelijat kehittivät ratkaisuja muun muassa teho-osastoille, laivojen ohjaamoihin ja rakennustyömaille.
Tutkimus paljastaa, missä näätä, kärppä ja lumikko viihtyvät – elinympäristöt kartoitettiin ensimmäistä kertaa koko Suomessa15.4.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Näädän, kärpän ja lumikon kannat ovat kutistuneet merkittävästi eri puolilla Suomea viime vuosikymmenten aikana. Sillä voi olla vaikutusta peto-saalis-suhteisiin ja laajemmin metsiin ekosysteeminä. Tuore tutkimus antaa nyt eläinten suojelulle arvokasta tietoa siitä, millaisissa elinympäristöissä näätäeläimet parhaiten menestyvät.
Uuvuttaako puhelimen selailu? Tekoälymalli simuloi nyt fyysistä ponnistelua14.4.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Älypuhelinten keräämät lokit kertovat, mitä kohtia näytöstä käyttäjät napauttavat ja pyyhkäisevät. Nyt tutkijat ovat kehittäneet tekoälymallin, joka simuloi näihin liikkeisiin liittyvää tuki- ja liikuntaelimistön rasitusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme