Danske Bank: Koronaviruksen vaikutus osakemarkkinoilla jää väliaikaiseksi – osakkeet ylipainossa
Tuore sijoitusnäkemyksemme pitää osakkeet ylipainoissa sijoitussalkussa koronaviruksen aiheuttamasta kurssien laskusta huolimatta. Talouden ja osakkeiden positiivista kehitystä tukee edelleen moni myönteinen kehityskulku.
”Talouden tunnusluvut osoittivat merkkejä talouskasvun vakautumisesta vuoden 2019 jälkeen, ennen kuin koronavirus varasti kaiken huomion. Viime vuonna ilmassa oli vielä heikentymisen merkkejä sekä selkeä taantuman pelko. Yksi taustalla olevista tekijöistä on pienentynyt huoli kauppasodan kiihtymisestä, mikä on aiemmin selkeästi laskenut yritysten luottamusta. Lisäksi vahvat työmarkkinat, palkkojen nousu sekä matalat korot ja niiden myötä matalat asumiskustannukset varmistavat jatkossakin yksityisen kulutuksen pysymisen vakaana, joten se voi jatkossakin olla talouden veturina”, sanoo senioristrategi Kaisa Kivipelto.
Ennustamme nyt osakkeille maailmanlaajuisesti 4-8 prosentin keskimääräistä tuottoa seuraaville 12 kuukaudelle.
”Juuri tällä hetkellä on myös merkittäviä riskejä. Vaikka ylipainotammekin osakkeita, ylipainotus on silti hyvin maltillinen. Nyt on aika olla varovaisen optimistinen, mutta ahnehtimista on syytä välttää.”
Koronavirus on väliaikainen
Koronaviruksen vaikutus osakemarkkinoihin pysyi melko pienenä helmikuun loppuun saakka. Sitten huolet taudin leviämisestä laajemmalla sysäsivät osakkeet laajamittaiseen laskuun.
Danske Bankin arvion mukaan kyse on väliaikaisesta ilmiöstä.
”Arviomme mukaan koronaviruksen negatiiviset vaikutukset jäävät väliaikaisiksi. Lisäksi odotamme Kiinan viranomaisten tekevän osansa maan talouden elvyttämiseksi, jotta sen vauhti ei hyytyisi. Yleisesti arvioimme maailmantalouden olevan tällä hetkellä tarpeeksi vahva kestämään koronavirusepidemian seuraukset, mutta jos viruksen aiheuttamat vaikutukset osoittautuvat odotettua laajemmiksi tai pitkäkestoisemmiksi, voi maailmantalouden vakaus kärsiä. ”
Danske Bankin sijoittajanäkemyksen mukaan muut suurimmat riskit talouskehitykselle ja osakkeiden tuotolle ovat tällä hetkellä poliittisten riskien nouseminen uudelleen ja keskuspankkeihin kohdistuvat odotukset.
”Vaikka keskuspankkien elvyttävä rahapolitiikka tukee osakemarkkinoita, voivat odotukset kasvaa liiankin korkeiksi, mikä voi aiheuttaa takaiskuja. Viime aikoina sijoittajat ovat yhä enenevissä määrin alkaneet odottaa lisäelvytystä, ja jos Yhdysvaltain ja Euroopan keskuspankkien viestit ja toiminta eivät vastaa odotuksiin, sillä voi olla kielteisiä vaikutuksia rahoitusmarkkinoilla.”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Senioristrategi Kaisa Kivipelto, Danske Bank, 050 434 6230, kaisa.kivipelto@danskebank.fi
Tietoja julkaisijasta
Danske Bank on Suomen kolmanneksi suurin pankki, joka tarjoaa noin miljoonalle suomalaiselle kotitaloudelle, yritykselle ja instituutiolle palveluita laajan asiantuntemuksen sekä innovatiivisten digitaalisten ratkaisujen avulla. Danske Bank A/S, Suomen sivuliike on osa pohjoismaista Danske Bank -konsernia. www.danskebank.fi
Danske Bank on pohjoismainen yleispankki, jolla on vahvat alueelliset juuret ja tiivis yhteys ympäröivään maailmaan. Olemme yli 145 vuoden ajan auttaneet kotitalouksia ja yrityksiä saavuttamaan tavoitteensa. Tarjoamme henkilö-, yritys- ja instituutioasiakkaille pankkipalveluiden lisäksi henki- ja eläkevakuutuksia, varainhoitoa, kiinteistönvälitys- ja leasing-palveluita.
Haluamme tuottaa pitkäaikaista arvoa kaikille sidosryhmillemme - asiakkaillemme, sijoittajille sekä yhteisöille joiden osana toimimme – ja tavoitteemme on tulla tunnetuksi luotetuimpana taloudellisena kumppanina, joka auttaa tekemään taloudellisista päätöksistä ja arjen pankkiasioinnista helppoa.
Danske Bank -konsernin pääkonttori sijaitsee Kööpenhaminassa ja yhtiön osake on listattu Nasdaq Kööpenhaminassa. www.danskebank.com
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Danske Bank A/S, Suomen sivuliike
Tutkimus: Suomalaiset kokevat osakesijoittamisen vaikeaksi ja riskialttiiksi23.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Danske Bankin tuoreen sijoittamista ja säästämistä koskevan tutkimuksen mukaan suomalaiset suosivat erityisesti tilisäästämistä. Rahan puute, osakkeiden valinnan vaikeus sekä haluttomuus seurata markkinoita ovat yleisimpiä syitä olla sijoittamatta osakkeisiin. Osakesijoitusintoa rokottavat myös kulut.
Suomalaisnaisten taloudellinen mielenrauha parani – laahaa silti miesten perässä7.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten naisten taloudellinen mielenrauha on vahvistunut, selviää Danske Bankin YouGovilla teettämästä Taloudellinen mielenrauha 2025-tutkimuksesta. Miesten taloudelliseen mielenrauhaan on vielä kuitenkin matkaa.
Ozan Yanar nimitetty Suomen taloutta seuraavaksi ekonomistiksi Danske Bankiin1.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Ozan Yanar aloittaa senioriekonomistina Danske Bankin Suomen makrotalouden analyysitiimissä 1.10.2025. Hän vastaa Suomen makrotalouden seurannasta ja Suomen talousennusteista.
Yhdeksän johtavaa eurooppalaista pankkia yhdistää voimansa vakaavaluutan liikkeeseenlaskussa25.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Yhdeksän johtavaa eurooppalaista pankkia (ING, Banca Sella, KBC, Danske Bank, DekaBank, UniCredit, SEB, CaixaBank ja Raiffeisen Bank International) ovat yhdistäneet voimansa lanseeratakseen EU:n kryptovara-asetuksen (MiCAR) mukaisen euromääräisen vakaavaluutan. Tavoitteena on luoda lohkoketjuteknologiaan perustuva eurooppalainen maksuvälinestandardi.
Taloyhtiöiden talous on vahvistunut23.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Taloyhtiöiden taloudellinen tilanne on vahvistunut nopeasti vaativien vuosien jälkeen: lainarästien määrä on vähentynyt, ja talletustaseet ovat palautumassa entisille tasoilleen. Lisäksi laskenut inflaatio ja alhaisemmat lainakorot ovat hillinneet vastikkeiden nostopaineita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
