Den nyutexaminerade bildkonstnären målar med eld - Elina Helkalas utställning öppnas i Vasa konsthall
12.8.2021 13:00:00 EEST | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Pressmeddelande

Elina Helkala har utexaminerats från Åbo konstakademi som bildkonstnär och hon behandlar i sina verk det problematiska förhållandet mellan människan och naturen. Det sjätte massutdöendet, klimatförändringen och förstöringen av livsmiljöer är starkt närvarande i hennes motiv.
Helkala målar sina tavlor med eld, som ger en stark symbolik i arbetet och verken. Det huvudsakliga materialet i verken är trä i olika former. De massiva svarta verken med yta i kol gnistrar levande i ljuset. Konstnären har utvecklat tekniken under sina studier och skrivit sitt lärdomsprov om det här.
Med den teknik som konstnären utvecklat karvar hon först ur fanerytan i lager och efter det karboniserar hon ytan med en låga. Fanerets lager med sina olikriktade fibrer kommer fram, och visar på ett kraftfullt sätt hur de ligger på varandra. På ytan lägger konstnären till olika slags material såsom bladguld eller pigmentmålning. Metoderna är på konstnärens språk eldmåleri och att måla med eld.
Ett mytiskt element
Elden är ett verktyg som i all sin skönhet och destruktivitet är en viktig del av uppkomsten av hennes verk. Egna erfarenheter av torra somrar med terräng- och skogsbränder samt de stora skogsbränderna under de senaste åren runt om i världen ger material åt konstnären. Utställningen har fått namnet In memoriam.
-Elden är formligen ett mytiskt element, som skapar förödelse och i sin aska föder nytt liv. Eldmåleriet kan man inte behärska helt, vilket gör det till en utmanande, särpräglad och tilltalande teknik, säger Elina Helkala.
Viktiga teman för konstnären är utöver naturen ett förenande av forntiden och nutiden samt mytologier. Till arbetet med verken hör också för sin del ett undersökande perspektiv.
Helkalas verk blir nu för första gången utställda i stor omfattning på Vasa konsthall. Gallerilokalen är ett före detta brandstationsstall och lokalens historia förenas på ett naturligt sätt med konstnärens verk. Sättet att genomföra verken är inte konstnärens enda koppling till brandbekämpning, eftersom Helkala också själv är brandkårist på Åbo frivilliga brandkårs larmavdelning.
Elina Helkala (f. 1987) bor och arbetar i Reso. Hon har nyligen utexaminerats som bildkonstnär vid Åbo yrkeshögskola. Helkala har också en bildartesanexamen från Kouvolan käsi- ja taideteollisuusoppilaitos och hon har omfattande kunnande om många slöjdtekniker och material i egenskap av fornteknikartesan.
Elina Helkala – In memoriam pågår i Vasa konsthall 12.8–3.10.2021.
Informationsbilder: https://kuvapankki.vaasa.fi/s/CkHY6vb5chxJsiAU/fo
Nyckelord
Kontakter
Tf amanuens Sonja Koivisto, Vasa stads museer, tfn 040 4824253, sonja.koivisto@vaasa.fi
Konstnär Elina Helkala, +358 40 824 6134, info@elinahelkala.com
Bilder

Om
Aina aurinkoinen Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa yhdistyvät innovatiivisuus, teknologia, laadukkaat palvelut, monipuolinen koulutus- ja kulttuuritarjonta sekä energinen meininki.
Alltid soliga Vasa är Nordens energihuvudstad som förenar innovativitet, teknologi, högklassiga tjänster, mångsidigt utbildnings- och kulturutbud och positiv energi.
Följ Vaasan kaupunki - Vasa stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vaasan kaupunki - Vasa stad
Vasa fyller 420 år och bjuder in Vasabor i alla åldrar14.9.2026 15:59:58 EEST | Pressmeddelande
Den 2 oktober 2026 har det gått 420 år sedan Vasa stad grundades. Jubileumsprogrammet bjuder på många olika sätt att delta i födelsedagsfirandet: det utlovas öppet hus, utställningar, workshoppar, fysiska aktiviteter, kultur och olika förmåner.
Vaasa juhlii 420 vuottaan ja kutsuu mukaan kaikenikäiset vaasalaiset14.9.2026 15:59:51 EEST | Tiedote
Vaasan kaupungin perustamisesta tulee 2.10.2026 kuluneeksi 420 vuotta. Juhlaohjelma tarjoaa monipuolisia tapoja osallistua syntymäpäivän viettoon: luvassa on avoimia ovia, näyttelyitä, työpajoja, liikuntaa, kulttuuria sekä erilaisia etuja.
Byggnaden på Rådhusgatan 33 börjar rivas i september: enhetsskola i centrum klar 202914.9.2026 12:31:09 EEST | Pressmeddelande
En ny enhetsskola för cirka tusen elever byggs i stadskärnan i Vasa. Fastigheten på Rådhusgatan 33 ska rivas innan ett nytt skolhus byggs. Rivningsarbetet börjar i september. De nya skolhusen tas i bruk 2029.
Raastuvankatu 33:n purkaminen alkaa syyskuussa: keskustan yhtenäiskoulu valmistuu vuonna 202914.9.2026 12:28:48 EEST | Tiedote
Vaasan ydinkeskustaan rakentuu uusi yhtenäiskoulu noin tuhannelle oppilaalle. Osoitteessa Raastuvankatu 33 sijaitseva kiinteistö puretaan koulun uudisrakennuksen tieltä. Purkutyöt alkavat syyskuun aikana. Uudet koulurakennukset saadaan käyttöön vuonna 2029.
Den nya gång- och cykelbron till Vasklot har öppnats11.9.2026 14:17:55 EEST | Pressmeddelande
Den nya gång- och cykelbron till Vasklot har nu öppnats för trafik. Även farleden mellan Fiskstranden och Inre hamnen är åter i normal användning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
