DNA tuo Suomen ainoana virallisena jälleenmyyjänä myyntiin odotetun Xiaomi Mi 11 Ultra 5G -puhelimen – vain hyvin rajattu erä saataville
14.5.2021 09:00:00 EEST | DNA Oyj | Tiedote

DNA tuo maanantaina 17.5. ennakkomyyntiin paljon kysyntää herättäneen Xiaomi Mi 11 Ultra 5G -lippulaivapuhelimen. Puhelinta tulee saataville DNA:n nettikauppaan mustana ja valkoisena yhteensä vain 40 kappaletta.
"Xiaomi Mi 11 Ultra 5G täydentää DNA:n laajaa 5G-puhelinvalikoimaa. Uutuuslaitteellaan Xiaomi haastaa väkevästi muut Android-valmistajat tehokkaimpien lippulaivalaitteiden kategoriassa. On ollut hienoa nähdä, minkälaisen vastaanoton Mi 11 Ultra 5G on saanut jo ennen kuin Suomen myynninaloituksesta kerrottiin mitään", kommentoi DNA Kaupan toimitusjohtaja Sami Aavikko.
DNA aloitti Xiaomi-älypuhelinten myynnin ensimmäisenä virallisena jälleenmyyjänä Suomessa kesäkuussa 2018. DNA:n myyntikanavat mukaan lukien noin 60 DNA Kauppaa ovat tuoneet Xiaomin tuotteet saataville ympäri Suomen. DNA:n asiantuntijoiden avulla monipuolisiin laitteisiin tutustuminen on ollut helppoa. Xiaomi-valikoima DNA:lla on laajentunut puhelinten lisäksi myös sähköpotkulautoihin ja robotti-imureihin, mistä näyttää tulevan vuoden 2021 hittituotteita.
Älypuhelimissa Xiaomi on kasvanut maailman kolmanneksi suurimmaksi valmistajaksi Samsungin ja Applen jälkeen.* Suomessa Xiaomi on tullut tunnetuksi hinta-laatusuhteestaan ja kilpailukykyisestä hinnoitelluistaan erityisesti 5G-puhelimissa.
”Xiaomi Mi 11 Ultra 5G kuuluu lippulaivavalikoiman ehdottomaan kärkeen. Olemme äärimmäisen tyytyväisiä voidessamme esitellä suomalaisille yhdessä DNA:n kanssa johtavan kameravertailija DXOMARKin parhaaksi kamerapuhelimeksi valitseman Mi 11 Ultra 5G -puhelimen”, kertoo Xiaomi Suomen myyntijohtaja Paavo Saarinen.
Ennakkomyynti alkaa DNA:lla maanantaina 17.5. kello 9.00 ja laitteet toimitetaan ennakkotilaajille toukokuun loppuun mennessä.
* Lähde: Canalys Smartphone Analys huhtikuu 2021
Lisätietoja medialle
Toimitusjohtaja Sami Aavikko, DNA Kauppa Oy, puh. 044 044 3069, sami.aavikko@dna.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
DNA Kauppa on Suomen laajin matkapuhelimia ja muita mobiilipäätelaitteita sekä matkaviestinliittymiä myyvä ketju, johon kuuluu 60 myymälää. DNA Kaupan valikoimissa ovat myös tv- ja laajakaistapalvelut sekä niihin liittyvät päätelaitteet. Ketju on osa DNA-konsernia, jonka liikevaihto vuonna 2020 oli 934 miljoonaa euroa. DNA:lla on yli 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi ja Facebookissa.
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Haluamme tehdä asiakkaidemme arjesta mutkattomampaa. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat mobiilidatan käyttömäärissä jatkuvasti maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2020 liikevaihtomme oli 934 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
DNA helpottaa pienten ja keskisuurten yritysten työympäristöjen hallintaa13.5.2026 15:19:53 EEST | Tiedote
DNA tuo markkinoille pk-yrityksille suunnatun DNA Älykäs toimisto -palvelun, joka tarjoaa modernin työympäristön Google Workspace -alustalla. Palvelu kattaa käyttöönoton, hallinnan, tietoturvan ja ylläpidon kokonaisuutena asiakkaan valitseman palvelupaketin mukaisesti.
DNA makes it easier for small and medium-sized enterprises to manage their work environments13.5.2026 15:19:53 EEST | Press release
DNA is launching the DNA Smart Office service aimed at SMEs, which provides a modern work environment on the Google Workspace platform. The service covers implementation, management, security, and maintenance as a whole, according to the service package chosen by the customer.
DNA näyttää suuntaa työelämälle – Perheystävällinen työpaikka -tunnus uusittiin jälleen ja isovanhempainvapaita juhlitaan jo sadan rajapyykillä12.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Väestöliitto uusi jo kolmatta kertaa DNA:lle Perheystävällinen työpaikka -tunnuksen. Tunnus vahvistaa DNA:n asemaa perheystävällisen työelämän edelläkävijänä: DNA on edelleen ainoa suuryritys Suomessa, jolle tunnus on myönnetty. Uusinnan taustalla on pitkäjänteinen työn ja muun elämän yhteensovittamisen kehittämiseksi – arjen joustoista aina uudenlaisiin perhevapaisiin ja yhteiskunnallisiin hankkeisiin asti.
DNA leads the way in working life – the Family-Friendly Workplace certification renewed once again, and grandparental leaves approached 10012.5.2026 08:30:00 EEST | Press release
The Family Federation of Finland (Väestöliitto) has renewed DNA’s Family-Friendly Workplace certification for the third time. The certification reinforces DNA’s position as a pioneer in family-friendly working life: DNA remains the only large company in Finland to have received the recognition. The renewal reflects long-term efforts to support the balance between work and life – from everyday flexibility to innovative family leave policies and broader societal initiatives.
Heikko salasana voi viedä koko digi-identiteetin – näin suojaudut kansainvälisenä salasanapäivänä7.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Torstaina 7.5.2026 vietetään kansainvälistä salasanapäivää. Päivän tarkoituksena on muistuttaa, että salasana on yhä yksi tärkeimmistä ja samalla myös haavoittuvimmista suojakeinoista digiarjessa. Liian moni käyttää heikkoja tai kierrätettyjä salasanoja, vaikka niiden riskit ovat kasvaneet merkittävästi. Pelkkä lyhyt ja kryptinen salasana ei enää riitä suojaamaan käyttäjiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



