DNA:n myydyimmät puhelimet ja älykellot heinäkuussa 2022

DNA:n heinäkuun myydyimpien puhelimien TOP 15 -listalla on kuusi Applen, viisi Samsungin, kaksi Xiaomin ja kaksi OnePlus-merkin puhelinmallia.
Heinäkuun listaykköseksi nousi kolme sijaa ylöspäin loikannut Samsungin Galaxy A22 5G -malli. Kärkikolmikon toinen sija menee myös Samsungille, Galaxy A52s 5G -mallin kavutessa toiseksi, kun kolmannelle sijalle ylsi viime kuun myydyin puhelin, Apple iPhone 13 5G.
Kesäkuukaudet ovat olleet puhelinten myynnin osalta vilkkaita kuukausia sekä DNA Kaupoissa että DNA:n nettikaupassa. Kysyttyjen lippulaivapuhelimien lisäksi kysyntään on vaikuttanut selkeästi myös koulujen alku, kun myös edullisemman pään puhelimet ovat olleet kysyttyjä.
”Loppukesä on sopivaa aikaa perheille harjoitella puhelimenkäyttöä ja yhteisiä pelisääntöjä yhdessä aloittelevan koululaisen kanssa ennen koulujen alkua. Ensimmäinen puhelin hankitaan lapselle etenkin perheen sisäisen yhteydenpidon helpottamiseksi ja sen valinnassa kiinnitetään huomiota erityisesti hintaan ja helppokäyttöisyyteen. Lisäksi puhelinmallin tulee olla koululaisen käteen ja käyttöön sopiva sekä tietysti täyttää käyttäjänsä toiveet mahdollisimman hyvin”, kertoo DNA Kaupan toimitusjohtaja, Sami Aavikko.
Älykellojen kysyntä yhä kasvussa – uutuustuote kiinnostaa kuluttajia
Kesäkuussa DNA:lle myyntiin tulleiden Xplora-kellopuhelinten kysyntä on ollut kesän aikana tasaisessa kasvussa, kun kuluttajien tietoisuus tuotteen saatavuudesta DNA:lla on laajentunut. Tuotteeseen on käyty tutustumassa ahkerasti DNA Kaupoissa ja onkin odotettavaa, että kellopuhelinten kysynnän piikki on elokuun alussa juuri ennen koulujen alkua.
”Kellopuhelimet ovat oiva valinta ekaluokkalaiselle, kun yhteydenpitoa voidaan ensin harjoitella laitteella, jolla voidaan ainoastaan soittaa ja vastaanottaa puheluita sekä lähettää ja vastaanottaa tekstiviestejä. Tämä voi olla hyvä vaihtoehto ennen ensimmäisen älypuhelimen hankkimista”, Aavikko kertoo.
Aurinkoinen ja lämmin kesä on innostanut myös kuntoiluun kannustavien älykellojen sekä aktiivisuusrannekkeiden hankintaan. Pitkän akunkeston ja monipuoliset kuntoiluominaisuudet tarjoavat Huawein sekä Honorin kello- ja rannekemallit ovat nostaneet sijoituksiaan listalla. Ensimmäiselle sijalle loikkaakin Huawein Watch Fit -älykello.
”On nähtävissä, että usein kuluttajien ensimmäinen hankkima puettava älylaite on edullisempi aktiivisuusranneke, joka viimeistään muutaman vuoden käytön jälkeen päivitetään monipuolisempaan älykelloon. Päivityksiä tehdään usein malleihin, joissa on hyvinvoinnin seurantaominaisuuksien lisäksi esimerkiksi arkea entisestään helpottavan eSIM-ominaisuuden tuomat mahdollisuudet. Päivittäisen aktiivisuuden, unenlaadun sekä urheilusuoritusten seurannasta tulee helposti pysyvä hyvinvointiin kannustava rutiini”, Aavikko toteaa.
DNA:n TOP 15 myydyimmät puhelimet heinäkuu 2022
- (4.) Samsung Galaxy A22 5G
- (6.) Samsung Galaxy A52s 5G
- (1.) Apple iPhone 13 5G
- (12.) Xiaomi Redmi Note 10 5G
- (2.) Xiaomi Redmi 9C NFC *)
- (8.) Apple iPhone 13 Pro 5G
- (11.) Apple iPhone 11 *)
- (10.) Apple iPhone 12 5G
- (9.) Apple iPhone 13 Pro Max 5G
- (3.) Samsung Galaxy A13 *)
- (-) Samsung Galaxy A53 5G
- (5.) Samsung Galaxy S21 FE 5G
- (14.) OnePlus Nord CE 2 5G
- (-) Apple iPhone 13 mini 5G
- (13.) OnePlus 9 5G
Edellisen kuukauden sijoitus sulkeissa.
*) 4G-puhelin. Muut listalla olevat puhelimet ovat 5G-puhelimia.
DNA:n TOP 15 myydyimmät älykellot ja -rannekkeet heinäkuu 2022
- (-) Huawei Watch Fit
- (1.) Apple Watch Series 7 GPS
- (3.) Apple Watch SE GPS
- (4.) Samsung Galaxy Watch4 4G
- (-) Honor Band 5 *)
- (4.) Samsung Galaxy Watch4 BT
- (11.) Xplora X5 Play
- (12.) Huawei Watch GT 3
- (2.) Apple Watch Series 7 GPS+Cellular
- (10.) Xplora XGO2
- (6.) Apple Watch SE GPS+Cellular
- (14.) Honor Band 6 *)
- (5.) OnePlus Watch
- (-) Samsung Galaxy Watch4 Classic 4G
- (8.) Huawei Band 6 *)
Edellisen kuukauden sijoitus sulkeissa.
*) Aktiivisuusranneke
Lisätietoja medialle / More information:
Toimitusjohtaja Sami Aavikko, DNA Kauppa Oy, puh. 044 044 3069, sami.aavikko@dna.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
DNA Corporate Communications, tel.+358 44 044 8000, communications@dna.fi
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Haluamme tehdä asiakkaidemme arjesta mutkattomampaa. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat mobiilidatan käyttömäärissä jatkuvasti maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2021 liikevaihtomme oli 956 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.
DNA Kauppa on Suomen laajin matkapuhelimia ja muita mobiilipäätelaitteita sekä matkaviestinliittymiä myyvä ketju, johon kuuluu noin 60 myymälää. DNA Kaupan valikoimissa ovat myös tv- ja laajakaistapalvelut sekä niihin liittyvät päätelaitteet. Ketju on osa DNA-konsernia, jonka liikevaihto vuonna 2021 oli 956 miljoonaa euroa. DNA:lla on 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi ja Facebookissa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
DNA:n viimeinen lankapuhelinkeskus sammutettiin Lahdessa: Kupariverkkojen yli 140-vuotinen aika DNA:lla on päättynyt21.1.2026 13:35:04 EET | Tiedote
DNA:n viimeinen kupari- eli lankapuhelinverkkojen käytössä ollut puhelinkeskus sammutettiin Lahden Harjukadulla keskiviikkona 21. tammikuuta 2026. Sammuttamisen toteutti DNA:n toimitusjohtaja Jussi Tolvanen DNA:laisista ja mediasta koostuneen yleisön läsnä ollessa. Samalla päättyi puhelinlankojen yli 140-vuotinen historia DNA:n ja sen historiallisten edeltäjien, Päijät-Hämeen, Oulun, Porin, Kuopion, Lohjan ja Lännen puhelinyhtiöiden osalta.
DNA’s last landline telephone exchange shut down in Lahti: Over 140 years of copper network history at DNA comes to an end21.1.2026 13:35:04 EET | Press release
DNA’s last telephone exchange used for copper, i.e. landline, networks was shut down on Harjukatu in Lahti on Wednesday, 21 January 2026. The shutdown was carried out by DNA’s CEO, Jussi Tolvanen, in the presence of an audience consisting of DNA employees and members of the media. At the same time, the more than 140-year history of telephone lines at DNA and its historical predecessors in Päijät-Häme, Oulu, Pori, Kuopio, Lohja and Western Finland came to an end.
DNA vahvistaa asemaansa käytettyjen laitteiden markkinassa – Vaihtokapula sulautuu DNA:han19.1.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Käytettyjen puhelinten markkina kasvaa tällä hetkellä Suomessa noin 20 prosentin vuosivauhtia. DNA:n tammikuussa 2023 perustama käytettyjen puhelinten kauppapaikka Vaihtokapula on kolmessa vuodessa kasvanut yhdeksi toimialan merkittävimmistä tekijöistä. Nyt tammikuussa 2026 se sulautuu kiinteäksi osaksi DNA:n liiketoimintaa. Samalla DNA vahvistaa käytettyjen laitteiden kiertotaloutta kokonaan kotimaisella toimitusketjulla.
DNA Strengthens Its Position in the Preowned Device Market – Vaihtokapula Merges with DNA19.1.2026 09:30:00 EET | Press release
The market for preowned phones in Finland is currently growing at an annual rate of approximately 20 percent. Vaihtokapula, the marketplace for preowned phones established by DNA in January 2023, has in three years become one of the most significant players in the industry. Now, in January 2026, it will be fully integrated into DNA’s business. At the same time, DNA strengthens the circular economy of preowned devices by introducing an entirely domestic supply chain.
Yli 100 kesätyöntekijää – ei yhtäkään CV:tä tai hakemuskirjettä: DNA jatkaa inhimillistä ja tasa-arvoista rekrytointimalliaan16.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
DNA rekrytoi jälleen ensi kesäksi noin 100 omanlaista kesätyökaveria eri puolille Suomea – tuttuun tapaan ilman CV:tä tai perinteistä hakemuskirjettä. Hyväksi todettu, inhimillinen rekrytointimalli tukee DNA:n työnantajalupausta: inhimillinen ja omanlainen DNA, ja kesätyöntekijöihin luotetaan kuin vakituisiin. Kesätyökavereille tarjotaan samat työsuhde-edut ja -oikeudet kuin vakituiselle henkilöstölle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

