Vihreät Euroopan parlamentissa

Edistysaskel globaalin metsäkadon torjunnassa

Jaa
Euroopan parlamentti hyväksyi tänään neuvottelutuloksen asetuksesta, jolla puututaan EU:n aiheuttamaan globaaliin metsäkatoon. Vihreät mepit Heidi Hautala ja Ville Niinistö pitävät asetusta merkittävänä edistysaskeleena metsäkadon torjunnassa.
Metsäkatoa Brasiliassa. Kuva: Kate Evans/CIFOR (CC BY-NC-ND 2.0)
Metsäkatoa Brasiliassa. Kuva: Kate Evans/CIFOR (CC BY-NC-ND 2.0)

Voimaan tullessaan uusi lainsäädäntö edellyttää niin sanottuja metsäkatoriskituotteita EU-markkinoille tuovia yrityksiä varmistamaan, että niiden EU:ssa myymät tuotteet eivät aiheuta metsäkatoa. Riskituotteita ovat muun muassa kaakao, kahvi, soija sekä naudanliha.

– Uudet säännöt ovat välttämättömiä metsäkadon torjumiseksi. Kulutuksen EU-maissa arvioidaan aiheuttavan jopa 10 prosenttia globaalista metsäkadosta. On hienoa, että EU ryhtyy toimenpiteisiin kulutuksemme aiheuttaman globaalin metsäkadon pysäyttämiseksi, metsäkatoasetuksen varjoesittelijänä kansainvälisen kaupan valiokunnassa toiminut Heidi Hautala sanoo.

– Lain myötä meillä on nyt selkeät raamit metsäkatoon puuttumiselle, ja aidosti kestävä maa- ja metsätalous saa etulyöntiaseman globaaleilla markkinoilla. On tärkeää, että metsien käyttöön ja suojeluun liittyvät säännöt ovat kaikille samat reilun kaupankäynnin kannalta. Samalla kun asetamme vaatimuksia EU-maihin tuotaville tuotteille on myös meidän oman taloutemme noudatettava niitä, Ville Niinistö sanoo.

Hyväksytty teksti parantaa komission alkuperäistä ehdotusta laajentamalla asetuksen soveltamisalaa uusiin tuotteisiin ja hyödykkeisiin kuten kumiin ja palmuöljypohjaisiin johdannaisiin. Siinä asetetaan myös määräajat tulevien vuosien parannuksille.

– Metsäkadon torjumisen lisäksi tämän asetuksen on oltava väline, jolla saadaan aikaan myönteisiä muutoksia alkuperäiskansojen, paikallisyhteisöjen ja pienviljelijöiden elämässä. Onnistuimme parlamentissa tiukentamaan komission velvoitteita kehittää kumppanuuksia tuottajamaiden kanssa. Esimerkiksi kahvia tai kaakaota EU-markkinoille tuottavat pienviljelijät tarvitsevat tukea täyttääkseen asetuksen vaatimukset tuotteiden jäljitettävyydestä, Heidi Hautala sanoo.

– Myös Suomessa tapahtuu metsäkatoa, ja meidän tulee ottaa kaikessa maankäytössämme huomioon ilmasto ja luonnon monimuotoisuus. Suomella on ainutlaatuinen mahdollisuus olla globaalina suunnannäyttäjänä kestävämpiin maa- ja metsätalouden toimiin siirtymiseksi. Tämä asetus asettaa vaatimuksia trooppisten sademetsien tulevaisuuden turvaamiseksi ja samalla luo kannustimia omille edelläkävijäyrityksillemme. Metsäkadon välttäminen tuotannossa ei ole vaikeaa mutta vaatii hyvää toiminnan suunnittelua, Ville Niinistö sanoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Metsäkatoa Brasiliassa. Kuva: Kate Evans/CIFOR (CC BY-NC-ND 2.0)
Metsäkatoa Brasiliassa. Kuva: Kate Evans/CIFOR (CC BY-NC-ND 2.0)
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Vihreät Euroopan parlamentissa
Vihreät Euroopan parlamentissa



Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät Euroopan parlamentissa

Ville Niinistö: “Historiallinen päätös esittää Venäjän kaasun ja öljyn tuonnin pysyvää ja tehokasta loppua EU-maihin vuoden sisällä”16.10.2025 12:10:23 EEST | Tiedote

Europarlamentin laaja enemmistö antoi tukensa europarlamentaarikko Ville Niinistön (vihr) pääneuvottelijana valmistelemalle mietinnölle Venäjän fossiilien tuontikiellon tiukentamisesta teollisuusvaliokunnan ja kansainvälisen kaupan valiokunnan yhteiskokouksessa tänään. Äänin 84-7 valiokunnat päättivät hyväksyä europarlamentin kannan neuvotteluihin lopullisesta laista jäsenmaiden ministerineuvoston kanssa.

Vihreiden Ohisalo jyrähtää: Orpon hallitus rikkoo tietoisesti ilmastolakia25.9.2025 11:05:15 EEST | Tiedote

Vihreiden europarlamentaarikko ja entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalo syyttää Petteri Orpon hallitusta täydellisestä piittaamattomuudesta ilmastotoimia kohtaan ja ilmastolain tietoisesta rikkomisesta. Juuri julkaistun ministeriöiden alaisten tutkimuslaitosten tekemän selvityksen mukaan tällä tahdilla Suomi on hiilineutraali vasta vuoden 2050 jälkeen. Ilmastolaki naulaa tavoitteen vuoteen 2035.

Vihreiden Niinistö ja Ohisalo: Euroopan unionin on tehtävä enemmän Gazan ja kestävän tulevaisuuden puolesta10.9.2025 12:35:24 EEST | Tiedote

Vihreiden europarlamentaarikot Ville Niinistö ja Maria Ohisalo ovat tyytyväisiä siihen, että komission puhenjohtaja Ursula von der Leyen otti askeleita vihreiden esittämän kritiikin suuntaan Gazan kriisin ratkaisemiseksi ja Eurooppamyönteisen enemmistön yhteistyön puolesta Euroopan kestävän tulevaisuuden turvaamiseksi. Se ei kuitenkaan vielä riitä, sillä teot ratkaisevat. Monissa asioissa EU-komissio ja parlamentin oikeisto EPP-ryhmän johdolla on kuitenkin hakenut käytännössä yhteistyötä äärioikeiston kanssa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye