Egnahemshushållens solelsystem allt effektivare

Det är vanligt att man börjar fundera på att låta installera solpaneler just på våren. Det är ändå inte bara vårsolen som ligger bakom, utan saken är också aktuell på grund av de många husbyggnadsprojekt som startar.
- Fortfarande är det många som kopplar nya paneler till vårt elnät, men trendkurvan är inte lika brant nu som för några år sedan, berättar specialsakkunnig Ari Salo från Vasa Elnät.
- Antalet nya enskilda solelsystem per år ökar fortfarande inom vårt område. Jag antar att också osäkerheten kring elprisets utveckling kommer att påverka intresset åtminstone en tid framåt, funderar Salo.
- Enligt våra prognoser kommer i slutet av året cirka en procent av vårt distributionsområdes kunder att producera sin egen solel.
Också medeleffekten hos panelerna har ökat under de senaste åren med cirka 20 procent.
Salo resonerar att siffran visar på en utveckling i panelernas verkningsgrad.
Nya verksamhetssätt ökar den ekonomiska nyttan för kunderna
Vasa Elnät strävar efter att främja småskalig solelproduktion och öka nyttan kunderna får genom att se till sina verksamhetssätt. Bolagets strategiska beslut om hållbara val betyder också att sådana ska vara möjliga för kunderna.
- I fjol gick vi över till så kallad nettoberäkning på timbasis. Det möjliggör större inbesparingar för våra solelkunder, berättar verkställande direktör Juha Rintamäki.
Enkelt förklarat betyder nettoberäkning att enbart skillnaden mellan producerad och förbrukad el överförs till kundens faktura. När beräkningen görs på timbasis, som hos Vasa Elnät, beräknas skillnaden under loppet av en hel timme, till skillnad från att beakta enbart samtidig produktion och förbrukning. Det sistnämnda är fortfarande vanligt i branschen. Tack vare nettoberäkning på timbasis får kunden en större nytta av sina solpaneler.
Läs även: 4 frågor om nettoberäkning
Nyckelord
Kontakter
Juha RintamäkiVerkställande direktör
Vasa Elnät Ab
Bilder

Länkar
Om
Vasa Elektriska är en stark energikoncern inom elhandel, elöverföring och fjärrvärme. Till koncernen hör dotterbolaget Vasa Elnät Ab. Koncernen sysselsätter ungefär 135 personer och omsättningen år 2022 utgjorde ca 330 milj. euro. År 2022 fyllde Vasa Elektriska 130 år.
Följ Vasa Elektriska Ab
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vasa Elektriska Ab
Inom Vasa Elnät har Korsnäs flest solpaneler i förhållande till invånarantal24.3.2023 07:15:00 EET | Tiedote
Vårsolen får många egnahemsägare att blicka upp mot hustaket. De konsumenter som hade egen el att sälja tjänade på fjolårets höga elpriser. Att installera solpaneler var ändå populärt redan innan år 2022 och prisernas uppgång. Inom Vasa Elnäts området syns populariteten bland annat i Korsnäs.
66 000 kunder inom Vasa Elnäts område får en ny smartmätare1.3.2023 06:57:00 EET | Tiedote
Vasa Elnät installerar under åren 2023 och 2024 nya, smarta elmätare hos 66 000 kunder. Tack vare de nya mätarna övergår man till ett mätningsintervall på femton minuter, något som nyligen har möjliggjorts i branschen. Samtidigt förbättras möjligheterna att hantera mätare på distans.
Vasa Elektriska sänker priset på sin kvartalsprodukt14.2.2023 07:05:00 EET | Tiedote
Vasa Elektriska som säljer el i hela Fastlandsfinland sänker priset på sin kvartalsprodukt, som är i kraft tillsvidare. Det gäller med andra ord elavtalen Basel och Vindel och årets andra prisperiod. Det lägre priset är möjligt på grund av en nedgång på derivatmarknaden i början av året och således lägre anskaffningskostnader.
Mild midvinter minskade på riskerna – 12 miljoner euros förlust för sista kvartalet14.2.2023 07:04:00 EET | Tiedote
De största riskerna realiserades inte tack vare att slutet på året var varmare än förväntat – sista kvartalet gav en förlust på 12 miljoner i koncernen Vasa Elektriska. Plusresultatet från de tre första kvartalen balanserade upp ett mycket svårt slut på året.
Vasa Elnät investerar 15 miljoner euro i utveckling av elnätet27.1.2023 09:55:00 EET | Tiedote
Vasa Elnät investerar under pågående år 15 miljoner euro i att förbättra elnätets distributionssäkerhet och på andra sätt utveckla nätet. De största projekten genomförs i Korsholm, Korsnäs och Närpes. På våren inleds också ett betydande smartmätarprojekt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum