Elinkeinoelämän ajama välimiesmenettelylain uudistamishanke etenee
28.1.2019 16:29:55 EET | Keskuskauppakamari | Tiedote

Keskuskauppakamari on tehnyt oikeusministeriölle aloitteen vuodelta 1992 olevan välimiesmenettelystä annetun lain uudistamiseksi. Keskuskauppakamari peräänkuulutti sitä, että nykyisessä laissa havaittujen vanhentuneiden säännösten ja puutteiden korjaamisen lisäksi lain uudistamisen tavoitteena tulisi olla kansainvälisesti kilpailukykyinen ja parhaita kansainvälisiä käytänteitä vastaava välimiesmenettelylaki.
Kaupalliset ja erityisesti liike-elämän sopimussuhteet ovat monimuotoistuneet ja kansainvälistyneet merkittävästi nykyisen lain voimassaoloaikana eikä laki ole enää pystynyt vastaamaan näihin toimintaympäristön muutoksiin. Tähän kiinnittivät huomiota myös yli 200 elinkeinoelämän edustajaa, joiden allekirjoittaman vetoomuksen lain uudistamiseksi Keskuskauppakamari luovutti keväällä 2018 oikeusministeri Antti Häkkäselle.
Oikeusministeriö piti lain uudistamistarpeista kuulemistilaisuuden syyskuussa, jonka jälkeen se avasi julkisen kuulemisen asiaan liittyen. Julkisen kuulemisen aikana oikeusministeriölle jätettiin lähes 40 lausuntoa. Nyt oikeusministeriö on arvioinut lausuntokierroksen aikana vastaanottamansa lausunnot ja todennut, että välimiesmenettelylain uudistamiselle on tarve.
”Oikeusjärjestelmän toimivuus on Suomen taloudellisen menestyksen tärkeimpiä pilareita. Luottamus riidanratkaisun toimivuuteen ja oikeuksien toteutumiseen nousee yhä tärkeämmäksi tekijäksi yritystoiminnan ja investointien kannalta. Välimiesmenettely tarjoaa yrityksille kilpailukykyisen tavan riidanratkaisuun. Olemme havainneet parannettavaa nykylaissa, joten käynnistämme välimiesmenettelylainsäädännön uudistamisen”, ministeri Häkkänen kertoi 25.1.2019 Asianajajapäivässä Helsingin Messukeskuksessa.
”Kiitämme oikeusministeri Antti Häkkästä perusteellisesta työstä lain uudistamisen tarpeellisuuden arvioinnissa. Välimiesmenettelylain uudistaminen hyödyttää yhteiskuntaa laajasti tuoden Suomeen verotuloja ja työpaikkoja”, toteaa Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
”Tulemme antamaan täyden tukemme ja merkittävän työpanoksen lainuudistushankkeelle”.
Myös Keskuskauppakamarin riidanratkaisupalveluista vastaava johtaja Heidi Merikalla-Teir kiittelee oikeusministeriön päätöstä edetä välimiesmenettelylain uudistamisessa.
”Suomella on välimiesmenettelylain uudistamisen myötä kaikki edellytykset lähteä systemaattisesti rakentamaan kansainvälistä tunnettuutta riidan ratkaisussa ja nousta merkittäväksi liikeriitojen ratkaisupaikaksi. Suomen maantieteellinen sijainti, korruption vähäisyys sekä maine puolueettomana maana ovat tekijöitä, joiden pohjalle on yhdessä toimivan sääntely- ja toimintaympäristön kanssa hyvä rakentaa”.
Välimiesmenettely on nopea ja luottamuksellinen vaihtoehto yleisissä tuomioistuimissa käytäville oikeudenkäynneille. Välimiesmenettelyä käytetään vakiintuneesti liike-elämässä syntyvien kotimaisten ja kansainvälisteen riitojen ratkaisemiseksi.
Välimiesmenettely on myös merkittävä kansallinen vientituote ja valtiot kilpailevat lainsäädännöllisin toimin siitä, kuinka ne saisivat houkuteltua liike-elämän riitaisuuksia ratkaistavaksi alueellaan käytävissä välimiesmenettelyissä. Välimiesmenettely on palvelu, joka tuottaa verotuloja valtioille. Lainuudistuksen taloudelliset vaikutukset levittäytyvät laajalti yhteiskuntaan. Siitä hyötyvät erityisesti välimiesmenettelyihin osallistuvat yritykset, asianajo- ja asiantuntijapalveluiden tarjoajat, välitysinstituutit, majoitus-, ravitsemus- ja matkailuala sekä välillisesti lukuisat muut toimijat.
Lue lisää välimiesmenettelylain uudistamishankkeen käynnistymisestä oikeusministeriön 25.1.2019 julkaistusta tiedotteesta.
Keskuskauppakamarin tekemä aloite liitteineen löytyy täältä.
Yhteyshenkilöt
Heidi Merikalla-TeirJohtaja, riidanratkaisu ja itsesääntely
Puh:040 750 6106heidi.merikalla-teir@chamber.fiarbitration.fiJuho RomakkaniemiToimitusjohtaja
Puh:040 050 5269juho.romakkaniemi@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Huijausviestit jatkuvat myös kesällä – työntekijöiden tietoturvaperehdytys korostuu lomakaudella17.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kesäajan muutokset lisäävät yritysten tietoturvariskejä, ja tekoälyn kehitys tekee huijausviesteistä entistä vaikeammin tunnistettavia. Keskuskauppakamari muistuttaa, että yritysten kannattaa varmistaa koko henkilöstön tietoturvaosaamisen ennen lomakauden alkua.
Keskuskauppakamari: Persianlahden konfliktin päättyminen helpottaa maailmantalouden painetta – yritykset tarvitsevat nyt vakautta15.6.2026 12:04:27 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan jännitteiden purkautuminen vähentää epävarmuutta etenkin energiamarkkinoilla ja globaaleissa toimitusketjuissa. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan tilanne on kuitenkin vielä herkkä, ja tukea tarvitaan kansainväliseltä yhteisöltä vakauden palauttamiseksi. Romakkaniemi on tämän viikon Washington DC:ssä Yhdysvalloissa tapaamassa muun muassa hallinnon ja median edustajia.
Keskuskauppakamari: Puolustusalan markkinoille pääsyä hidastavat epäselvyydet oikeista toimintamalleista ja väylistä11.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kauppakamarien jäsenyritykset näkevät puolustus- ja kaksikäyttömarkkinoissa merkittävää kasvupotentiaalia. Vaikka puolustukseen, kaksikäyttöteknologioihin ja kokonaisturvallisuuteen liittyvää osaamista on paljon, markkinoille pääsy on edelleen vaikeaa. Kyselyyn vastanneiden yritysten mukaan markkinoille pääsyä hidastavat ennen kaikkea puutteelliset kontaktit, kumppanien löytämisen vaikeus ja epäselvät reitit osaksi arvoketjuja. Tiedot selviävät Innokaupunkien selvityksestä, jonka valmistelussa myös kauppakamarit ovat olleet mukana.
Keskuskauppakamari: Tilastot osoittavat viennin laskeneen voimakkaasti Saudi-Arabian ja Arabiemiraattien alueelle9.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kauppakamarien myöntämät vientiasiakirjat osoittavat, että Suomen tavaravienti Saudi-Arabiaan ja Arabiemiraatteihin on laskenut jyrkästi. Tavaravientiä varten myönnettäviä alkuperätodistuksia haettiin Saudi-Arabiaan huhtikuussa 37 prosenttia ja toukokuussa 31 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Arabiemiraatteihin laskua kertyi huhtikuussa 46 prosenttia ja toukokuussa 54 prosenttia. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan alueen rauhansopimus toisi yrityksille kaivattua vakautta.
Keskuskauppakamari: Avoimen korkeakoulun tutkintouudistus on tervetullut, mutta jäämässä liian monimutkaiseksi3.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari pitää avoimen korkeakoulun tutkintomallia tervetulleena uudistuksena, mutta varoittaa sen muuttuvan tarpeettoman monimutkaiseksi. Myöskään hallituksen esittämä maksujärjestelmä ei ole Keskuskauppakamarin mukaan toimiva.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme