Emma Kari: Venäjän fossiilisesta tuontienergiasta irtautumisesta on päätettävä nopeasti
23.4.2022 11:06:03 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Karin mukaan Euroopassa on löydettävä yhdessä ratkaisut siihen, miten maakaasu korvataan niin teollisuudessa kuin Keski-Euroopan kotien lämmityksessä.
– Samalla pidän selvänä, että meidän on oltava valmiit etenemään myös itsenäisesti. Jos EU-tason yhteistä päätöstä ei saada, Suomen on itse päätettävä nopeasta Venäjän tuontienergiasta irtautumista jo tänä keväänä, Kari sanoi.
Venäjän hyökkäyssodan alkamisen jälkeen EU-maat ovat edelleen ostaneet kymmenillä miljardeilla euroilla venäläistä öljyä ja kaasua, ja näin rahoittaneet Putinin sotatoimia Ukrainassa.
– Se ei ole kestävää moraalisesti, eikä se ole kestävää energiapolitiikan tai turvallisuuspolitiikan kannalta. Irtaantuminen erityisesti Venäjältä tuodusta energiasta on nyt kiireellistä paitsi planeetan, myös isänmaan ja Euroopan turvallisuuden vuoksi, totesi Kari.
Vihreä energiapolitiikka on tähdännyt fossiilisista irtautumiseen jo vuosikymmeniä.
– Koko puolueen olemassaolon ajan me olemme tehneet töitä sen eteen, että fossiilienergia siirretään historiaan, jotta tulevaisuus olisi turvallinen myös meidän lapsillemme ja heidän lapsilleen, Kari muistutti.
– Meidän linjamme on puolustanut puhdasta ja kotimaista energiaa. Se on ollut Suomen energiaitsenäisyyden linja, Kari linjasi.
Karin mukaan Vihreät ovat pitkään etsineet ratkaisuja siihen, kuinka siirtymä fossiilittomaan hyvinvointivaltioon tehdään oikeudenmukaisesti.
- Jotta irrottautuminen fossiilisista polttoaineista voidaan toteuttaa reilusti ja nopeasti, se edellyttää myös ihmisten tukemista. Sen tärkeyden ymmärtää, kun hahmottaa, miten lujasti yhteiskuntamme ja elämäntapamme on rakennettu halvan fossiilienergian varaan. Nyt, kun halvan öljyn, kaasun ja hiilen aika on äkkirysäyksellä ja pysyvästi ohi, on sosiaalisen oikeudenmukaisuuden näkökulma entistäkin vaativampi, Kari sanoi.
- Puhtaiden valintojen mahdollistamiseksi valmistellaan kotitalouksille myös energiaomavaraisuuslainaa. Niin ikään valmistellaan kansalaisille jaettavaa energiarahaa, joka auttaa nousseiden energianhintojen oloissa niitä, joille taakka on liian suuri kantaa. Me jatkamme työtä oikeudenmukaisuuden puolesta, jotta nousevat polttoaineiden ja lämmityksen hinnat eivät aja ketään kohtuuttomaan tilanteeseen, Kari totesi.
Karin mukaan fossiiliton, energiaitsenäinen Suomi rakentuu muun muassa tuulivoiman tuotannon nelinkertaistamisesta, lämpöpumpuista ja lämpövarastoista, hukkalämmöstä, lämmöntuotannon sähköistämisestä, aurinkopaneeleista, sähköautoista, joukkoliikenteestä, pyörä- ja kävelyteistä sekä energiatehokkaammista rakennuksista.
- Se rakentuu valinnoista, joita meistä jokainen voi tehdä. Voi hyvin sanoa, että tässä hetkessä jokainen asennettu lämpöpumppu ja aurinkopaneeli on isänmaallinen teko maamme energiaitsenäisyyden puolesta, Kari sanoi.
Lue koko puhe osoitteesta https://www.vihreat.fi/ajankohtaista/emma-karin-puhe-vihreiden-puoluevaltuuskunnassa-23-4-2022/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Emma KariYmpäristö- ja ilmastoministeri
emma.kari@eduskunta.fiJarno LappalainenErityisavustajaYmpäristöministeriö
Puh:0400536973jarno.lappalainen@gov.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Hyrkkö syyttää hallitusta tulevaisuuden hiekoittamisesta: Kukahan tämänkin sotkun siivoaa?22.4.2026 22:44:25 EEST | Tiedote
Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja ja vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö on pettynyt kehysriihessä tehtyihin ja tekemättä jääneisiin päätöksiin. Hyrkön mukaan eriarvoisuutta kasvattava ja tulopohjaa murentava politiikka uhkaa tulla Suomelle kalliiksi. Hyrkkö ihmettelee, että hallitus suhtautuu niin kevyesti kaikkien taloustavoitteidensa totaaliseen epäonnistumiseen.
Sofia Virta: Hallituksen päätös jatkaa suomalaisten sosiaali- ja terveyspalveluista leikkaamista on käsittämätön – maksajiksi joutuvat lapset, nuoret ja vanhukset22.4.2026 22:36:48 EEST | Tiedote
Orpon hallitus on julkistanut kehysriihen tulokset. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan esimerkiksi hallituksen lisäleikkaukset järjestöille ja soteen tarkoittavat vähemmän apua ja työtä suomalaisille.
Vihreiden Tynkkynen: hallitus leikkaa hyvinvoinnista ja osaamisesta, jotta rahaa riittää turpeeseen ja fossiilienergiaan22.4.2026 22:18:47 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen tyrmää hallituksen kehysriihen annin takapajuisena. Erityisen karu valinta on leikata sosiaali- ja terveyspalveluista, koulutuksesta sekä kansalaisjärjestöiltä, kun samalla rahaa riittää fossiilisille tuontipolttoaineille ja turpeelle.
Sofia Virta: Kehysriihi on Orpon hallituksen viimeinen mahdollisuus palauttaa toivo – näin Virta tekisi Orpon saappaissa21.4.2026 14:23:43 EEST | Tiedote
Hallitus kokoontuu tällä viikolla kehysriiheen päättämään uusista sopeutustoimista. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan hallituksella on nyt viimeinen tilaisuus kääntää politiikkansa suunta. Hän kertoo, miten Vihreät sen tekisi.
Vihreiden Tynkkynen: jokainen kivi käännettävä krääsäkauppaan puuttumiseksi17.4.2026 13:11:31 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen iloitsee talousvaliokunnan tänään yksimielisesti hyväksymästä mietinnöstä, jossa se edellyttää hallitukselta viipymättä tekoja kiinalaiseen krääsäkauppaan puuttumiseksi. Nyt on hallituksen velvollisuus pikaisesti näyttää, että se ottaa eduskunnan tahdon tosissaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
