Espoo on Suomen ensimmäinen kaupunki, jossa laservaloshow korvaa perinteiset ilotulitteet uudenvuoden juhlinnassa
30.11.2018 10:52:42 EET | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote

Uudenvuoden virallinen juhlinta Espoossa alkaa Espoon keskuksen Kirkkopuistossa 31.12. Valopuisto avautuu klo 17.30. Espoon kaupungin uudenvuoden juhlassa on luvassa näyttävä laservaloesitys, tunnelmallisesti valaistu tapahtuma-alue Espoonjoen molemmin puolin sekä Belenos Group of Artsin liikkuva valotaideteos Ikaros. Myös 1400-luvulla rakennettu Espoon tuomiokirkko juhlavalaistaan tapahtuman ajaksi.
- Espoossa ei ole vuosiin järjestetty kaupunkilaisten yhteistä uudenvuoden juhlaa, mutta nyt haluamme vastata kysyntään. Emme koe tänä päivänä perinteistä ilotulitusta oikein hyväksi ympäristöllekään, joten nyt lähdimme kokeilemaan sille aivan uutta vaihtoehtoa. Haluamme näyttää kaupungin arvojen mukaisesti suuntaa kestävälle uudenvuoden juhlinnalle ja tapahtumakulttuurille, sanoo tapahtuma- ja kulttuuripalvelupäällikkö Lea Rintala.
Lasershow vaatii toteutuakseen tilapäisen lentokieltoalueen
Espoossa laservaloesitystä on valmisteltu kaupungin toimesta syksyn ajan.
- Uuden vuoden laservaloesityksen toteuttaa Hire Rentals Finland Oy ja Showlaser Finland Oy yhteistuotantona, kertoo esityksen tuottaja Mats Hästbacka.
- Laservalot suuntautuvat taivaalle ja periaatteessa ne näkyvät jopa avaruuteen saakka. Jotta esitys voidaan toteuttaa turvallisesti, lentäjiä varoitetaan lasereista ja olemme hakeneet tapahtuman ajaksi alueelle tilapäisen lentokieltoalueen, valosuunnittelija Pekka Korpi kertoo.
Yleisö mukaan musiikin valintaan
Osassa laservaloesitystä kuullaan yleisön valitsemaa musiikkia. Tämän päivän hitit on valittu äänestykseen ennalta ja se on avoinna 15.12. saakka facebook-tapahtumassa.
Kaupunki suosittelee saapumaan Kirkkopuistoon uudenvuoden juhlintaan reippaillen tai julkisilla kulkuvälineillä, sillä alueen läheisyydessä on rajoitetusti paikoitustilaa. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Uusivuosi Espoossa -tapahtuman tuotannosta vastaa Espoon tapahtuma- ja kulttuuripalveluiden Kaupunkitapahtumat Espoo.
Ohjelma
Klo 17.30 Valopuisto avautuu
Klo 18.00 Liikkuva valotaideteos Ikaros
Klo 18.20 Laservaloesitys
Klo 18.40 Valopuisto avoinna klo 19.00 saakka
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara Vanhala
Tapahtumakoordinaattori
saara.vanhala@espoo.fi
p. 043 825 9147
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Liikunta- ja hyvinvointilautakunta päätti terveyttä, hyvinvointia ja osallisuutta edistävien järjestöjen avustuksista12.3.2026 18:49:05 EET | Tiedote
Avustuksia myönnetään yhteensä 500 000 euroa, ja ne jakautuvat 86 järjestölle.
Nordic Esports Sustainability Summit kokoaa kansainväliset asiantuntijat Espooseen12.3.2026 07:45:00 EET | Tiedote
Espoon kaupunki järjestää perjantaina 20.3.2026 Nordic Esports Sustainability Summit -tapahtuman, joka kokoaa yhteen kansainvälisiä asiantuntijoita keskustelemaan e-urheilun kestävästä kehittämisestä. Tapahtuman teemoina ovat saavutettavuus, hyvinvointi ja sosiaalinen osallisuus.
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 11.3.202611.3.2026 19:35:54 EET | Tiedote
Kasvun ja oppimisen lautakunta päätti, että Pohjois-Tapiolan koulussa järjestetään ilmaisutaitopainotettua opetusta 7. luokalla lukuvuonna 2026–2027. Kasvun ja oppimisen lautakunta on päättänyt, että jos tiettyyn painotettuun opetukseen valittavissa olevien määrä on 14-17 oppilasta, tuodaan ryhmän perustaminen lautakunnalle erikseen päätettäväksi. Pohjois-Tapiolan koulun ilmaisutaitopainotettuun opetukseen on valittavissa 15 hakijaa, joten lautakunnan tulee päättää opetuksen järjestämisestä. Kasvun ja oppimisen lautakunta päätti perustaa Keran koulun johtokunnan 1.8.2026 alkaen, ajalle 1.8.2026 - 30.9.2027. Aiemmin Kasvun ja oppimisen lautakunta on päättänyt Keran yläkoulun perustamisesta syyslukukauden 2026 alusta alkaen. Lautakunta sai selostuksen kasvot peittävän vaatetuksen yleisyydestä ja siihen liittyvistä ohjeistuksista Espoossa.
Kestävän kehityksen kokeilut 2025 paketoituna – mukana energiansäästöä, rakentamisen kiertotaloutta, pyöräilyinfraa ja paljon muuta!9.3.2026 09:05:54 EET | Tiedote
Kaupungin kestävän kehityksen työtä koordinoivassa Kestävän kehityksen osaamiskeskuksessa toteutetaan paljon ulkoisesti rahoitettuja projekteja. Projektirahoitus on omiaan mahdollistamaan erilaisia kokeiluja, joilla kaupungin uusia ratkaisuja voidaan kokeilla rajatusti ja matalammalla kynnyksellä. Kokosimme vuoden 2025 kokeilut yhteen juttuun. Kokeilimme muun muassa uudenlaisia kaupunkikalusteita, liikkuvia pyöränhuoltokoulutuksia, erilaisia osallistamisen keinoja, rakennusosien uudelleenkäyttöä sekä sähköisiä kuorma-autoja. Lue lisää Espoo.fistä. Minkä kokeilun itse soisit jatkuvan osana perustyötä?
Tapiolan Kulttuuriaukion mittava uudistaminen etenee – teatterin rakentaminen pääsee alkamaan arviolta syksyllä 20265.3.2026 15:53:13 EET | Tiedote
Teatterin rakentaminen ja Tapiolan Kulttuuriaukion uudistukset etenevät, kun Kulttuuriaukion kaava sai lainvoiman. Valtuusto on hyväksynyt kaavan huhtikuussa 2025, mutta päätöksestä valitettiin hallinto-oikeuteen. Hallinto-oikeus hylkäsi valituksen. Ensimmäisenä alkaa teatterin rakentaminen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
