Etelä-Karjalan uusi pääpaloasema Lappeenrantaan toteutetaan vuokramallilla – Hemsön johdolla rakennustyöt käyntiin nopeasti

Hankintakilpailu koski Lauritsalan kaupunginosaan rakennettavaa uutta paloasemaa. Hemsö vuokraa paloaseman Lappeenrannan kaupungille 20 vuoden vuokra-ajalla. Paloaseman käyttäjänä toimii Etelä-Karjalan pelastuslaitos.
Hemsön kokonaisinvestointi paloasemaan on noin 11 miljoonaa euroa.
”Hankintakilpailun voitto on meille merkittävä, sillä kyseessä on ensimmäinen investointimme Lappeenrantaan. Lappeenranta on elinvoimainen yliopistokaupunki, ja olemme tutkineet investointimahdollisuuksia Lappeenrantaan jo jonkin aikaa”, sanoo Hemsön projektikehitysjohtaja Simo Karjalainen.
Vuokramalli mahdollistaa tiiviin aikataulun
Lappeenranta selvittää kaikissa rakennushankkeissaan kaupunkikonsernin kannalta kokonaistaloudellisesti edullisimman toteutusmallin. Selvityksen perusteella paloasema päätettiin toteuttaa vuokrahankkeena, jossa rakennus tilataan yksityiseltä toimijalta ja kunta jää siihen vuokralle.
Hankintakilpailu vuokramallista toteutettiin nopeasti, minkä ansiosta rakennustyöt saadaan käyntiin ripeästi ja paloasema valmiiksi kaupungin ja pelastuslaitoksen tavoittelemassa aikataulussa.
”Saimme kilpailutuksessa kolme hyvää ja muihin toteutusmalleihin verrattuna kilpailukykyistä tarjousta. Hemsö valittiin voittajaksi vuokrahinnan perusteella. Hemsön tarjous osoittautui kannattavaksi myös verrattuna paloaseman toteuttamiseen kaupungin omana hankkeena”, kertoo projektipäällikkö Jani Paappanen Lappeenrannan kaupungilta.
”Arvioimme tämän hankemuodon soveltamista uudisrakennushankkeissa myös jatkossa, yhtenä mahdollisena vaihtoehtona.”
Paloasema valmistuu vuoden 2022 lopulla – vastaavia hankkeita vireillä ympäri Suomen
Lappeenrannan kaupunki on vienyt paloaseman suunnitelmat hyvin pitkälle. Hankkeella on lainvoimainen rakennuslupa, kaupunki on jo aloittanut puunkaadon tontilla ja maarakennustyöt alkavat heinäkuussa. Paloaseman kokonaisala piharakennuksineen on noin 4 000 neliömetriä. Rakennuksessa hyödynnetään osin puisia CLT-rakenteita. Aseman on määrä valmistua vuoden 2022 lopulla.
Etelä-Karjalan pelastuslaitoksen valmiuspäällikön Tuomas Pylkkäsen mukaan pelastuslaitos haluaa saada henkilöstölleen ennen kaikkea turvalliset ja terveelliset tilat.
”Tällä hetkellä keskuspaloaseman toimintoja on hajautettu, koska kaikki eivät enää voi työskennellä Armilankadun keskuspaloasemalla. Uusi keskuspaloasema tuo toiminnot takaisin yhteen paikkaan”, Pylkkänen kertoo.
”Nyt saamme kokonaisuudessaan uudet ja nykyaikaiset tilat, joissa on huomioitu pelastusviranomaisen vaatimukset niin johtamisvalmiuksien kuin tilaturvallisuudenkin osalta. Myös kaikki tarvittava kalusto saadaan sisätiloihin. Uudessa rakennuksessa on lisäksi huomioitu muuntojoustavuus tulevia tarpeita ajatellen.”
Lappeenrannan paloasema on Hemsölle tärkeä hanke, sillä vastaavia uusia hankkeita on vireillä tai odotettavissa ympäri Suomen.
”Rakennamme parhaillaan myös kahta paloasemaa Ouluun. Meillä on ymmärrystä siitä, mitkä asiat ovat tärkeitä pelastuslaitoksen toiminnalle ja millaisia ratkaisuja ja järjestelmiä modernit paloasemat vaativat. Uskomme, että meillä on hyvä eväät toteuttaa paloasema yhteistyössä Lappeenrannan kaupungin ja Etelä-Karjalan pelastuslaitoksen kanssa ja pystymme hyödyntämään kokemuksia omistamistamme ja rakennuttamistamme paloasemista”, Hemsön Karjalainen toteaa.
Yhteyshenkilöt
Simo Karjalainen
projektikehitysjohtaja, Hemsö
simo.karjalainen@hemso.se
p. 0400 766 664
Jani Paappanen
projektipäällikkö, Lappeenrannan kaupunki
jani.paappanen@lappeenranta.fi
p. 040 652 9940
Tuomas Pylkkänen
valmiuspäällikkö, Etelä-Karjalan pelastuslaitos
tuomas.pylkkanen@ekpelastuslaitos.fi
p. 040 351 4070
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Hemsö on johtava yksityinen yhteiskuntakiinteistöjen omistaja Ruotsissa, Suomessa ja Saksassa. Hemsö on erikoistunut hoiva-, oppilaitos-, terveydenhuolto- ja oikeuslaitoskiinteistöjen omistamiseen, ylläpitoon ja kehittämiseen kestävällä tavalla. Hemsölle ovat tunnusomaisia pitkät vuokrasopimukset ja vakaat asiakkaat. Hemsön enemmistöomistaja on Ruotsin valtion eläkerahasto AP3. Kiinteistökannan kokonaisarvo on noin 6,2 miljardia euroa. Standard & Poor’s on myöntänyt Hemsölle luottoluokituksen A- maaliskuussa 2015 ja Fitch Ratings luottoluokituksen A+ maaliskuussa 2021. Lue lisää: www.hemso.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hemsö
Hemsö ostaa Salpausselän koulun kiinteistön Lahdessa2.7.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Hemsö ja Lahden kaupunki solmivat koulukiinteistöstä 20 vuoden vuokrasopimuksen. Salpausselän peruskoulu jatkaa koulun käyttäjänä.
Pohjois-Pasilan uusi koulu etenee – Helsinki hankkii vuokratilat Hemsöltä20.3.2025 08:20:00 EET | Tiedote
Helsingin kaupunki on valinnut Hemsön Pohjois-Pasilan uuden koulun ja päiväkodin toteuttajaksi. Hankesopimus noin 7 200 neliömetrin vuokratiloista solmittiin maaliskuun puolivälissä. Rakennukseen tulee tilat 850 lapselle.
Hemsö vuokraa Helsingille lisää tilaa Siltavuorenpenkereeltä3.3.2025 07:20:00 EET | Tiedote
Kruununhakaan toteutetaan lisää yhteistä tilaa taidelukioiden 350:tä uutta oppilaspaikkaa varten. Hemsö ja Helsingin kaupunki solmivat vuokrasopimuksen uusista tiloista helmikuun lopussa. Pääurakoitsijana jatkaa Fira.
Vallilan ala-asteen perusparannus käynnistyy – valmista kesällä 202611.12.2024 12:08:05 EET | Tiedote
Hemsö toteuttaa laajan perusparannuksen ja Helsingin kaupunki jatkaa rakennuksessa vuokralaisena. Pääurakoitsijaksi on valittu Rakennus Oy Antti J. Ahola.
Raksilan paloasema Oulussa sai Pohjoismaiden ensimmäisenä paloasemana BREEAM Excellent -ympäristösertifikaatin27.11.2024 07:10:00 EET | Tiedote
Ouluun kesällä 2023 valmistunut Raksilan uusi paloasema on yksi Suomen vilkkaimmista paloasemista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme