Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA

Etla: Jo lähes kolmasosa Suomen tuonnista on palveluita

Jaa
Palvelujen tuonti Suomeen on kasvanut selvästi kymmenen viime vuoden aikana ja kokonaistuonnista lähes kolmasosa on jo palveluita. Palvelujen tuontia voi tuoreen tutkimuksen mukaan selittää se, ettei kyseisiä palveluita - kuten tyypillisesti pilvipalveluita - ole tuotettu Suomessa. Palveluiden tuonnin kasvu johtuukin lisääntyneestä käyttötarpeesta. Osa palveluista on myös digitalisaation myötä muuttunut sellaisiksi, että niitä voidaan viedä ja tuoda samaan tapaan kuin fyysisiä tuotteita.
Tutkimuksen ovat tehneet Etlan tutkimuspäällikkö Natalia Kuosmanen ja tutkimusjohtaja Jyrki Ali-Yrkkö
Tutkimuksen ovat tehneet Etlan tutkimuspäällikkö Natalia Kuosmanen ja tutkimusjohtaja Jyrki Ali-Yrkkö

Keskustelu kansainvälisestä kaupasta rajoittuu Suomessa usein vain vientiin. Keskustelusta unohtuu tuonti, vaikka erityisesti Suomen kaltaisille pienemmille maille tuonti on yhtä tärkeää kuin vientikin. Pienen maan ei kannata tehdä kaikkea itse, koska se tulee kalliiksi ja johtaa tehottomuuteen. 

Palvelujen tuonti Suomeen on kasvanut selvästi kymmenen viime vuoden aikana ja Suomen kokonaistuonnista jo lähes kolmasosa onkin palveluita. Tämä ilmenee aiemmin keväällä julkaistusta Etla-tutkimuksesta ”Palvelutuonti ja palvelujen siirrot ulkomaille (Etla Raportti 137)”. Tutkimuksen ovat tehneet Etlan tutkimusjohtaja Jyrki Ali-Yrkkö ja tutkimuspäällikkö Natalia Kuosmanen ja tutkimus on tehty osana Palta ry:n rahoittamaa laajempaa tutkimuskokonaisuutta.  

Suomen palvelutuonnin osuus kokonaistuonnista on suurin piirtein samaa tasoa kuin muissa Pohjoismaissa, lukuun ottamatta Tanskaa, jossa palvelutuonnin osuus yltää 40 prosenttiin. 

Tutkimuksen mukaan myös yhä suurempi osa ulkomailta Suomeen hankituista välituotteista on palveluita, nykyään kaikista välituotteista yli 45 prosenttia on jo palveluita. Välituotteilla tarkoitetaan tuotteita, jotka tulevat osaksi jotain suurempaa kokonaisuutta tai niitä jatkojalostetaan eteenpäin. Palveluluonteisia välituotteita ovat esimerkiksi markkinatutkimus-, arkkitehti- ja taloushallintopalvelut.  

Palvelutkin ovat alttiita kansainväliselle kilpailulle 

Erityisesti digitalisaation ja globaalien tietoverkkojen takia osa palveluista on muuttunut myös sellaisiksi, että niitä voidaan viedä ja tuoda samaan tapaan kuin fyysisiä tavaroita. Tämäntyyppiset palvelut ovat siis tulleet alttiiksi kansainväliselle kilpailulle, huomauttaa Etlan tutkimusjohtaja Jyrki Ali-Yrkkö. 

Tällaisia palveluja tarjoavat yritykset voivat laajentua kansainvälisille markkinoille viemällä niihin palveluitaan. Toisaalta tämä avaa mahdollisuuden myös tuonnille, jolloin paikallisesta kilpailusta tuleekin globaalia kilpailua. Mikäli kotimaiset toimijat pärjäävät tässä kilpailussa huonommin, näiden palvelujen tuonti Suomeen kasvaa, Ali-Yrkkö toteaa. 

Palvelujen tuonnissa kyse voi tutkijoiden mukaan olla siitä, että kyseisiä palveluita ei Suomessa ole juuri edes tuotettu. Tällöin kasvu johtuu niiden lisääntyneestä käyttötarpeesta, kuten pilvipalvelujenkin yleistyminen osoittaa. Toisaalta yritykset ovat voineet siirtää palvelujen tuottamisen muihin maihin. Vuosina 20182020 reilut 6 prosenttia keskisuurista tai suurista palveluyrityksistä siirsi toimintojaan ulkomaille, nyt määrä on vähenemässä, tutkimus kertoo. 

 

Ali-Yrkkö, Jyrki & Kuosmanen, Natalia: Palvelutuonti ja palvelujen siirrot ulkomaille (Etla Raportti 137) 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tutkimuksen ovat tehneet Etlan tutkimuspäällikkö Natalia Kuosmanen ja tutkimusjohtaja Jyrki Ali-Yrkkö
Tutkimuksen ovat tehneet Etlan tutkimuspäällikkö Natalia Kuosmanen ja tutkimusjohtaja Jyrki Ali-Yrkkö
Lataa
Tutkimusjohtaja Jyrki Ali-Yrkkö
Tutkimusjohtaja Jyrki Ali-Yrkkö
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA
Arkadiankatu 23 B
00100 HELSINKI

09 609 900http://www.etla.fi

ETLA eli Elinkeinoelämän tutkimuslaitos tutkii, ennustaa ja arvioi. Etla on yksityinen, voittoa tavoittelematon asiantuntijaorganisaatio.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA

Aki Kangasharju: Elintasomme kasvu perustuu vain kahteen alaan, kasvu on liian kapeilla harteilla18.8.2025 00:02:00 EEST | Tiedote

Suomen talouskasvu on ollut keskimäärin plussalla 10 viime vuotta, mutta kasvu on perustunut vain kahteen alaan. Tietotekniikka- ja muiden tietointensiivisten palvelujen vaikutus Suomen elintasoon on ollut ylivoimaisesti merkittävin. Vaikka sote-sektorikin on tuonut kasvua, on sen kasvu perustunut julkiseen rahoitukseen. Aki Kangasharjun tänään julkaistussa Etla Muistiossa osoitetaan, että kasvu on liian kapeilla harteilla. Tehdasteollisuus kokonaisuutena on alentanut Suomen elintasoa ja talouskasvun kannalta vielä heikoimmin ovat menestyneet rakentaminen, kuljetus ja kauppa.

Etla: Tiukka tietosuojasääntely leikkaa rajusti lääke- ja biotekniikkayritysten tutkimus- ja kehitysinvestointeja11.8.2025 11:32:28 EEST | Tiedote

Henkilötietojen suojaa koskeva tiukka sääntely, kuten EU:n yleinen tietosuoja-asetus GDPR, on vähentänyt merkittävästi lääke- ja bioteknologiayritysten tutkimus- ja kehitysinvestointeja. Tuoreen Etla-tutkimuksen mukaan erityisen tuntuvasti t&k-investoinnit ovat vähentyneet pienissä ja keskisuurissa, kotimarkkinoille keskittyneissä yrityksissä. Riskinä onkin, että tiukka sääntely ohjaa lääke- ja bioteknologiayritysten t&k-toimintoja kevyemmin säänneltyihin maihin.

Etla: EU:n puolustusteollisuuden keskittäminen ja yhteishankinnat voivat olla haitallisia alan pienemmille toimijoille, kuten suomalaisyrityksille4.8.2025 00:01:00 EEST | Tiedote

Euroopan unioni pyrkii vahvistamaan yhteistä puolustusta uuden SAFE-rahoitusvälineen avulla, mutta sen taloudelliset hyödyt jakautuvat epätasaisesti eri jäsenmaiden kesken. Tuoreen Etla-tutkimuksen mukaan EU:n puolustusteollisuuden tuotannon keskittämisen riskinä on, että pienempien puolustusalan yritysten tuotanto voi jopa supistua. Alan suuret toimijat pystyvät nopeasti kasvattamaan tuotantoaan, mikä vahvistaa niiden asemaa yhteishankinnoissa. Suomessa valtaosa puolustusalan yrityksistä on kuitenkin pieniä tai keskisuuria.

Etla: Kun vientitakuiden kokonaisriskiä kasvatetaan, tarvitaan vastapainoksi nykyistä suurempaa arvonlisää tai työllisyyttä30.7.2025 00:01:00 EEST | Tiedote

Hallituksen esityksessä vientitakuiden erityisriskinoton enimmäisvastuumäärää nostetaan 8 miljardista eurosta 12 miljardiin euroon. Esityksen myötä valtion vientitakuutoiminnan kokonaisriski tulee kasvamaan. Etla muistuttaa lausunnossaan, että riskin ja tuoton tulisi kulkea aina käsi kädessä. Vientitakuiden riskin kasvamisen vastapainoksi tulee tavoitella suurempaa odotettua hyötyä, kuten korkeampaa arvonlisää tai työllisyyttä Suomen kansantaloudelle. Etla myös korostaa, että liian riskipitoiset tai liian vähän Suomeen tuovia hyötyjä synnyttävät hankkeet tulee jättää ilman vientitakuita.

Etla: Lamanaikaisen työttömyyden vaikutukset näkyvät edelleen – kuolleisuusriski kasvoi laman myötä21.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Työpaikan menetys Suomen 1990-luvun laman aikana on lisännyt henkilöiden kuolleisuusriskiä. Vaikutus on ollut merkittävästi korkeampi, mikäli henkilö menetti työpaikkansa aivan laman ensimmäisinä vuosina verrattuna myöhemmin irtisanottuihin. Kuolleisuutta voi siis ainakin osin selittää pitkittynyt työttömyysjakso. Merkittävimmät kuolinsyyt lama-aikana työttömiksi jääneillä ovat olleet muun muassa itsemurhat, alkoholiperäiset syyt ja tapaturmat. Tiedot ilmenevät huhtikuussa julkaistusta akateemisesta tutkimuksesta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye