Euroopan kansanpuolueen EPP:n kokous järjestetään Helsingissä

Kokouksen yhteydessä järjestetään paneelikeskusteluita Euroopan ulko- ja turvallisuuspolitiikasta, pohjoismaisista tulevaisuusvisioista ja Euroopan keskiluokan tilanteesta. Kokoukseen osallistuvat muun muassa EPP:n puheenjohtaja Manfred Weber, komissaarit Johannes Hahn ja Dubravka Šuica sekä Euroopan parlamentin presidentti Roberta Metsola.
Orpo on toiminut EPP:n varapuheenjohtajana vuodesta 2019.
”On hienoa saada eurooppalaisten sisarpuolueidemme edustajat Suomeen ennen eduskuntavaalejamme. Suomen EU-linja päätetään eduskuntavaaleissa. Kokoomuksen mielestä Suomi pärjää parhaiten, kun olemme osana länttä ja Eurooppaa”, Orpo toteaa.
Torstaina 9.3. klo 14 julkistetaan kokoomuksen EU-linjaus.
”Kokoomus haluaa unionilta uudistumista ja vaikuttavuutta. Korostamme unionin uudistumisessa samoja seikkoja kuin mitä haluamme myös Suomelta. Talouskasvua, turvallisuutta, tehokasta ilmasto- ja energiapolitiikkaa”, Orpo alleviivaa.
Perjantaina 10.3. on tarkoitus hyväksyä Petteri Orpon ja komissaari Johannes Hahnin valmisteluvastuulla ollut EPP:n linjapaperi Euroopan keskiluokasta.
EPP on kokoomuksen eurooppalainen kattojärjestö. EPP on Euroopan suurin puolue ja Euroopan parlamentin suurin ryhmä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuomas TikkanenPuoluejohdon erityisavustaja
Puh:+358 40 523 5768tuomas.tikkanen@kokoomus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomus on paljon muutakin kuin kansanedustajamme ja meppimme – me olemme kansanliike. Teemme arjen pieniä tekoja kukin omalla tavallamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kansallinen kokoomus
Kokoomusministerit esittävät sosiaalisen median rajoittamista alle 15-vuotiailta24.11.2025 13:27:58 EET | Tiedote
Kokoomuksen puheenjohtaja, pääministeri Petteri Orpo ja sosiaaliturva- ja tasa-arvoministeri Sanni Grahn-Laasonen kertovat kannattavansa sosiaalisen median rajoituksia alle 15-vuotiaille.
Kokoomuksen puolueorganisaatioon uusia työntekijöitä!10.10.2025 15:40:13 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluehallitus on 9.10. pidetyssä kokouksessaan tehnyt uusia nimityksiä puolueorganisaatioon.
Kokoomuksen puoluekokous Jyväskylään kesällä 202622.8.2025 15:00:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluehallitus on päättänyt järjestää vuoden 2026 puoluekokouksen Jyväskylässä. Aiemmin päätetty Kotkan puoluekokous siirtyy myöhäisempään ajankohtaan.
Pääministeri Orpo: Puolueiden vastuullisuus punnitaan sitoutumisessa velkajarruun18.8.2025 10:49:39 EEST | Tiedote
Syksyn tärkein talouspoliittinen keskustelu koskee niin sanottua velkajarrua ja eduskuntapuolueiden sitoutumista siihen, pääministeri Petteri Orpo sanoo. Orpon mukaan Suomen tulevaisuuden kannalta on tärkeää, että kaikki puolueet ovat valmiita uskottavaan sitovaan suunnitelmaan velkaantumisen kasvun hillitsemiseksi.
Kokoomuksen puoluevaltuusto nimitti puoluesihteeriksi Maggie Keskisen9.8.2025 15:10:02 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluevaltuusto on nimittänyt Maggie Keskisen uudeksi puoluesihteeriksi. Keskinen aloittaa tehtävässään 1.10.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

