Fosfori talteen jätevedestä ja vähemmän typpeä Itämereen
30.11.2021 11:33:09 EET | HSY | Tiedote

Kehitämme ja testaamme fosforin talteenottoa jätevedestä
Tällä hetkellä fosforia saadaan talteen jätevesien lietteestä, ja sitä kautta fosfori pääsee uudelleen kiertoon lietteestä valmistettujen multatuotteiden kautta. Fosforin talteenotto suoraan jätevedestä mahdollistaisi kuitenkin sen, että sille löytyisi useampia käyttötarkoituksia. Fosforiyhdisteet ovat välttämättömiä eliöille ja fosfori on lisätty EU:n kriittisten raaka-aineiden listaan vuonna 2014. Fosforin suurin käyttö on lannoiteteollisuudessa.
HSY on testannut fosforin talteenottoa pilottipuhdistamolla, jonka jätevesimäärä vastaa 1000 asukkaan tuottamaa jätevettä. Tällä hetkellä on käynnissä "Jäteveden ravinteiden ja hiilen kokonaisvaltainen talteenotto (RAHI)" - hanke, jonka tavoitteena on viedä ravinteiden talteenottoa ja kierrätystä kohti käytännön sovellusta.
Prosessin lopputuotteena syntyy teollisuudelle raaka-aineeksi sopivaa fosforihappoa tai vaihtoehtoisesti suoraan lannoitteena käytettävää ammoniumfosfaattia. Fosforihappo on arvokas ja monikäyttöinen kemikaali, ammoniumfosfaatti taas soveltuu sellaisenaan lannoitteeksi.
Lisätietoja: projekti-insinööri Kati Blomberg, puh. 050 324 1042
Pääkaupunkiseudun jätevedenpuhdistamoiden typpikuorma kasvussa
Jätevedenpuhdistamoihin tuleva typpikuorma pääkaupunkiseudulla on noussut tasaisesti vuosikymmenten ajan: Vuodesta 1999 vuoteen 2020 typpikuorma on kasvanut 50 %. Yhtenä syynä kasvuun on proteiinin syönnin lisääntyminen. Moni luulee proteiinin tarkoittavan lisää lihasmassaa, vaikka todellisuudessa proteiini, jota emme pysty hyödyntämään, varastoituu rasvana. Ylimääräinen proteiini, jota keho ei tarvitse, poistuu kehosta muun muassa typpenä virtsan mukana jäteveteen.
Viikinmäen jätevedenpuhdistamo puhdistaa typestä lähes 90 %, mutta silti typpeä päätyy Itämereen aiheuttaen rehevöitymistä. Herättelemme ihmisiä tiedostamaan proteiinin liiallisen syömisen kääntöpuolia ja kannustamme syömään lautasmallin mukaisesti, ilman lisäproteiineja. Ravintosuositusten mukainen määrä proteiinia on reilu gramma (1,1–1,3 g) painokiloa kohden päivässä.
Olemme toteuttaneet nuorille kohdennetun, somevaikuttajavetoisen #protskuraja-kampanjan TikTokissa.
Lisätietoja: ympäristöasiantuntija Heini Karinen, puh. 045 657 7375
Jätevedenpuhdistus tutuksi etävierailulla
Järjestämme jätevedenpuhdistamon esittelyjä toistaiseksi virtuaalisesti. Vierailulla käydään läpi, miten lähes miljoonan asukkaan ja alueen teollisuuden jätevedet puhdistetaan Pohjoismaiden suurimmalla jätevedenpuhdistamolla. Lisätietoja virtuaalivierailusta ja sen varaamisesta ryhmälle verkkosivuiltamme.
Ennen etävierailua aiheeseen voi tutustua tubettaja Herbalistin videon avulla. Videolla käydään läpi pääkaupunkiseudun jäteveden puhdistuksen historiaa ja nykypäivää, sekä mietitään tulevaisuuden näkymiä. Suomessa ollaan edelläkävijöitä jätevedenpuhdistuksessa ja viemäröinnissä. Herbalistia opastaa laitoksella Viikinmäen tuotannon esimies Kim Nyman.
Lisätietoja: ympäristöasiantuntija Heini Karinen, puh. 045 657 7375
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Blomberg KatiProjekti-insinööriHSY
Puh:050 324 1042kati.blomberg@hsy.fiKarinen HeiniYmpäristöasiantuntijaHSY
Puh:045 657 7375heini.karinen@hsy.fiKuvat



Linkit
Tietoja julkaisijasta
HSYIlmalantori 1
00240 Helsinki
09 1561 2110 (palvelemme ma, ke ja pe klo 8.30–15.30, ti klo 8.30–11.00 sekä to klo 13.00–15.30)http://www.hsy.fi
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY järjestää risunkeräyksen toukokuussa23.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Rehottavatko pihasi puut ja pensaat? Nyt on hyvä hetki suunnitella pihan puiden ja pensaiden hoitoa. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kerää pienkiinteistöiltä risuja ja oksia toukokuussa. Keräys on maksullinen ja se täytyy tilata kiinteistölle etukäteen. Risuja voi viedä myös Sortti-asemille maksua vastaan.
HSY paransi osaltaan pääkaupunkiseudun kestävää arkea - kierrätys ja toimintavarmuus nousussa20.3.2026 10:07:21 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n hallitus päätti 20.3.2026 kokouksessaan hyväksyä vuoden 2025 tilinpäätöksen. Vuoden 2025 toiminnassa korostuivat arjen ympäristöteot ja palvelujen sujuvuus. Verkostojen saneerausinvestoinnit olivat ennätykselliset, jäteveden puhdistustulokset paranivat ja sekajätteen määrä laski. Sähköiset asiointipalvelut monipuolistuivat, kun OmaHSY-palvelu avautui.
HSY:n hallituksen päätökset 20.3.2026 – strategialuonnos 2035 lausunnoille20.3.2026 10:04:35 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti hyväksyä strategialuonnoksen 2035 ja pyytää siihen lausunnot jäsenkaupungeilta. Lisäksi hallitus päätti hyväksyä strategisten tavoitteiden mittarit ja niiden tavoitetasot TTS 2027-2029:n valmistelun pohjaksi. Hallitus päätti hyväksyä omalta osaltaan tilinpäätöksen ja siirtää sen yhtymäkokouksen käsiteltäväksi. Hallitus päätti myös hyväksyä seuraavat vesihuollon hankesuunnitelmat: – Helsingin Myllypuron alapainepiirin jaon hankesuunnitelma – purkutunnelin kahdentaminen välillä Helsingin Viikinmäki–Viikki -hankesuunnitelma – verkostosaneerauksen sujutuspaketti 2027–2029 -hankesuunnitelma. Hallitus sai tiedoksi vuoden 2025 henkilöstökertomuksen sekä HSY:n kasvihuonekaasupäästöt ja energiankulutuksen vuonna 2025. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa: https://hsy10.
Katupölykausi on alkanut pääkaupunkiseudulla20.3.2026 09:15:08 EET | Tiedote
Jokakeväinen katupölykausi on jälleen alkanut pääkaupunkiseudulla. HSY:n mittausten mukaan katupöly on heikentänyt ilmanlaatua useina päivinä eri puolilla seutua. HSY antaa 10 vinkkiä, miten voit vähentää katupölylle altistumista ja lievittää oireita.
Maailman vesipäivää vietetään 22.3. – HSY juhlii nuorten vesiaiheisilla retkillä ja oppitunneilla19.3.2026 08:50:00 EET | Tiedote
YK:n kansainvälistä Maailman vesipäivää vietetään 22.3. teemalla “vesi ja sukupuoli”. Vesipäivän pitkän aikavälin tavoitteena on saavuttaa vesi ja sanitaatio kaikille vuoteen 2030 mennessä. Yli 2 miljardia ihmistä elää yhä ilman puhdasta vettä. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY juhlistaa maailman vesipäivää tarjoamalla vesiretkiä ja -oppitunteja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme