Messukeskus

Gastro Helsinki siirtyy toukokuulle 2022

18.1.2022 10:19:32 EET | Messukeskus | Tiedote

Jaa
Ravintola- ja ruoka-alan ammattilaisten tapahtuma Gastro Helsinki sekä samaan aikaan Messukeskuksessa järjestettävät pakkaus-, elintarvike- ja muovialan PacTec, FoodTec & PlastExpo Nordic ja graafisen alan Sign, Print & Promotion on päätetty siirtää. Gastro Helsinki järjestetään 18.–20.5.2022 ja muut tapahtumat 18.-19.5.2022. Tapahtumat järjestetään Helsingin Messukeskuksessa.
Gastro Helsinki lykkäytyy maaliskuulta toukokuulle, jotta mahdollisimman moni horeca-alan ammattilainen pääsisi osallistumaan tapahtumaan.
Gastro Helsinki lykkäytyy maaliskuulta toukokuulle, jotta mahdollisimman moni horeca-alan ammattilainen pääsisi osallistumaan tapahtumaan.

Gastro Helsinki oli tarkoitus järjestää 16.-18.3.2022. Nykyisten rajoitusten, haastavan koronatilanteen ja ammattitapahtumissa vaadittavan pitkän valmistelujänteen vuoksi Gastro Helsingin järjestäminen maaliskuussa olisi vielä vaikeaa. 

”Gastro Helsinki on Suomen merkittävin ruoka- ja ravintola-alan ammattilaisten tapahtuma. Olemme käyneet neuvotteluja tapahtuman ajankohdasta asiakkaidemme ja yhteistyökumppaneidemme kanssa ja yhteinen käsitys on, että ammattitapahtuman järjestäminen maaliskuun puolivälissä olisi liian epävarmaa. Haluamme taata sekä kävijöille että näytteilleasettajille parhaat mahdolliset onnistumisen edellytykset ja olemme iloisia, että tapahtumalle löytyi korvaava ajankohta toukokuulta”, toteaa tapahtumasta vastaava liiketoimintapäällikkö Lumia Ankkuri Helsingin Messukeskuksesta. 

Jatkuvasti muuttuva tilanne rajoituksineen ruokkii epävarmuutta ja on erittäin haasteellinen sekä tapahtumajärjestäjille että tapahtumiin osallistuville. Messukeskus haluaa toimia vastuullisesti ja varmistaa kaikille asiakkailleen mahdollisuuden täysipainoiseen valmistautumiseen, kaupalliseen onnistumiseen ja turvalliseen osallistumiseen. 

Samaan aikaan Messukeskuksessa järjestettävät pakkaus- ja elintarvikealan PacTec ja FoodTec, muovialan ammattilaisten PlastExpo Nordic sekä graafisen alan Sign, Print & Promotion siirtyvät samalle ajankohdalle, 18.-19.5.2022. Päätös siirtää tapahtumat tehtiin yhdessä yhteistyökumppaneiden sekä Sign, Print & Promotion -tapahtuman järjestävän Print&Media Publishing Oy:n kanssa. 

Maaliskuun tapahtumiin tehdyt rekisteröitymiset pysyvät voimassa toukokuun tapahtumaan. Kävijä voi osallistua rekisteröitymisellään kaikkiin samaan aikaan järjestettäviin tapahtumiin. 

 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Liiketoimintapäällikkö Lumia Ankkuri, 050 387 0023, lumia.ankkuri@messukeskus.com
Viestintäpäällikkö Tarja Gordienko, 050 5847 262, tarja.gordienko@messukeskus.com

Kuvat

Gastro Helsinki lykkäytyy maaliskuulta toukokuulle, jotta mahdollisimman moni horeca-alan ammattilainen pääsisi osallistumaan tapahtumaan.
Gastro Helsinki lykkäytyy maaliskuulta toukokuulle, jotta mahdollisimman moni horeca-alan ammattilainen pääsisi osallistumaan tapahtumaan.
Lataa
Lataa
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Messukeskus
Messukeskus
Messuaukio 1
00520 HELSINKI

+358 40 450 3250http://www.messukeskus.com

Helsingin Messukeskus on Pohjoismaiden muuntuvin tapahtumatalo ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.

Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskuksen tulovaikutus oli pääkaupunkiseudulle 304 miljoonaa euroa ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 4140 henkilötyövuotta vuonna 2025. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus

Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) is the most versatile event venue and meeting place in the Nordics. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.

Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre in 2025 brought in a revenue stream of 304 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 4,140 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Messukeskus

Helsingin Kirjamessujen lukupiireissä rakastettuja kirjailijoita ja uuden polven tähtiä18.6.2026 07:43:52 EEST | Tiedote

Helsingin Kirjamessut on julkaissut lukupiirinsä, joissa voi kohdata Olli Jalosen, Leena Krohnin ja Viveca Stenin. Uutena lukupiirimallina on uuden polven kirjailijoiden Iida Aikion, Markku Haussilan ja Ivan Manirahon yhteinen lukupiiri, jossa keskustellaan identiteeteistä ja kasvutarinoista. Kirjamessujen lukupiireissä lukija kohtaa kirjailijan ja pääsee keskustelemaan uutuuskirjoista. Lukupiirit ovat osa Helsingin Kirjamessujen ohjelmaa, joka julkaistaan kokonaisuudessaan 22.9.2026. Helsingin Kirjamessut järjestetään torstaista sunnuntaihin 22. – 25.10.2026 Helsingin Messukeskuksessa.

Suosittu Veneelle uusi elämä -kisa etsii veneitä helmikuun messuille17.6.2026 14:24:11 EEST | Tiedote

Vene 27 Båt -messuilla järjestetään nyt kolmatta kertaa Veneelle uusi elämä -kisa, jossa esitellään kiinnostavia kunnostusprojekteja. Kisa on tuonut Helsingin kansainvälisille venemessuille oman kiinnostavan säväyksen ja kisaa on käyty molempina kertoina hyvässä yhteisöllisessä hengessä. Uusien veneiden rinnalla kunnostetut veneet osoittaa, että veneilyn voi aloittaa myös kunnostamalla käytetystä veneestä itselleen sopivan. Valmiit tai lähes valmiit veneet esitellään Venemestarin Telakalla venemessuilla 12. – 21.2.2027 Helsingin Messukeskuksessa ja ne kisaavat keskenään palkinnoista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye