Guinnessin maailmanennätyskirja ampaisee avaruuteen – Suomessa ennätyksiä rikkoivat Kalle Rovanperä ja Hyrynsalmen suopotkupalloturnaus
15.9.2022 07:00:00 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote

Vuoden 2023 Guinnessin maailmanennätyskirja vie lukijat äärettömän äärelle, sillä uudet ennätykset eivät rajoitu vain planeettamme Maan rajojen sisäpuolelle. Teoksen erikoisteemana on nimittäin avaruus – monesta jännittävästä näkökulmasta!
Hieman vajaan 40 000 ennätyshakemuksen seasta uuteen kirjaan on valittu mukaan lähes 3000 ennätystä esimerkiksi urheilumaailmasta, somesta, merenpohjasta ja Linnunradan varrelta.
Uusia ennätyksenrikkojia löytyy myös Suomesta. Yksi heistä on vantaalainen keittiöpäällikkö Jetro Luumi, joka liikutti voimaköyttä kaksin käsin ennätykselliset 1 tunnin, 2 minuuttia ja 45 sekuntia putkeen. Pisin aaltoliike voimaköydellä (pari) -ennätys rikkoutui yhdessä Luumin jujutsumentori Delcio Pereiran kanssa.
Kamppailulajeja aktiivisesti harjoitteleva Luumi päätyi kokeilemaan ennätystä yhdessä taistelulajiekspertti Pereiran kanssa päähänpistosta. Kaksikolla oli ollut tapana tehdä alkulämmittelynä köysien heiluttelua ennen varsinaisia kamppailutreenejä, ensin 5 minuuttia kerralla, sitten 10 minuuttia ja lopulta lähemmäs sata minuuttia putkeen. Kun Pereira ehdotti, että hän ja Luumi voisivat yrittää rikkoa Guinnessin maailmanennätyksen, 59 minuuttia, Luumi innostui.
Jotta ennätysyritys voitiin hyväksyä, annettiin kaksikolle tarkat säännöt voimaköysien mitasta, painosta ja ympärysmitasta, minkä lisäksi liikkeelle määriteltiin Guinnessin virallisten sääntöjen mukainen liikerata. Leikkimielistä treenaamista tiukemmat säännöt saivat Luumin jo jännittämään, voiko ennätyksen rikkominen todella onnistua.
”Lisäksi vain toinen meistä saattoi saada ennätyksen nimiinsä. Kun olimme ylittäneet edellisen ennätysajan, mentorini Pereira irrotti köysistä ja näin antoi ennätyksen minulle. Se oli liikuttava ele”, Luumi kuvailee.
Muita Guinness World Records 2023 -kirjan suomalaisennätyksiä ovat esimerkiksi nuorin rallin MM-osakilpailuvoittaja (Kalle Rovanperä, 20 vuotta ja 290 päivää), suurin jääkaruselli (paksuus 40 cm, halkaisija 310,75 m) ja pitkäaikaisin vuosittainen suopotkupalloturnaus (Hyrynsalmella vuodesta 2000).
Ennätykset kuuluvat kaikille
Erilaiset avaruuteen matkustamisen teknologiat kehittyvät jatkuvasti, ja käynnissä on uuden ajan avaruuskilpa. Kuka tulee olemaan nuorin, kuka vanhin, kuka eniten avaruudessa matkustanut?
Guinness World Records ei kuitenkaan halua, että ennätysten rikkominen jää vain miljardöörien huviksi. Siksi tämän vuoden kirjaan on lisätty uusia kategorioita, jotka laajentavat ennätyskokeilijoiden kaartia. Osa ennätyksistä on rajattu vain lapsille, minkä lisäksi Guinness on käynnistänyt uuden yhdenvertaisuusaloitteen, jonka tavoitteena on edistää ennätysten saavutettavuutta henkilöille, joilla on esimerkiksi fyysinen vamma tai kehitysvamma.
Yksi ensimmäisistä aloitteen myötä ennätyksen rikkoneista tekijöistä on suomalainen Pekka Luodeslampi, jolla on keskushermoston vaurioitumisen vuoksi motorisia ongelmia ja hahmotushäiriöitä. Hän rikkoi eniten suoria lyöntejä kolmessa minuutissa -ennätyksen 209 peräkkäisellä vasemmalla ja suoralla lyönnillä 12. maaliskuuta 2022.
Arvostelukappaleet ja haastattelupyynnöt anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenViestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat, sarjakuvat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Tunteikasta lomalukemista moneen makuun23.6.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Kesällä on aika ottaa etäisyyttä arjesta. Otavan ja Kariston heinä-elokuun uutuuskirjoissa löytyy irtiottoja sekä ajasta että paikasta.
M. Ollikaisen Ruuhi on sarjan odotettu kolmas osa, joka pitää tiukasti otteessaan22.6.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Lukijat koukuttanut, rikoskomisario Paula Pihlajasta kertova sarja palaa entistä synkempänä.
Koko kesä aikaa lukea: Täältä tulevat Karseimmat lemmikit ikinä ja Ällistyttävät seikkailut22.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Otavan ja Kariston lastenkirjauutuuksista löytyy monenlaista luettavaa lomaileville koululaisille. Kahden uutuussarjan takaa paljastuu jo päättyneistä suosikkisarjoista tuttuja tekijöitä.
Maailman suosituimman tubettajan uusin aluevaltaus: MrBeast julkaisee trillerin yhteistyössä bestsellerkirjailija James Pattersonin kanssa18.6.2026 21:21:20 EEST | Tiedote
Oletko valmis elämäsi peliin? The Most Dangerous Games on kahden oman alansa ehdottoman huipun, MrBeastin ja James Pattersonin, yhteistyönä syntynyt henkeäsalpaava trilleri. Se julkaistaan maailmanlaajuisesti 1.9.2026.
Otavan kaunokirjallisuuden kustantaminen vahvistuu: Johanna Voipio kustannustoimittajaksi18.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
FM Johanna Voipio on nimitetty kustannustoimittajaksi Otava-kustantamoperheen kaunokirjallisuuden osastolle 10.8.2026 alkaen. Hän siirtyy Otavalle Sanoma Prolta, missä hän on työskennellyt kustannustoimittajana vuodesta 2019. Hän on aiemmin toimittanut kaunokirjallisuutta freelancerina sekä Otavalle että Storytelille. Nimitys tukee Otava-kustantamoiden kaunokirjallisuuden kustantamisen pitkäjänteistä markkinalähtöistä kehittämistä, jossa yhdistyvät kirjallinen näkemys ja kaupallinen tavoitteellisuus. ”Otavalla on pitkä ja vaikuttava historia kaunokirjallisuuden kustantajana, ja olen valtavan iloinen päästessäni osaksi taloa, jossa kohtaavat vahva kirjallinen perinne ja rohkea katse kirjallisuuden tulevaisuuteen. Odotan innolla yhteistyötä Otavan huippuammattilaisten kanssa ja mahdollisuutta tukea hienojen käsikirjoitusten matkaa valmiiksi, lukijoita puhutteleviksi teoksiksi", sanoo Johanna Voipio. ”Johanna on monialainen, kokenut ja arvostettu kustannustoimittaja, jolla on juuri sellai
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


