Habitare tarjosi sisustusinspiraatiota kaikille aisteille

Suomen johtava huonekalu-, design- ja sisustustapahtuma Habitare tarjosi elämyksiä sisustamisesta ja muotoilusta. Viiden päivän aikana Habitaressa ja Hifissä vieraili alustavien tietojen mukaan yli 57 000 kävijää. Habitare järjestetään seuraavan kerran Messukeskuksessa Helsingissä 9.-13.9.2020.
Habitaren kävijöille tehdyn tutkimuksen mukaan 90% kävijöistä tulee Habitareen hakemaan vinkkejä ja inspiraatiota tuleviin hankintoihin. Ensisijaisesti yritysten esittelemiin uutuuksiin ja trendeihin tuli tutustumaan 45% kävijöistä.
Kotimainen Luhta Home lanseerasi Habitaressa uuden kodin tuoksumalliston, sekä kokonaan uuden myymäläkonseptin.
”Lanseerasimme Habitaressa pohjoismaisen tuoksumaailman ympärille rakennetun kodin tuoksumallistomme, jolle löysimme vuosi sitten Habitaresta malliston yhteistyökumppaniksi Osmian. Tuoksumalliston lanseeraamisen lisäksi esittelemme Habitaressa uuden myymäläkonseptimme, jossa brändiviestintää on teroitettu ja muun muassa logoa uudistettu. Tarkoituksenamme on esitellä kokonaiskonseptia, joten messujen kuluttajamyyntiä on vähennetty hiukan. Niin kotimaiset kuin ulkomaiset yritysasiakkaat ovat tulleet tutustumaan konseptiin tänne messuille, ja olemme muun muassa keskustelleet shop in shop -konsepteista ulkomaille. Myymäläketjut ovat Habitaren ja uuden konseptin myötä nähneet meidät ihan uudella tavalla”, kertoo L-Fashion Groupin divisioonajohtaja Keni Luhtanen.
Vastuullisuus esillä Habitaressa
Tänä vuonna myös vastuullisuus näkyi Habitaren ohjelmassa ja myös messukävijöiden ostosvalintoja ohjaavana tekijänä. 36% kävijöistä kertoo, että ekologisuus ja kestävä kehitys on tärkein tekijä ostoksia tehtäessä.
Myös pintamateriaalien valmistaja Tarkett korosti osastollaan materiaalien vastuullisuutta ja toi tuotteen ominaisuudet esille täysin uudella tavalla.
”Osastossamme yhdistyy kokemuksellinen design ja käyttämämme iQ-materiaalin 100 % kierrätettävyys. Viime vuonna kierrätettiin yhteensä 450 tonnia asennushukkaa uudeksi lattiaksi. Kierrätämme materiaalia myös messuilla, ja toimmekin Habitareen jo keväällä Milanon Design Weekillä nähdystä Formations-näyttelystä osan, jotta voimme näyttää kävijöille, mihin kaikkeen lattiamateriaali voi taipua. Messukävijät ovat ottaneet osaston hienosti vastaan ja niin ammattikävijät kuin kuluttajatkin ovat olleet vaikuttuneita. Olemme tunnettu valmistaja ammattilaisten keskuudessa, mutta täällä pääsemme tavoittamaan myös kuluttajat brändillämme ja näyttelyllämme. Designin ja kierrätettävyyden yhdistäminen on alalla äärimmäisen tärkeää, ja isona yrityksenä voimme vaikuttaa siihen, mihin ala on menossa”, sanoo Tarkettin markkinointipäällikkö Anitta Kaihu.
Kiinnostavimmat tuotteet ja ilmiöt suomalaisessa muotoilussa
Habitaren Kansainvälinen Ystävä, italialaisen Alessi-muotoilutalon pääjohtaja Alberto Alessi valitsi Habitaresta kiinnostavimmat sisällöt. Paras osasto Alessin mielestä oli Hemmo Honkosen osasto Talentshopissa, kiinnostavin tuote Tapio Anttilan Stadion-tuoli, kiinnostavin materiaali March Design Studion pöytäliina, konsepti Riot Innovationsin Eese-jatkojohto, ilmiö Rehome Toilet The Blockin osastolla. Young Finnish Designin osaston ”Next Aaltos” Alessi nimesi parhaaksi osoitukseksi teemasta Next.
Habitare-suunnittelukilpailun voittajaksi päätuomari Stefan Diez valitsi Erik Lindahlin sekä kaksikon Kadri Kallaste ja Pinja Koskelin. Kilpailun palkinnot lahjoitti Suomen Messusäätiö. Messukeskuksen ja Grafian julistesuunnittelukilpailun voitti Ville Savimaa.
Katse kohti Habitaren juhlavuotta
Habitare juhlii vuonna 2020 jo puolen vuosikymmenen mittaista taivaltaan.
”50-vuotta täyttävä Habitare panostaa kansainvälisyyteen entistä enemmän, mutta juhlavuoden kunniaksi keräämme myös tarinoita Habitaren historian varrelta. 50:nen vuoden aikana maailma on muuttunut monin tavoin ja uusia sukupolvia on syntynyt. Hankintoja kotiin ja muihin tiloihin tekee Habitaressa ainakin neljä sukupolvea sitten 1970-luvun. Tulemme keräämään vuoden mittaan eri kanavissa tarinoita Habitaren historiasta niin kuluttajilta, yrityksiltä kuin yhteistyökumppaneiltammekin. Tuleva juhlavuosi on samalla katsaus Habitaren historiaan kuin tulevaisuuteenkin”, iloitsee Habitaren luova johtaja Laura Sarvilinna.
Lisätietoja:
tiedottaja Eva Kiviranta, p. 040 775 6609, eva.kiviranta@messukeskus.com
Palkintotiedotteet Habitaren uutishuoneessa >>
Tutkimustulokset: Habitare kävijätutkimus, TNS Kantar 2019
Habitare
Suomen suurin huonekalu-, design- ja sisustustapahtuma Habitare järjestetään Messukeskuksessa Helsingissä 9.-13.9.2020. Habitare tarjoaa elämyksiä ja ideoita sisustamisesta sekä kodin ja tilojen toiminnallisuudesta ja visuaalisuudesta. Habitare tuo esiin uuden suunnittelijapolven ajatuksia ja töitä sekä herättää keskustelua. | www.habitare.fi | @HabitareFair | www.facebook.com/habitare | #habitare2019
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Kuljetus- ja logistiikkanäyttely palaa Helsingin Messukeskuksen ohjelmaan toukokuussa 20273.7.2025 15:22:53 EEST | Tiedote
Kuljetus- ja logistiikkanäyttely täyttää Helsingin Messukeskuksen jälleen 20. - 22.5.2027. Kyseessä on raskaan kaluston ja hyötyajoneuvojen suurtapahtuma, joka nähtiin Messukeskuksen ohjelmassa edellisen kerran ennen pandemiaa.
Koneet automatisoituvat ja työ tehostuu27.6.2025 08:46:10 EEST | Tiedote
Maarakennuskonealalla työskentely on monipuolista ja erityisen kiinnostavaa. Alan tehtävissä rakennetaan tulevaisuutta – konkreettisella tavalla. Koneita automatisoidaan, mutta työt eivät maarakennus- ja ympäristöalalta lopu.
Messukeskus Areena rakentuu Pasilaan kesän aikana – 5000 henkilön liikuteltava katsomo nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa27.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksen uuden tapahtuma-areenan rakennus- ja asennustyöt ovat alkaneet Pasilassa. Kesän lopussa käytössä on 5000 henkilön liikuteltava katsomokokonaisuus, joka nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa ja Suomen suurimmassa vuosittaisessa sisäurheilutapahtumassa Helsinki International Horse Show:ssa helmi–maaliskuussa 2026. Messukeskus Areena täydentää Helsingin tapahtumatilatarjontaa keskikokoisten areenojen osalta.
Veneelle uusi elämä -kisa etsii kunnostettuja veneitä26.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Vene 26 Båt -messuilla järjestetään nyt toistamiseen Veneelle uusi elämä -kisa, jossa esitellään kiinnostavia kunnostusprojekteja. Tällä kertaa kisaan voi osallistua viimekertaista suurempia veneitä. Valmiit tai lähes valmiit veneet esitellään Venemestarin Telakalla venemessuilla 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa ja ne kisaavat keskenään palkinnoista.
Viini & Ruoka -tapahtuman Piazza tarjoilee huippuravintoloiden makuja lokakuussa26.6.2025 11:36:43 EEST | Tiedote
Herkuttelijoiden vuosittaiseen vakikalenteriin kuuluva Viini & Ruoka tarjoilee jälleen makuelämyksiä Piazza-ravintola-alueella lokakuussa Helsingin Messukeskuksessa. Mukana olevat ravintolat on nyt julkistettu, ja ne tarjoavat sekä suolaisia että makeita maisteluannoksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme