Habitare yhteistyöhön uuden kansainvälisen Design Helsinki -tapahtuman kanssa
Habitare ja ensimmäistä kertaa tänä vuonna järjestettävä Design Helsinki ovat käynnistäneet yhteistyön. Design Helsinki on brittiläisen tapahtumayritys Media 10:n ensimmäinen pohjoismainen tapahtuma, jonka tarkoituksena on saattaa Suomen suunnittelijat ja design-brändit sekä kansainvälinen design-yleisö yhteen. Tapahtuma järjestetään Kasarmitorilla ja Esplanadilla sekä suunnittelijoiden showroomeilla ja pop up -näyttelyissä.
Habitare puolestaan esittelee uutta suunnittelijasukupolvea, tarjoaa ideoita ja inspiraatiota kodin ja tilojen sisustamiseen sekä tuo esiin muotoilua ja siihen vaikuttavia ilmiöitä läheltä ja kaukaa. Habitaren sisällöt on suunnattu niin ammattilaisille kuin suurelle yleisöllekin. Habitaressa on mukana vuosittain yli 400 yritystä ja tapahtuman kattava ohjelma sisältää monipuolisia puheenvuoroja.
Habitare järjestettiin viimeksi vuonna 2019, jolloin tapahtumassa vieraili n. 58 000 kävijää, joista 13 000 oli ammattilaisia.
”Habitare toivottaa uuden tapahtuman sekä sen mukana tulevat vieraat tervetulleeksi Suomen markkinoille. Designalan tapahtumasyksy tulee olemaan runsas ja mielenkiintoinen erityisesti nyt, kun kahden vuoden tauon jälkeen pääsemme jälleen aitoihin kohtaamisiin ja verkostoitumaan kasvotusten. Vuoropuhelun luominen kahden toimialan tapahtuman välille luo kiinnostavia näkökulmia ja mahdollistaa uusia avauksia tulevaisuudessa”, sanoo Habitaren luova johtaja Laura Sarvilinna.
Habitare ja Design Helsinki näkyvät tänä vuonna toistensa ohjelmissa. Habitaren luova johtaja Laura Sarvilinna on Design Helsingin ohjelmassa haastateltavana aiheesta ”uuden luominen”, ja Design Helsinki puolestaan osallistuu Habitaren ohjelmaan ”muuttuvat tilat” -teemaan liittyen.
Design Helsingin taustalla oleva Media 10 on kansavälisten B2B-muotoilutapahtumien järjestämiseen erikoistunut yritys, joka on lanseerannut aiemmin tapahtumia Pekingissä, Shanghaissa ja Johannesburgissa. He järjestävät myös vuosittaiset Clerkenwell Design Weekin ja Design London -tapahtuman. Media 10 kokoaa joukon paikallisia asiantuntijoita toteuttamaan Design Helsingin lanseerauksen.
“Media 10, jolla on kokemusta kansainvälisten B2B-muotoilutapahtumien järjestämisestä, tekee mielellään yhteistyötä tapahtuman kanssa, jolla on pitkä historia ja perintö Suomessa. Habitaren Reimagine-teema ei voisi olla sopivampi tähän kumppanuuteen, sillä pyrimme tuomaan valoa nykymuotoilulle Suomessa. Haluamme avata mahdollisuuksia ja tuoda suomalaista (tai pohjoismaista) muotoilua kansainvälisen muotoilun eturiviin. Työskentely yhdessä kahden ainutlaatuisen alustan kesken auttaa meitä saavuttamaan tämän”, sanoo johtaja Marlon Cera-Marle Media 10:stä.
”Näemme yhteistyön Design Helsingin kanssa Habitarelle kiinnostavana mahdollisuutena. Habitarella on vahva asema syksyn tapahtumakentässä ja se on jo yli 50 vuotta nostanut esiin mielenkiintoisia ilmiöitä, osaajia ja yrityksiä huonekalu-, design- ja sisustusalalta. Yhteistyön kautta pystymme rakentamaan myös kansainvälistä kiinnostavuutta uudella tavalla”, sanoo Habitaresta vastaava liiketoimintapäällikkö Tanja Pasila Messukeskuksesta.
Lisätietoja:
Habitare, luova johtaja Laura Sarvilinna, laura.sarvilinna@messukeskus.com, puh. 040 519 4195
Media 10, johtaja Marlon Cera-Marle marlon.marle@media10.com
Lisätietoja Habitare-tapahtumasta:
Habitare, tiedottaja Marissa Rämänen, marissa.ramanen@messukeskus.com, puh. 044 0467220
Habitare
Suomen suurin huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma Habitare järjestetään Messukeskuksessa Helsingissä 7.-11.9.2021. Habitare tarjoaa elämyksiä ja ideoita sisustamiseen sekä kodin ja tilojen toiminnallisuuteen ja visuaalisuuteen. Habitare tuo esiin uuden suunnittelijapolven ajatuksia ja töitä sekä herättää keskustelua. Tapahtuman teema on tänä vuonna Reimagine – Mielikuvituksen aika. Habitaren kansainvälinen ystävä on tänä vuonna Joseph Grima. |www.habitare.fi | @HabitareFair | www.facebook.com/habitare | #habitare2022
Design Helsinki
24.–25.8. käynnistyvä Design Helsinki on Suomen ensimmäinen kansainvälinen nykymuotoilulle omistettu B2B-tapahtuma. Kaksipäiväiset messut herättää alueen henkiin kesäauringon alla. Messujen ohjelmaa ei kannata jättää väliin: Mukaansatempaavat installaatiot reunustavat katuja, kuratoitu näyttely esittelee haluttuja brändejä ja uusimpia tuotteita, herkulliset ruoka- ja juomakumppanit tarjoavat alennuksia ja tarjouksia, kun taas ajankohtaiset puheenvuorot tuovat esiin alan polttavia kysymyksiä. Messut juhlistavat alueen paikallisia design-näyttelytiloja, jotka toivottavat tervetulleeksi arkkitehdit, suunnittelijat, jälleenmyyjät ja muut! | www.designhelsinki.com | @design_helsinki | www.facebook.com/DesignHelsinki | #designhelsinki22
Avainsanat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Koneet automatisoituvat ja työ tehostuu27.6.2025 08:46:10 EEST | Tiedote
Maarakennuskonealalla työskentely on monipuolista ja erityisen kiinnostavaa. Alan tehtävissä rakennetaan tulevaisuutta – konkreettisella tavalla. Koneita automatisoidaan, mutta työt eivät maarakennus- ja ympäristöalalta lopu.
Messukeskus Areena rakentuu Pasilaan kesän aikana – 5000 henkilön liikuteltava katsomo nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa27.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksen uuden tapahtuma-areenan rakennus- ja asennustyöt ovat alkaneet Pasilassa. Kesän lopussa käytössä on 5000 henkilön liikuteltava katsomokokonaisuus, joka nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa ja Suomen suurimmassa vuosittaisessa sisäurheilutapahtumassa Helsinki International Horse Show:ssa helmi–maaliskuussa 2026. Messukeskus Areena täydentää Helsingin tapahtumatilatarjontaa keskikokoisten areenojen osalta.
Veneelle uusi elämä -kisa etsii kunnostettuja veneitä26.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Vene 26 Båt -messuilla järjestetään nyt toistamiseen Veneelle uusi elämä -kisa, jossa esitellään kiinnostavia kunnostusprojekteja. Tällä kertaa kisaan voi osallistua viimekertaista suurempia veneitä. Valmiit tai lähes valmiit veneet esitellään Venemestarin Telakalla venemessuilla 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa ja ne kisaavat keskenään palkinnoista.
Viini & Ruoka -tapahtuman Piazza tarjoilee huippuravintoloiden makuja lokakuussa26.6.2025 11:36:43 EEST | Tiedote
Herkuttelijoiden vuosittaiseen vakikalenteriin kuuluva Viini & Ruoka tarjoilee jälleen makuelämyksiä Piazza-ravintola-alueella lokakuussa Helsingin Messukeskuksessa. Mukana olevat ravintolat on nyt julkistettu, ja ne tarjoavat sekä suolaisia että makeita maisteluannoksia.
Kiinteistömessut 2025 pureutuu uudistuneessa ohjelmassaan toimialan akuutteihin aiheisiin25.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Ohjelmassa on luvassa viimeisintä tietoa korjausrakentamisesta, energiaremonteista, rahoitusratkaisuista sekä ajankohtaisista lainsäädäntömuutoksista. Uutuutena isännöintilava, jossa käsitellään mm. taloyhtiöiden taloudenhoitoon liittyviä asioita. Korjausrakentamisen ja kiinteistöjen ylläpidon suurin ammattitapahtuma Kiinteistömessut 2025 järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 8.–9.10.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme