Haku korkeakoulutetuille maahanmuuttaneille suunnattuun JYU.INTEGRA-koulutukseen on käynnissä
25.10.2022 10:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Maahanmuuttaneille jo korkeakoulutetuille aikuisopiskelijoille JYU.INTEGRA on ainutlaatuinen väylä kehittää kielitaitoa ja oman alan akateemista osaamista työllistymisen parantamiseksi Suomessa. Tällaista kohderyhmää ovat esimerkiksi sotaa paenneet ukrainalaiset, joilla on jo korkeakoulututkinto ja työkokemustakin.
– JYU.INTEGRAssa otetaan huomioon opiskelijoiden aiempi oman alan osaaminen ja yhdistetään se muuhun opiskeluun. Näin karttuu sekä opiskelussa että asiantuntijatyössä tarvittava kielitaito. Tavoitteena on päästä mahdollisimman nopeasti kiinni yliopisto-opintoihin tai asiantuntijatehtäviin Suomessa, tiivistää JYU.INTEGRA-koulutuksen koordinaattori ja yliopistonopettaja Tuija Lehtonen.
Koulutus tarjoaa opintoväylän myös korkeakoulukelpoisille ja lähtömaassaan opinnot keskeyttämään joutuneille. JYU.INTEGRA voi olla hyvä vaihtoehto siis myös heille, jotka haluavat jatkaa opintojaan suomalaisessa yliopistossa, erityisesti suomeksi.
– Koulutuksen keskeisiä kohderyhmiä ovat opettajat sekä IT-alan, luonnontieteiden, kauppa- ja yhteiskuntatieteellisten alojen opiskelijat ja asiantuntijat, jotka tarvitsevat suomen kieltä työelämässä ja opinnoissa, kertoo kansainvälisten opiskelijavalintojen suunnittelija Marita Häkkinen.
JYU.INTEGRA-koulutuksessa yhdistetään eli integroidaan kieli- ja oman alan opintoja niin, että opinnot tukevat suomen kielen, akateemisten taitojen ja oman alan sisältöjen opiskelua suomeksi. Samalla tuetaan opiskelijan integroitumista suomalaisen yliopiston opiskelukulttuuriin. Koulutus toimii useimmiten opiskelijalle omaehtoisena kotoutumiskoulutuksena. Kokopäiväinen koulutus järjestetään lähiopetuksena, joten asuminen Jyväskylässä tai lähiseudulla koulutuksen aikana on välttämätöntä.
JYU.INTEGRA järjestetään nyt seitsemättä kertaa. Koulutusta koordinoi Jyväskylän yliopiston Monikielisen akateemisen viestinnän keskus Movi. Koulutukseen haetaan sähköisellä lomakkeella, joka on saatavilla suomeksi ja englanniksi.
Hakuaikaa on 10.11.2022 asti.
JYU.INTEGRA-koulutuksen verkkosivut: https://movi.jyu.fi/fi/kehittamistyo/integra/integra
Yhteyshenkilöt
Tuija LehtonenJYU.INTEGRA-koulutuksen koordinaattori, yliopistonopettaja
Puh:+358408053152tuija.lehtonen@jyu.fiLaura-Maija Suur-Askolaviestinnän asiantuntija
Puh:+358505628202laura-maija.m.a.suur-askola@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Monialainen kestävyystieteen konferenssi tuo alan huippuasiantuntijat Jyväskylään 6.–8.5.202628.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Ensimmäinen Wisdom Days: Science for Sustainability Transformations -konferenssi järjestetään 6.–8.5.2026 Jyväskylän yliopistossa. Konferenssi tuo yhteen yli 300 tutkijaa ja asiantuntijaa rakentaen tieteidenvälistä kansainvälistä yhteistyötä ilmastokriisin, luontokadon ja sosiaalisen eriarvoisuuden ratkaisemiseksi. Tapahtuma on avoin median edustajille.
Tutkimus: Lempimusiikki auttaa jaksamaan kovatehoista harjoittelua pidempään28.4.2026 07:44:38 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tuoreen tutkimuksen mukaan itse valittu musiikki voi pidentää kovatehoista kestävyysharjoittelua ilman, että suoritus tuntuu raskaammalta. Kuntoilijoilla teetetyssä tutkimuksessa osallistujat jaksoivat polkea musiikin tahdissa lähes 20 prosenttia pidempään. Tuloksilla on käytännön hyötyä niin urheilijoille kuin jokapäiväisille kuntoilijoille.
Uusi korkeakoulupedagogiikan tutkimusprofessori nostaa tiedon merkityksen osaamisen rinnalle27.4.2026 16:56:02 EEST | Tiedote
Koulutuksen tutkimuslaitoksen uusi tutkimusprofessori Johanna Annala tutkii korkeakoulujen opetussuunnitelmien merkitystä opiskelijan, opettajien, yhteisön ja yhteiskunnan näkökulmista.
Tutkimus: Uhrius ei ole neutraalia, vaan vallankäytön väline terrorismikeskusteluissa27.4.2026 14:51:14 EEST | Tiedote
Tuore väitöstutkimus osoittaa, että uhriutta rakennetaan julkisessa terrorismikeskustelussa strategisesti ja myös poliittisiin tarkoituksiin. FM Anna‑Maija Ylä‑Mattila analysoi Saksassa käytyä yhteiskunnallista keskustelua äärioikeisto‑ ja ääri‑islamistisesta terrorismista ja paljastaa eroja siinä, keitä pidetään suremisen arvoisina uhreina, ja ketkä jäävät keskustelussa varjoon. Tutkimus tarkastelee ensiauttajia osana laajempaa kysymystä siitä, kenet ylipäätään nähdään terrori-iskujen uhrina.
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi johtamisen professori Monika von Bonsdorff tutkii johtamista ikääntymisen ja muuttuvan työelämän näkökulmista27.4.2026 09:02:51 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi johtamisen professori Monika von Bonsdorff keskittyy tutkimuksessaan johtamisen, organisaatiokäyttäytymisen ja terveyden kysymyksiin. Hän tarkastelee näitä tutkimusaiheita etenkin ihmisten käyttäytymisen ja vastuullisuuden näkökulmasta. Von Bonsdorff on aloittanut professorina 1.1.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
