Hallituksen lisätalousarvio on kaksiteräinen miekka
3.6.2020 12:33:38 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

”Hyvä, että tukea tulee. Mutta on epäselvää, onko tuki akuutin kriisin hoitoon riittävää. Ja aikaakin on kriisin alusta jo kulunut eli vähän ollaan myöhässä. Muistetaan, että esimerkiksi monilla yrityksillä myynti on laskenut käytännössä nollaan. Tässä kohtaa olisi pätenyt sääntö: tee mieluummin liikaa kuin liian vähän”, Keskuskauppakamarin pääekonomisti Mauri Kotamäki sanoo.
Lisäbudjetti on suuruusluokaltaan ennennäkemätön erityisesti taloutta elvyttävien toimenpiteiden takia. Kotamäen mukaan hallituksen lisätalousarvio pitää sisällään paljon hyvää, mutta herättää myös kysymyksiä.
Suomen kansantalous on ottanut vastaan voimakkaan iskun. Sekä yritysten että työntekijöiden tilanne on haastava. Julkinen talous velkaantuu nyt voimakkaasti ihan automaattisesti. En pidä sitä tässä tilanteessa itseisarvoisesti huonona asiana, vaan nyt jos koskaan velkaantuminen on perusteltua.
”On kuitenkin pidettävä mielessä, että korkeasuhdanteessa tulisi kerätä puskureita. Monen kehittyneen talouden ongelma on ollut se, että sekä noususuhdanteessa että laskusuhdanteessa on velkaannuttu. Vähän pelkään tällaisen tilanteen realisoitumista Suomessakin. Tällaista puolikeynesiläistä politiikkaa ei kaivata”, Kotamäki linjaa.
”Toinen riski on se, että harrastetaan mukavaa jakopolitiikkaa, joka ei välttämättä ole vaikuttavaa. Lisätäänkö elvytyksen nimissä pysyviä menoja kohteisiin, jotka eivät tue tulevaisuuden kasvua? Tämä on vaaran paikka aina tällaisissa isoissa paketeissa.”
Kotamäen mukaan hallituksen linjaamat toimenpiteet infrastruktuurin, koulutuksen ja kasvatuksen tai ekologisen kehityksen tukemisen suhteen eivät ole ihan huonoja. Näissä asioissa tosin piru piilee yksityiskohdissa, eivätkä yksityiskohdat ole vielä tarkasti tiedossa. Lisätalousarvion paketti on mittava, joten tätä sulatellaan vielä varmasti pitkään.
Koronakriisi sekä hallituksen toimenpiteet aiheuttavat paineita julkisen talouden pitkän aikavälin kestävyydelle. Kotamäki suhtautuu linjauksiin kaksijakoisesti.
”On kerrassaan erinomaista, että hallitus huomioi kannanotossaan julkisen talouden kestävyyden esimerkiksi lupaamalla asettaa entistä kunnianhimoisemman työllisyystavoitteen. Keskuskauppakamari on aikaisemmin ehdottanut, että hallitusten tulisi tavoitella 80 prosentin työllisyysastetta vuosikymmenen loppuun mennessä.”
”Lisäksi hallitus sitoutui julkisen velan vakauttamiseen vuosikymmenen loppuun mennessä. Ongelma on siinä, että nämä linjaukset ovat abstrakteja ja siksi linjauksiin on ihan kaikkien helppo yhtyä. Onkin kriittistäkin kriittisempää tietää, mitä käytännön toimenpiteet tässä suhteessa tulevat olemaan. Ne ovat vielä hämärän peitossa. Onko hallitus tässä suhteessa ylipäätänsä päätöskykyinen? Poliitikot ovat heikkoja kaikenlaisten aktivointien ja leikkausten edessä – ja siksi tulojen ja menojen epäsuhta on pitkään tiedetty tosiasia. On talouspolitiikan seuraajien eli asiantuntijoiden ja lehdistön tehtävä pitää huolta, että hallitus pitää kiinni lupauksistaan”, Kotamäki sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mauri KotamäkiPääekonomisti
Puh:+358 942426235mauri.kotamaki@chamber.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Huijausviestit jatkuvat myös kesällä – työntekijöiden tietoturvaperehdytys korostuu lomakaudella17.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kesäajan muutokset lisäävät yritysten tietoturvariskejä, ja tekoälyn kehitys tekee huijausviesteistä entistä vaikeammin tunnistettavia. Keskuskauppakamari muistuttaa, että yritysten kannattaa varmistaa koko henkilöstön tietoturvaosaamisen ennen lomakauden alkua.
Keskuskauppakamari: Persianlahden konfliktin päättyminen helpottaa maailmantalouden painetta – yritykset tarvitsevat nyt vakautta15.6.2026 12:04:27 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan jännitteiden purkautuminen vähentää epävarmuutta etenkin energiamarkkinoilla ja globaaleissa toimitusketjuissa. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan tilanne on kuitenkin vielä herkkä, ja tukea tarvitaan kansainväliseltä yhteisöltä vakauden palauttamiseksi. Romakkaniemi on tämän viikon Washington DC:ssä Yhdysvalloissa tapaamassa muun muassa hallinnon ja median edustajia.
Keskuskauppakamari: Puolustusalan markkinoille pääsyä hidastavat epäselvyydet oikeista toimintamalleista ja väylistä11.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kauppakamarien jäsenyritykset näkevät puolustus- ja kaksikäyttömarkkinoissa merkittävää kasvupotentiaalia. Vaikka puolustukseen, kaksikäyttöteknologioihin ja kokonaisturvallisuuteen liittyvää osaamista on paljon, markkinoille pääsy on edelleen vaikeaa. Kyselyyn vastanneiden yritysten mukaan markkinoille pääsyä hidastavat ennen kaikkea puutteelliset kontaktit, kumppanien löytämisen vaikeus ja epäselvät reitit osaksi arvoketjuja. Tiedot selviävät Innokaupunkien selvityksestä, jonka valmistelussa myös kauppakamarit ovat olleet mukana.
Keskuskauppakamari: Tilastot osoittavat viennin laskeneen voimakkaasti Saudi-Arabian ja Arabiemiraattien alueelle9.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kauppakamarien myöntämät vientiasiakirjat osoittavat, että Suomen tavaravienti Saudi-Arabiaan ja Arabiemiraatteihin on laskenut jyrkästi. Tavaravientiä varten myönnettäviä alkuperätodistuksia haettiin Saudi-Arabiaan huhtikuussa 37 prosenttia ja toukokuussa 31 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Arabiemiraatteihin laskua kertyi huhtikuussa 46 prosenttia ja toukokuussa 54 prosenttia. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan alueen rauhansopimus toisi yrityksille kaivattua vakautta.
Keskuskauppakamari: Avoimen korkeakoulun tutkintouudistus on tervetullut, mutta jäämässä liian monimutkaiseksi3.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari pitää avoimen korkeakoulun tutkintomallia tervetulleena uudistuksena, mutta varoittaa sen muuttuvan tarpeettoman monimutkaiseksi. Myöskään hallituksen esittämä maksujärjestelmä ei ole Keskuskauppakamarin mukaan toimiva.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
