Hämeessä uskotaan kasvuun
17.9.2021 00:01:00 EEST | Hämeen kauppakamari | Tiedote

Hämeessä kyselyyn vastanneista selkeästi suurin osa on teollisuusyrityksiä ja yli neljännes yrityksiä, joiden vuosiliikevaihto on yli 11 miljoonaa euroa.
Yritysten konkurssiriski on laskenut 16 prosenttiin, kun kesäkuussa vastaava osuus oli 22 prosenttia. Vastanneista 62 prosenttia kertoo koronaepidemian vaikuttaneen liikevaihtoon negatiivisesti, kun vastaava osuus oli kesäkuussa 70 prosenttia.
”On myönteistä, että seuraavan kahden kuukauden aikana lähes 66 prosenttia vastanneista arvioi liikevaihtonsa pysyvän ennallaan tai kasvavan seuraavan kahden kuukauden aikana, kun kesäkuussa osuus oli 60 prosenttia ja huhtikuussa 49 prosenttia”, jatkaa Eerikäinen.
Vastanneista yrityksistä 82 prosenttia arvioi henkilöstömäärän pysyvän ennallaan tai kasvavan seuraavan kahden kuukauden aikana, kun kesäkuussa tehdyssä kyselyssä osuus oli 75 prosenttia. ”Nyt syyskuussa 33 prosenttia yrityksistä on vähentänyt henkilöstön määrää koronan aikana ja alle viidennes ennakoi edelleen vähentävän henkilöstöä seuraavan kahden kuukauden aikana, kun kesäkuussa vähennystarvetta ennakoi neljännes vastanneista”, Eerikäinen kertoo.
Yritysten suurimmaksi kasvun esteeksi on jälleen muodostunut pula osaavasta työvoimasta. Tieto selviää elokuussa tehdystä kauppakamarien osaajakyselystä sekä EK:n ja kauppakamarin julkaisemasta viimeisimmästä suhdannebarometrista. ”Alueeltamme vastanneista yrityksistä yli 75 prosentilla on pulaa tai paljon pulaa osaavasta työvoimasta. Osaajapula rajoittaa jo yritysten kasvua sekä liiketoiminnan kehittämistä. Nyt on pidettävä huolta alueemme vetovoimasta ja tiivistettävä oppilaitosyhteistyötä, jotta voimme houkutella osaajat jäämään ja myös palaamaan alueellemme”, korostaa Eerikäinen.
Kauppakamarien pikakysely tehtiin 14.9.2021. Kyselyyn vastasi 1994 kauppakamarien jäsenyritystä. Vastauksia kertyi kaikilta toimialoilta ympäri Suomen kaiken kokoisista yrityksistä. Aiemmat vastaavanlaiset kyselyt on toteutettu viime vuonna 16.–17.3., 30.3., 21.4., 4.5., 18.5., 1.6., 23.6., 2.9., 8.10., 1.12. sekä tänä vuonna 2.2., 16.3., 27.4. ja 16.6. Hämeen kauppakamarin alueella vastanneita yrityksiä oli 147, joista teollisuusyritysten osuus on 29 prosenttia ja kaupan alan yritysten 14 prosenttia. Kyselyyn vastanneet kattavat laajasti koko Hämeen kauppakamarin alueen toimialat. Vastanneista yrityksistä lähes 80 prosenttia työllistää alle 50 henkilöä ja yli 70 prosenttia on yrityksiä, joiden liikevaihto on alle 10 miljoonaa euroa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jussi Eerikäinen
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja
Kuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat sekä Pirkanmaalta Kuhmoinen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen kauppakamari
Hämeen yrityksissä näkyy nyt useita kasvun merkkejä27.10.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Hämeen yritysten lähitulevaisuuden suhdannenäkymät ovat hienoisesti vahvistuneet ja varovaisen myönteiset, selviää Hämeen kauppakamarin ja EK:n yhteistyössä lokakuussa tekemästä Suhdannebarometrikyselystä. ”Positiivista on, että parempi suunta näkyy nyt odotusten lisäksi myös yritysten toiminnassa. Tuotanto ja myynti ovat kasvaneet ja henkilöstöäkin on hieman lisätty. Tästä on hyvä jatkaa, vaikka kysynnän vahvistumista tarvitaan edelleen”, sanoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Hämeen kauppakamari: Äänestä suosikkisi Hämeen Vuoden Kasvuteoksi 202622.10.2026 10:11:20 EEST | Tiedote
Hämeen Vuoden Kasvuteko 2026 -palkinnon yleisöäänestys on käynnistynyt. Hämeen kauppakamari kutsuu yleisön valitsemaan vuoden merkittävimmän alueellisen kasvuteon yhdeksän ehdokkaan joukosta. Äänestys jatkuu 12. marraskuuta saakka. ”Vuoden aikana valiokuntien jäsenten valitsemat kasvutekoehdokkaat kertovat Hämeen yritysten ja yhteisöjen kasvusta, uudistumisesta ja menestyksestä. Ehdokkaissa näkyvät muun muassa kansainväliset kaupat, mittavat investoinnit, yritysosto, työhyvinvointi, koulutus sekä yritysmyönteisen toimintaympäristön kehittäminen”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Hämeen yritysten luottamus tulevaan vahvistuu, tilauskannat kääntyneet nousuun1.10.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Hämeen yritysten talousnäkymät ovat syksyllä aiempaa valoisammat, selviää Hämeen kauppakamarin tuoreesta talouskyselystä. ”Liikevaihto, tilauskannat ja kannattavuus ovat vahvistuneet keväästä, ja yritysten tunnelma on selvästi normalisoitunut. Samalla osaavan työvoiman saatavuus on noussut jälleen yhä useamman yrityksen huolenaiheeksi”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Yritysten rekrytointitarpeet kasvavat Hämeessä – suurin pula ammattiosaajista24.9.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Hämäläisyritysten rekrytointitarpeet kasvavat seuraavien 2–3 vuoden aikana, selviää Hämeen kauppakamarin Osaajakyselystä. ”Vaikka aiempaa useampi hämäläisyritys arvioi osaavan työvoiman saatavuuden tällä hetkellä hyväksi, kohdistuvat yritysten suurimmat osaajahaasteet ammatillisen koulutuksen saaneisiin työntekijöihin”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
HHJ-tutkinnon suorittaneet vahvistavat yritysten kasvun edellytyksiä10.9.2026 13:46:59 EEST | Tiedote
Hallitustyöskentelyn osaamista mittaava Hyväksytty hallituksen jäsen HHJ-tutkinto järjestettiin elokuussa. Tällä kertaa Hämeen kauppakamarin HHJ-kurssin käyneistä 32 henkilöä suoritti tutkinnon hyväksytysti. Kauppakamari onnittelee tutkinnon suorittaneita. ”Hallitusten osaaminen on yritysten kasvun ja uudistumisen kannalta ratkaisevaa. HHJ-tutkinnon suorittaneet vahvistavat päätöksentekoa, strategista ajattelua ja kykyä rakentaa kestävää kasvua yrityksissä”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme