Varsinais-Suomen ELY-keskus

Hanhiluodon ja Luotsinmäen siltojen korjaus edistyy Porissa - liikennehaitat lisääntyvät

Jaa
Varsinais-Suomen ELY-keskuksen rakennuttamien ja Destian urakoimien Hanhiluodon ja Luotsinmäen siltojen korjaustyöt Porissa valtatiellä 8 ovat edenneet keväästä alkaen suunnitellusti. Mm. siltojen reunapalkit ja kaiteet on saatu uusittua. Tähän asti liikenteen käytössä on pääsääntöisesti ollut kaksi kaistaa. Korjausten painopisteen siirtyessä sillan pintarakenteisiin liikennettä joudutaan suuren osan ajasta rajoittamaan yhdelle kaistalle. Töitä pyritään tekemään mahdollisimman paljon hiljaisen liikenteen aikaan ilta- ja yötyönä, mutta osa työvaiheista vaatii rajoittamisen yhdelle kaistalle.
Hanhiluodon ja Luotsinmäen sillat
Hanhiluodon ja Luotsinmäen sillat

Kaistarajoitusten tarkkoja ajankohtia ei pystytä tarkasti kertomaan, koska esimerkiksi sääolosuhteet vaikuttavat töiden toteutusajankohtaan. Liikennejärjestelyt voivat siis muuttua lyhyelläkin varoitusajalla. Työt silloilla kestävät kuluvan vuoden 2021 syksyyn saakka. Siltojen korjaustöistä aiheutuu merkittävää haittaa liikenteelle. Liikenne tulee ruuhkautumaan, kun kaistarajoitukset ovat käytössä.

Hanhiluodon silta

Hanhiluodon silta on valmistunut 1985, ja sillan pintarakenteet sekä vesieristykset ovat tulleet käyttöikänsä päähän. Pintarakenteet ja vesieristykset uusitaan ja samassa yhteydessä sillan molemmat reunapalkit kunnostetaan valamalla. Sillan betonikannen voimakkaasti rapautunut yläpinta joudutaan myös uusimaan ja sillan rakenteissa olevat halkeamat paikataan. Myös sillan kaiteet ja liikuntasaumalaitteet uusitaan.

Luotsinmäen silta

Luotsinmäen silta on valmistunut 1986, ja sen korjaustyöt toteutetaan käytännössä lähes samassa laajuudessa kuin Hanhiluodon sillalla.

Liikennejärjestelyt siltatyömailla

Liikennemäärä silloilla on lähes 12000 ajoneuvoa vuorokaudessa, josta raskaan liikenteen osuus on noin 1300 ajoneuvoa vuorokaudessa. Töiden aikana yleinen liikenne molemmilla siltapaikolla ohjataan siltojen yli kaistajärjestelyin. Osa liikennettä häiritsevistä työvaiheista pyritään tekemään yötyönä klo 19:00 – 05:00 välisenä aikana. Liikennettä joudutaan kuitenkin merkittävän osan ajasta rajoittamaan myös päivisin yhdelle kaistalle.

Siltojen pintarakenteiden uusimisen aikana sillalla pystytään pitämään pääsääntöisesti vain yksi kaista käytössä. Rajoitus yhdellä kaistalle tulee alkamaan heinäkuun alkupuolella. Mahdollisuuksien mukaan otetaan aina kaksi kaistaa takaisin liikenteen käyttöön. Kokonaiskesto kaistarajoituksille on noin 2–3 kuukautta. Liikenteen ollessa yhdellä kaistalla liikenteen ohjaus toteutetaan liikennevaloilla ja kaistan leveys on 4,00 m. Tämä kaistarajoitus tulee ruuhkauttamaan liikennettä merkittävästi. Valitettavasti liikenteelle ei ole käytettävissä kiertotiereittejä maanteitä pitkin.

Nopeusrajoitus molempien siltojen kohdalla on korjaustöiden kestäessä 30 km/h. Siltojen välisellä osuudella Hanhiluodossa olevien liittymien käyttöä ei rajoiteta.

Toivomme molempien kohteiden osalta tienkäyttäjiltä varovaisuutta työmaiden kohdalla liikuttaessa.

Siltoja alittavaa vesiliikennettä ei rajoiteta. Myöskään Huvilajuovan ja Kokemäenjoen vesiliikenteelle siltojen korjaustöistä ei aiheudu haittaa.

Työt silloilla kestävät kuluvan vuoden 2021 syksyyn saakka.

Urakoitsijana hankkeessa toimii Destia Oy.

Lisätietoja:                                 

- Varsinais-Suomen ELY-keskus: siltainsinööri Ari Salo, p. 029 502 2830 sekä Jari Nikki, p. 0400 821 596                                         

- Destia Oy: työpäällikkö Eetu Väisänen, p. 040 351 0790 sekä työmaapäällikkö Kimmo Harju, p. 040 635 2788

Avainsanat

Kuvat

Hanhiluodon ja Luotsinmäen sillat
Hanhiluodon ja Luotsinmäen sillat
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Varsinais-Suomen ELY-keskus
Varsinais-Suomen ELY-keskus
Itsenäisyydenaukio 2
20800 Turku

0295 022 500 (vaihde)http://www.ely-keskus.fi/varsinais-suomi

Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Teemme työtämme Varsinais-Suomen lisäksi Satakunnan alueella liikenne- ja ympäristöasioissa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen ELY-keskus

Varsinais-Suomen työvoimabarometri: Työttömyys kasvussa, mutta investoinnit tuovat toivoa14.11.2025 11:01:04 EET | Tiedote

Vaikka työttömyys on ollut kasvussa Varsinais-Suomessa, työmarkkinoilla on nähtävissä myös positiivisia signaaleja ja kasvun mahdollisuuksia. Maakunnan vahvuutena on monipuolinen elinkeinorakenne, jossa teknologia-, meri- ja lääkealan, kaupan sekä logistiikan sektorit pitävät pintansa. Työvoimabarometrin tuoreimmat tiedot korostavat erityisesti osaavan työvoiman kysyntää, digitalisaation ja tekoälyn tuomia muutoksia sekä alueellisia rekrytointihaasteita.

Trafikarrangemangen för den tunga trafiken på Skärgårdsvägen upphör14.11.2025 09:00:00 EET | Pressmeddelande

Trafiken på Skärgårdsvägen (landsväg 180) har flyttats till den nya Rävsundsbron och trafikarrangemangen för att trygga den gamla brons skick har upphört. Väntområdet för tung trafik från S:t Karinshållet tas bort under nästa vecka, om inte vinterföret skjuter upp arbetet. Trafikljusen och trafikmärkena har redan tagits bort. Med trafikarrangemangen som grundar sig på enkelriktad tung trafik kunde man trygga trafiken på bron tills den nya bron blev klar.

Saaristotien raskaan liikenteen liikennejärjestelyt puretaan14.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Saaristotien (mt 180) liikenne on siirtynyt uudelle Kirjalansalmen sillalle, ja vanhan sillan kunnon turvaamiseksi tehdyt liikennejärjestelyt ovat päättyneet. Kaarinan pään raskaan liikenteen odotusalue puretaan ensi viikon aikana, elleivät talvikelit siirrä töitä myöhemmäksi. Liikennevalot ja liikennemerkit ovat jo poistettu. Raskaan liikenteen yksisuuntaisuuteen perustuvilla liikennejärjestelyillä pystyttiin turvaamaan liikennöinti sillalla uuden sillan valmistumiseen saakka.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye