Hanna Riihimäki valittu johtajaksi uuteen Original Sokos Hotel Triplaan
21.1.2019 13:51:54 EET | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

”Haluan, että Original Sokos Hotel Tripla tulee tunnetuksi aidoista kohtaamisista. Hotelliala on bisnestä ihmiseltä ihmiselle, jossa sydämellisyys ja aitous ovat ytimessä”, sanoo vuonna 2020 valmistuvan Original Sokos Hotels Triplan uusi johtaja Hanna Riihimäki.
Aiemmin Solo Sokos Hotel Tornin hotellipäällikkönä sekä Sokos Hotellien kehityspäällikkönä toiminut Riihimäki on innoissaan uudesta haasteestaan. Viimeisen vuoden hän on asunut perheensä kanssa Malesiassa, jossa hän on pitänyt opintovapaata ja opiskellut muun muassa positiivista psykologiaa. Uudessa työssä hän tulee ennen kaikkea satsaamaan sydämelliseen asiakaspalveluun ja avoimen organisaatiokulttuurin luomiseen.
”Rakastan tehdä ihmisten kanssa töitä, ja uudessa roolissani tulen olemaan vahvasti läsnä sekä asiakkaiden että työntekijöiden keskuudessa. Haluan rakentaa hotelliin tiimin, joka koostuu rennoista ammattilaisista, joilla kaikilla on aito halu palvella ihmisiä, oppia uutta, ottaa vastuuta ja tehdä monenlaisia työtehtäviä”, Riihimäki suunnittelee.
Sokotel Oy:n Sokos Hotels -liiketoimintajohtaja Heli Engblom on erittäin iloinen Riihimäen valinnasta.
”Hotellinjohtajalla on keskeinen rooli siinä, että hotellin brändi, identiteetti ja kulttuuri lähtevät rakentumaan haluttuun suuntaan. Hannan arvomaailma, persoona, johtamistyyli ja ammatillinen osaaminen antavat erinomaisen perustan lähteä luomaan uuden ajan urbaania hotellia, jonka identiteetin kulmakivinä tulevat olemaan inhimillisyys, yhteisöllisyys, ekologisuus ja eksklusiivisuus”, Engblom sanoo.
Hotelli haluaa rakentaa ympärilleen uudenlaisen yhteisön
Original Sokos Hotel Triplan loistava sijainti uuden kaupunkikeskuksen ytimessä ja toimivien liikenneyhteyksien äärellä luo mahdollisuuden rakentaa hotellin ympärille uudenlaista yhteisöllisyyttä.
”Se on jo mennyttä aikaa, että hotellin aula olisi tarkoitettu vain vieraille. Tänä päivänä hotellit tarjoavat kaikille kaupunkilaisille paikan piipahtaa, tavata ihmisiä, tehdä töitä ja tulla drinkille tai syömään. Triplassa tämä toteutuu erityisen hyvin, sillä aulatilamme on avoin ja kauppakeskuksen sisällä”, Hanna Riihimäki sanoo.
Riihimäen mukaan Tripla haluaa tulevaisuudessa yhdistää matkailijat ja kaupunkilaiset, mutta yhtä lailla myös toimia yritysten hyvänä kumppanina. Monipuoliseen työskentelyyn ja kohtaamisiin muokkautuvat tilat tekevät hotellista kiinnostavan kumppanin ja yhden Suomen merkittävimmistä tapahtumahotelleista.
”Lähdemme kehittämään hotellissa myös mielenkiintoisia uusia palvelukonsepteja yrityksille. Hotellin sijaintihan on mahtava, joten on hauska päästä vapaasti ideoimaan, mitä kaikkea toimialamme voi tarjota muille.”
Riihimäen mukaan Original-brändi tarjoaa sopivasti vapautta kehittää uutta.
”Sokos Hotellit on suomalainen, vastuullinen ja luotettava brändi, ja nämä arvot luovat mahtavan pohjan lähteä rakentamaan Triplasta uutta urbaania, orginellisti orginaalia hotellia, jonne jokaisen on helppo tulla.”
Riihimäki aloittaa tehtävässään 1.5.2019.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heli Engblom, liiketoimintajohtaja, Sokotel Oy, p. 050 388 3111, heli.engblom@sok.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Sokotel Oy on SOK:n matkailu- ja ravitsemisliiketoimintaa harjoittava tytäryhtiö, joka operoi Suomessa neljäätoista Sokos Hotellia ja seitsemää Radisson Blu Hotellia. Sokotel Oy toimii pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Oulussa ja Vaasassa. Radisson Blu Marina Palace Hotellin liiketoiminnasta Turussa vastaa Turun Osuuskauppa.
Suomalainen Sokos Hotels -ketju on jakautunut kolmeen erilaiseen hotellityyppiin tarjotakseen yksilöllisiä hotellielämyksiä kaikille. Original-hotelli on sydämeltään suomalainen, Break-hotelli on paljon kaivattu tauko arjen keskellä ja Solo-hotelli on joko klassikko tai syntyy sellaiseksi.
Sokos Hotels on Suomen vastuullisin, luotetuin ja arvostetuin hotelliketju. Ketjuun kuuluu 50 hotellia Suomessa, Virossa ja Venäjällä. www.sokoshotels.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
ABC:n vuoden mittainen pikakassatesti paljasti muutoksen suomalaisten ostamisessa – yli 30 liikennemyymälään tulee pikakassat tänä vuonna18.2.2026 09:01:00 EET | Tiedote
Pikakassat ovat Suomessa jo tuttu näky kaupoissa, mutta miten suomalaiset käyttävät niitä liikenneasemilla? ABC:n testijakson perusteella pikakassat helpottavat asiakkaita löytämään ja räätälöimään itselleen sopivampia tuotteita ja annoksia. Onnistuneen kokeilun pohjalta yli 30 ABC-asemalle tulee pikakassat vuoden aikana.
Kasviproteiinit vegemmän alkuvuoden vetureina – tofu ja nyhtökaura nousussa16.2.2026 07:40:00 EET | Tiedote
Kuluttajien kiinnostus kasvipohjaisia tuotteita kohtaan on ollut kasvussa jo pidempään. S-ryhmän myyntidatan valossa kasvisten sekä kasvipohjaisten proteiinilähteiden kulutus oli viime vuonna kasvussa. Vegekampanjat ja yhteistyö Vegaanihaasteen kanssa vauhdittivat kasvivoittoisemman ruoan vetovoimaa myös tammikuussa. Kasvipohjaisten tuotteiden ohella lihaa ja kasviproteiinia yhdistelevät valinnat kiinnostavat kuluttajia.
S-ryhmän liiketulos säilyi vahvana ja bonuksia maksettiin ennätysmäärä12.2.2026 09:01:00 EET | Tiedote
S-ryhmän yhteenlaskettu liikevaihto vuonna 2025 oli 15,4 miljardia euroa ja liiketulos 495 miljoonaa euroa. Asiakasomistajille maksettiin rahallisia etuja ennätykselliset 558 miljoonaa euroa, ja kotimaahan investoitiin lähes 700 miljoonaa euroa. Kauppa kävi hieman edellisvuotta vilkkaammin. Kehitystä siivitti hyvä hintakilpailukyky ja monikanavainen asiointi.
Ystävänpäivänä suomalaiset hemmottelevat läheisiään – myös lemmikit saavat osansa erityishuomiosta10.2.2026 08:05:00 EET | Tiedote
Suomalaisten ostokäyttäytymisessä näkyy ystävänpäivänä selkeä trendi: läheisten ilahduttamiseen ja arjen pieniin hemmotteluhetkiin halutaan panostaa. Luovuus ja pienet arjen ilot näkyvät ostoskorissa vahvemmin kuin aiemmin. S-ryhmän data osoittaa, että muun muassa suklaan ja muiden makeisten sekä askartelutuotteiden myynti kasvaa ystävänpäiväksi noin 50 prosenttia ystävänpäivää edeltävästä viikosta. Samalla impulssiostokset lisääntyvät – ystävänpäivä on hetki, jolloin kuluttajat tarttuvat herkemmin sesongin erikoistuotteisiin ja heräteostoihin.
S-ryhmä onnistui vähentämään muovikassien kulutusta lähes kymmenen prosenttia – ”Emme tyydy vielä tähän!”5.2.2026 07:40:00 EET | Tiedote
S-ryhmän ja asiakasomistajien teot muovikassien vähentämiseksi ovat tuottaneet tulosta. Muovikassien myyntivolyymi on laskenut viime keväästä lähtien. Uusilla keinoilla muovikassien käyttöä pyritään vähentämään entisestään. Muovikassien hintaa nostettiin niin, että paperikassi ja jätekassi ovat nyt huomattavasti edullisempia vaihtoehtoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
