Hannele Pokka ny arbetslivsprofessor vid Helsingfors universitets bio- och miljövetenskapliga fakultet

– Ett av fakultetens och hela universitetets mål och utmaningar är att ytterligare förbättra det samhälleliga beslutsfattandets tillgång till forskningsbaserad kunskap. Därför är vi väldigt glada över att få en så erfaren påverkare som Hannele till vårt team. Det är en ”lottovinst” även för våra studenter, säger Jaakko Kangasjärvi, dekanus vid Bio- och miljövetenskapliga fakulteten.
– Jag är mycket ivrig att få börja arbeta i Bio- och miljövetenskapliga fakultetens team. Fakultetens forskning och undervisning omfattar de mest aktuella teman från virus till biotoper och klimatförändringen. Jag tror att jag kan stärka interaktionen mellan fakulteten och det omgivande samhället, säger JD Hannele Pokka.
Hannele Pokka lämnade tjänsten som kanslichef vid miljöministeriet i maj. Hon har i årtionden arbetat med samhälleligt beslutsfattande på toppnivå, och också arbetat bland annat som riksdagsledamot, justitieminister och landshövding i Lapplands län.
– Med hjälp av sin första arbetslivsprofessur vill fakulteten också stärka forskningens och undervisningens genomslag i samhället både lokalt, nationellt och internationellt, bland annat genom att ännu effektivare föra fram fakultetens forskning och kompetens till stöd för beslutsfattandet. Hannele Pokka för också med sig lång samhällelig erfarenhet och kompetens, berättar Atte Korhola, prodekanus med ansvar för samverkan med samhället.
Personer som har avlagt doktorsexamen och har särskilt framstående meriter och erfarenheter från arbetslivet utanför universitetsvärlden kan kallas till en arbetslivsprofessur vid Helsingfors universitet.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Dekanus Jaakko Kangasjärvi, tel. 050 415 0428
Prodekanus Atte Korhola, tel. 050 415 4528
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingfors universitetPB 3
00014 Helsingfors universitet
+358 2941 911 (växel), +358 2941 22622 (presstjänst)http://www.helsinki.fi/
Informatör Eeva Karmitsa, Kommunikation vid Helsingfors universitet, tel. 02941 58461
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingfors universitet
Varför dör man tidigare av lungcancer i Finland än i övriga Norden?7.11.2025 11:45:57 EET | Pressmeddelande
Vårdresultaten för lungcancer är sämre i Finland än i de andra nordiska länderna. De sannolika orsakerna till detta är fler: det tar längre tid att få träffa en läkare, diagnostiken inom primärvården är mer begränsad och hälften av patienterna träffar en sjuksköterska under sitt första besök medan de i de andra nordiska länderna träffar en läkare.
Hundars ämnesomsättning reagerar bättre på fett än på kolhydrater24.10.2025 12:03:28 EEST | Pressmeddelande
Enligt en ny studie utförd av forskningsgruppen DogRisk vid Helsingfors universitet har en kolhydratrik torrfoderdiet och en kolhydratsnål råfoderdiet markant olika effekter på hundars energimetabolism.
Ny finländsk stiftelse ämnar köpa Gamla studenthuset1.10.2025 09:46:26 EEST | Pressmeddelande
Syftet är att trygga Gamla studenthusets kulturarv och verksamhet
D-vitamindos på 10 mikrogram är tillräcklig för bebisar och småbarn30.9.2025 10:22:46 EEST | Pressmeddelande
Den D-vitamindos på 10 mikrogram under de första levnadsåren som rekommenderas för närvarande är tillräcklig för utvecklingen av skelettet hos finländska barn som fötts friska. En större dos ger ingen extra nytta.
Personer i värnpliktsåldern måste få stöd att sluta använda nikotinprodukter23.9.2025 08:32:09 EEST | Pressmeddelande
Personalens exempel och stöd av hälso- och sjukvården är viktiga när det gäller att minska användningen av nikotinprodukter i garnisonerna. För att unga inte ska utveckla ett beroende av nikotinprodukter, borde användningen av dem börja förebyggas redan i lågstadiet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme