Harrasteautot päristelevät taas kesä-Suomessa – vuotuinen ilmiö näkyy ABC:n bensapumpuilla

Polttonesteistä 98E5:n menekki on kasvanut koronakriisistä huolimatta lähes viimekesäiselle tasolle. ABC-ketjun kehitysjohtaja Tiina Vikstenin mukaan tämä selittyy harrasteautojen liikenteeseen palaamisella sekä veneilykauden käynnistymisellä. Myös työkoneille asiakkaat käyvät hakemassa menovedeksi 98-oktaanista polttoainetta. Toukokuun loppuun mennessä sen kysyntä oli suurinta itäisessä Suomessa.
Harrasteajoneuvot, joista osa on museorekisterissä, ovat tuttu näky monella ABC:llä. Tilavat liikenneasemat eri puolilla maata toimivat ajoneuvoharrastajien tapaamispaikkoina. Viimeksi menneenä lauantaina Pohjanmaan ja Etelä-Pohjanmaan V8-harrastajat tapasivat toisiaan Alajärven ABC:llä.
– Meillä on kesäisin monia ajoneuvoharrastajien kokoontumisia. Usein kyse on jenkkiautoista, mutta myös hyvin vanhoja autoja omistajineen on meillä poikennut. Muistelen, että joskus meidän pihalla olisi myös ollut legendaariset Ladojen kokoontumisajot, sanoo ABC Alajärven liikennemyymäläpäällikkö Petri Valtee.
Ruokaa jopa parkkiruutuun toimitettuna
Asiakkaat ottivat ABC-mobiililla tehtävän ruoan mobiilitilauksen omakseen koronatilanteen aikana. Palvelun käyttö on edelleen vilkasta. Kesäkuun alusta alkaen myös noutopöytätilauksen on pystynyt maksamaan ABC-mobiililla.
– Mobiilitilaus nopeuttaa ja helpottaa asiointia, kun ravintolassa ei enää tarvitse jonottaa kassalla ja odotella ruoan valmistumista. Ruoan voi tilata ennakkoon jo automatkalta halutulle asemalle, jopa tiettyyn parkkiruutuun toimitettuna, toteaa ABC-ketjun kehitysjohtaja Marko Fonsén.
A la carte -listan TOP-3
|
Valmisleivät TOP-3
|
Burgerit TOP-3
|
Suomalaisten liikkuminen kasvussa – Sisä-Suomi kärjessä
Liikennemäärät kasvoivat koko toukokuun, ja sama trendi jatkui myös kesäkuun ensimmäisellä viikolla. Nousua edellisviikkoon on Väyläviraston tilastojen mukaan neljä prosenttia.
Alueellisesti liikennemäärä on kasvanut suhteessa eniten Keski-Suomessa ja Pirkanmaalla, joissa liikennemäärä oli kuusi prosenttia edellistä viikkoa korkeampi. Liikkuminen Varsinais-Suomessa, Kaakkois-Suomessa ja Pohjanmaalla on kasvanut viisi prosenttia edellisviikosta.
Tarjolla lähes normaalit palvelut
ABC-asemien kesäkuun alussa avautuneet ravintolapalvelut ovat kattavia. Asemilla, joilla on normaalistikin noutopöytä, on sen valikoima tarjolla, mutta niissä on joko henkilöstö annostelemassa ruokaa asiakkaille tai ruoka tuodaan suoraan keittiöstä ns. lautastarjoiluna. Vitriinistä otettavat makeat ja suolaiset kahvileivät ovat tarjolla yksittäispakattuina normaalia suppeammalla valikoimalla. À la carte -annoksia on toimipaikan listan mukaisesti. Kaiken saa mukaan myös take away -ostoksina.
– ABC-asemilla on käytössä 175 kohdan listaus, joka sisältää kaikki toimenpiteet turvalliseen ruokailuun ja asiointiin. Henkilökuntaa on ohjeistettu tarkasti, asemilla puhtaudesta huolehditaan tehostetusti, asiakaspöydät ja istumapaikat on sijoitettu riittävillä turvaväleillä, Marko Fonsén muistuttaa.
Muista palveluista ruokakauppa palvelee normaalisti. Polttoainejakelu on ollut toiminnassa koko ajan samoin kuin ABC CarWash -autopesupaikat. Asemien sisällä sijaitsevat lasten leikkipaikat pysyvät toistaiseksi suljettuina, mutta ovat ulkona käytettävissä normaalisti.
–Meillä kauppa on lähtenyt hyvin käyntiin kesäkuussa. Uskomme vahvasti, että se vain vilkastuu kesän edetessä. Asiakkaat ovat superhyvällä mielellä ja kanta-asiakkaat palanneet koronasulun jälkeen, ja henkilökunnan oma fiilis on täysi kymppi!, iloitsee ryhmäpäällikkö Maarit Rissanen Suur-Seudun Osuuskaupasta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marko Fonsén, kehitysjohtaja, ABC, puh. 040 1800 818, marko.fonsen(at)sok.fi
Tiina Viksten, kehitysjohtaja, ABC, puh. 010 768 0810, tiina.viksten(at)sok.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ABC on suomalainen huoltoasemaketju, joka on osa S-ryhmää. Haluamme tarjota palveluita helposti ja nopeasti sekä matkailijoille että lähiseudulla asuville vuoden jokaisena päivänä. ABC-ketjuun kuuluu ABC-palveluasemia, ABC-automaattiasemia sekä ABC CarWash -autopesupaikkoja. Ravintoloissamme käytämme 100 % suomalaista lihaa. Myymme vuosittain yli 10 miljoonaa ruoka-annosta ja 24 miljoonaa kuppia kahvia. Palveluita kehitetään myös autoilevan asiakkaan sovellukseen ABC-mobiiliin, jossa saatavilla jo mobiilitankkaus ja -pesu. www.abcasemat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Suomalaiset innostuivat leipomaan ja sisustamaan – S-ryhmän data kertoo, miten viileästä alkukesästä on nautittu2.7.2025 08:35:00 EEST | Tiedote
Tänä kesänä ei ole vielä suuremmin hellepäiviä nähty, mikä on saanut suomalaiset nauttimaan kesästä tänä vuonna hieman eri tavoilla ja mauilla. S-ryhmän myyntidata kertoo suomalaisten innostuneen muun muassa leivonnasta sekä sisustamisesta. Kelien viileydestä huolimatta moni on päätynyt tekemään ostoksia pakastealtaalle.
Sokos uskoo modernin tavaratalokaupan tulevaisuuteen – panostaa verkkoon ja avaa uuden myymälän Seinäjoelle24.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Sokos-ketju avaa uuden myymälän Seinäjoen Prismakeskukseen. Sokos Seinäjoen avaaminen on luonteva osa Sokoksen monikanavaisen tavaratalokaupan mallia, jossa investoinnit kohdistuvat niin verkkokauppaan kuin kivijalkamyymälöihinkin.
ABC:n data paljastaa: Näissä paikoissa suomalaiset liikkuvat juhannusliikenteessä – löytyykö sinun mökkireittisi varrelta?17.6.2025 08:40:00 EEST | Tiedote
Lähestyvä juhannus tarkoittaa satojen tuhansien suomalaisten lähtemistä tien päälle kohti mökkejään ja muita juhannuksenviettopaikkoja. Liikennemyymäläketju ABC julkaisee nyt juhannuksen kunniaksi tilastojaan siitä, missä suomalaiset yleisimmin matkoillaan asioivat ja mitkä ovat juhannusliikenteen suosituimmat ABC:t. Lisäksi asiantuntija tarjoaa 5 vinkkiä sähköautolla juhannuksen viettoon lähtijöille.
Grilli ja sauna kuumiksi: S-ryhmän kysely ja myyntidata kertovat juhannuksen kaavan16.6.2025 07:35:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän toteuttama tuore asiakaskyselytutkimus sekä myyntidata valottavat, missä suomalaiset viettävät juhannuksen, mitä pöytään katetaan ja mistä perinteestä pidetään kiinni. Datan valossa ostokset noudetaan mökkimatkalla ja ruoan ohella kauppareissulla täydentyvät entistä sujuvammin myös juhannuksen juomahankinnat.
Jo joka neljäs S-Etukortin käyttäjä voi jättää lompakon kotiin ja luottaa puhelimeen10.6.2025 08:04:00 EEST | Tiedote
S-Etukortti löytyy neljältä miljoonalta suomalaiselta, joista miljoona on lisännyt sen myös puhelimeensa. Näin Bonuksen kerryttäminen onnistuu helposti myös silloin, kun fyysinen kortti ei ole mukana matkassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme