HD ändrade inte en dom för hets mot folkgrupp
I ärendet var det fråga om bland annat videoupptagningar av två tal som en person hade hållit och som hade lagts ut i en öppen YouTube-kanal. Talaren, som uppträtt på engelska i videoupptagningarna, hade enligt åtalet bland annat smädat invandrare och muslimer. I HD:s bedömning var det fråga om huruvida den person som lagt ut videoupptagningarna och textat dem till olika språk hade gjort sig skyldig till hets mot folkgrupp genom sitt förfarande.
HD ansåg att de uttryck som använts i talen kunde förstås som uttalanden som innehöll hatretorik och som i princip inte omfattas av skyddet för yttrandefriheten. Den omständigheten att talen ursprungligen hade hållits under demonstrationer med politiska drag undanröjde inte straffbarheten för de uttryck som ingick i talen. När videoupptagningarna publicerades hade det inte vidtagits några sådana redaktionella åtgärder utifrån vilka verksamheten skulle ha kunnat jämställas med journalistarbete.
Högsta domstolen ändrade inte det bötesstraff på 70 dagsböter som de lägre rättsinstanserna hade dömt ut.
Nyckelord
Kontakter
Högsta domstolens kommunikation, viestinta.kko(at)oikeus, tfn 029 56 40060 eller 029 56 40052
Avgörandet HD 2022:63 (R2021/197, 15.11.2022, på finska) kan beställas från högsta domstolens kommunikation, viestinta.kko(at)oikeus, tfn 029 56 40060 eller 029 56 40052.
Länkar
Om

PL/PB 301
00171 Helsinki / Helsingfors
02956 40000http://www.korkeinoikeus.fi
Högsta domstolen utövar den högsta domsmakten i tviste- och brottmål samt övervakar rättsskipningen inom sitt behörighetsområde. Högsta domstolens viktigaste uppgift är att ge prejudikat.
Följ Korkein oikeus / Högsta domstolen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Korkein oikeus / Högsta domstolen
HD ändrade inte hovrättens dom i Katiska 2-ärendet gällande grova narkotikabrott9.10.2025 09:06:30 EEST | Pressmeddelande
Högsta domstolen (HD) förkastade åklagarens besvär, i vilka yrkades en höjning av de straff som två svarande dömts till.
KKO ei muuttanut hovioikeuden tuomiota törkeitä huumausainerikoksia koskevassa Katiska 2 -asiassa9.10.2025 09:06:30 EEST | Tiedote
Korkein oikeus (KKO) hylkäsi syyttäjän valituksen kahdelle vastaajalle tuomittujen rangaistusten korottamisesta.
HD: Elokapina-demonstranter som gjort sig skyldiga till tredska mot polis dömdes till bötesstraff18.9.2025 09:01:15 EEST | Pressmeddelande
Högsta domstolen ansåg att det inte fanns skäl att avstå från att döma ut ett straff.
KKO: Elokapina-mielenosoituksessa poliisia vastaan niskoitelleille sakkorangaistus18.9.2025 09:01:15 EEST | Tiedote
Korkein oikeus (KKO) katsoi, ettei perusteita rangaistuksen tuomitsematta jättämiselle ollut.
Högsta domstolen besvarade den första prejudikatfrågan9.9.2025 09:10:23 EEST | Pressmeddelande
Den första prejudikatfrågan som ställdes till högsta domstolen gällde huruvida vägnämnden för enskilda vägar i landskapet Åland var behörig att avgöra besvär gällande ett strandlags beslut. Det skulle bedömas om det på ändringssökande skulle tillämpas rikslagstiftning i stället för bestämmelserna i Ålands landskapslag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum