Helsingin Sokos Hotellien ravintolat kattavat joulun

Loisteen joulupöytä Helsingin sydämessä
Funkkisravintola Loisteen joululounas tarjoillaan Helsinki-näköalojen äärellä seisovasta pöydästä. Tässä ravintolassa herkkuja on nautittu vuodesta 1952 asti. Osa joulupöydän mauista juontaakin juurensa aina olympiavuoden ajoille saakka.
Runsas alkupalapöytä sisältää muun muassa mätivalikoiman, merianturaterriiniä, hirvipateeta, savuporotartaria, joulukinkkua, rosollia ja paahdettua kukkakaali-karpalosalaattia. Lämpimästä pöydästä nautitaan esimerkiksi lipeäkalaa, joulumakkaroita, karjalanpaistia ja jouluisia laatikoita. Jälkiruoaksi herkutellaan appelsiini-pannacottalla ja piparkakku-suklaamoussella.
Original Sokos Hotel Vaakunan tilausravintola Kaarre sekä näköalakabinetit ovat varattavissa yksityistilaisuuksiin. Tilaisuudet tulee varata min. 8 päivää ennen toivottua tapahtumaa.
Loisteen joulupöytä 9.–20.12.2019, ma-pe klo 11-15.30 ja lauantaisin klo 13-16.
Original Sokos Hotel Vaakunan 10. kerros, sisäänkäynti Kaivokatu 10.
Hinta 64 e / aikuinen, lapset 3 e / ikävuosi (3-12 v)
Erityistä: Lapsille iso leikkihuone ravintolan yhteydessä. Upeat näköalat. Kauniita yksityistiloja.
Presidentin pikkujoulukausi on herkullisen vauhdikas
Helsingin ydinkeskustassa sijaitsevassa Original Sokos Hotel Presidentissä juhlitaan pikkujouluja vauhdikkaan Show & Dinnerin merkeissä. Show & Dinner -illat alkavat buffet-ruokailulla uudessa, entisen yökerhon paikalle sisustetussa Pressa Forumissa, ja jatkuvat show’n merkeissä Presidentin Teatterisalissa. Tällä pikkujoulukaudella lavalle astuvat vuoron perään Tomi Metsäketo, Club for Five, Jarkko Valtee & Osku Heiskanen sekä mentalisti Pete Poskiparta.
Joulunalusviikolla hotellin Presidentti-salissa tarjoillaan nyt ensi kertaa Linnanvoudin runsas joulubuffet, joka sisältää perinteisiä suomalaisia jouluruokia modernilla twistillä. Bistro Manussa voi nauttia kolmen ruokalajin talvimenun – tämä jouluillallinen sopii nautittavaksi vaikka kahden kesken.
Linnanvoudin joululounas, 16.-20.12.2019, arkisin kello 11–14.30, Presidentti-sali 3. krs
56 e / henkilö. Tarjoillaan ennakkovarauksesta: Myyntipalvelu, puh. 020 1234 800
Bistro Manun talvimenu, 7.1.2020 asti, saatavilla joka päivä ravintolan aukioloaikoina
Menut alkaen 43 e (kolme ruokalajia).
Erityistä: Keskellä kaupunkia, Kampin kauppakeskuksen vieressä. Monipuoliset tilavaihtoehdot. Pressa Forumissa livebändejä pikkujouluaikaan.
Klassikkoravintola Tornin joulumenu tarjolla myös iltaisin
Ravintola Torni on tarjoillut elämyksiä herkkusuille jo vuodesta 1931. Joulun alla Helsingin ensimmäisen pilvenpiirtäjän huomassa tarjoillaan niin joululounaita kuin -illallisia.
Tornin runsaasta joulubuffetista jokainen löytää omat suosikkinsa: tarjolla on niin mätiä ja lanttulaatikkoa kuin talon omaa hirviterriiniä, vihersimpukoita ja runsaasti erilaisia kasvisvaihtoehtoja. Pääruoka, mureaksi haudutettu naudan entrecôterulla rosmariinikastikkeella, tryffelillä maustettu kanaterriini tai päivän kala, tarjoillaan pöytään. Jälkiruoaksi nautitaan vaniljapannacottaa ja punaherukkakeittoa tai maitosuklaamoussea ja tyrniä.
American Barin palkitut baarimestarit sekoittelevat laadukkaita drinkkejä lounaiden ja illallisten alle tai jälkeen. Ateljee Barissa, talon huipulla, on juomien lisäksi tarjolla kuukausittain vaihtuva taidenäyttely.
Ravintola Tornin (Kalevankatu 5) joululounas tarjoillaan 27.11.-20.12.2019,
ma-pe klo 11.30-16.00. Hinta 69€ (S-Etukortilla 67 €) / aikuinen, lapset 30 € (6-12 v)
Ravintola Tornin jouluillallinen 9.-19.12.2019, ma-la klo 17.00-21.00,
Hinta 53€ (S-Etukortilla 49 €) / aikuinen, lapset 30 € (6-12 v).
Erityistä: Ryhmille joululounas voidaan kattaa myös Tornin näköalakabinettiin (max. 30 hlöä). Useita pienille ryhmille sopivia kabinetteja yksityisiin joululounaisiin ja -illallisiin.
**
Valmista kotona American Barin jouluinen Apple Sour
Calvados 4cl
omenahillo 2-3 tl, kanelisiirappi 2cl
tuorepuristettu limemehu 4cl
Kaada kaikki ainekset sheikkeriin. Ravistele reilusti runsaiden jäiden kanssa. Tuplasiivilöi ja kaada Coupette-lasiin. Koristele omenaviipaleella. Juoma on valmis nautittavaksi!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Satu Näsärö, hotellinjohtaja, Original Sokos Hotel Vaakuna, puh. 040 537 9201, satu.nasaro@sok.fi
Hannele Laurila, hotellinjohtaja, Original Sokos Hotel Presidentti, puh. 050 359 4449, hannele.laurila@sok.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
SOKOTEL OY
Sokotel Oy on SOK:n matkailu- ja ravitsemisliiketoimintaa harjoittava tytäryhtiö, joka operoi 14 Sokos Hotellia pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Vaasassa ja Oulussa sekä seitsemää Radisson Blu Hotellia Suomessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Jo joka neljäs S-Etukortin käyttäjä voi jättää lompakon kotiin ja luottaa puhelimeen10.6.2025 08:04:00 EEST | Tiedote
S-Etukortti löytyy neljältä miljoonalta suomalaiselta, joista miljoona on lisännyt sen myös puhelimeensa. Näin Bonuksen kerryttäminen onnistuu helposti myös silloin, kun fyysinen kortti ei ole mukana matkassa.
S-ryhmä ja Åhléns hankintayhteistyöhön – ruotsalaistavaratalon omien merkkien suosikkituotteet täydentävät jatkossa Sokoksen ja Prisman valikoimaa28.5.2025 15:00:00 EEST | Tiedote
SOK on solminut hankintayhteistyösopimuksen ruotsalaisen Åhléns-tavarataloketjun kanssa. Yhteistyö tuo Sokos-tavarataloihin, Prismoihin sekä sokos.fi- ja prisma.fi-verkkokauppoihin Åhlénsin suosittuja oma merkki -tuotteita naisten ja miesten muodin sekä kodin tuotealueilta. Ensimmäiset maistiaiset uudesta valikoimasta saapuvat myymälöihin kesän alussa.
Yli 1300 suomalaista vastasi: Näin paljon valmistujaislahjaan tulee käyttää rahaa – tällaisia ovat kevään suosikkilahjat28.5.2025 08:35:00 EEST | Tiedote
Kevään valmistujaislahjoihin tulisi käyttää suurimman osan mielestä vähintään 30 euroa, mutta enintään 100 euroa, kertoo Prisman asiakasomistajilleen teettämä tuore kyselytutkimus. Yli 1300 vastaajaa kertoivat myös, mitkä ovat heidän mielestään sopivimmat valmistujaislahjat sekä parhaat omalle kohdalle osuneet lahjat ja huomionosoitukset valmistumisen kunniaksi. Prisman asiantuntija ennakoi, että tänä vuonna suosituimpien lahjojen joukossa ovat astia- ja aterinsarjat.
Prisman data: Suomalaiset innostuivat perinteisestä havukasvista – jopa 30 % kasvu pihoilla ja puutarhoissa15.5.2025 08:40:00 EEST | Tiedote
Kevät on ollut toistaiseksi viileä, mutta se ei ole lannistanut suomalaisia pihojenlaittajia, kertoo Prisman tuore myyntidata. Esimerkiksi lannoitteita on myyty jo 10 prosenttia edellisvuotta enemmän ja terassien käsittelyyn tarkoitettujen puuöljyjen myynti on noussut jopa 50 prosenttia. Datasta käy myös selväksi, että suomalaiset puutarhurit ovat tänä vuonna innostuneet toden teolla tuijista. Samalla uusi jätelaki on näkynyt selvästi kompostikuivikkeen myynnissä.
Kysely: Joka neljäs suomalainen värjää hiuksiaan säännöllisesti kotona – näin vältät tyyppimokat12.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Sokoksen tekemän kyselytutkimuksen mukaan hiusten värjäämistä pidetään tärkeänä osana ulkonäköä. Neljäsosa suomalaisista värjääkin hiuksensa kotona säännöllisesti eli vähintään 3–5 kertaa vuodessa. Sokoksen kauneuden asiantuntija jakaa vinkit yleisimpiin kotivärjäyksen sudenkuoppiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme