Helsingin Sokos Hotellien ravintolat kattavat joulun
14.10.2019 09:24:00 EEST | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

Loisteen joulupöytä Helsingin sydämessä
Funkkisravintola Loisteen joululounas tarjoillaan Helsinki-näköalojen äärellä seisovasta pöydästä. Tässä ravintolassa herkkuja on nautittu vuodesta 1952 asti. Osa joulupöydän mauista juontaakin juurensa aina olympiavuoden ajoille saakka.
Runsas alkupalapöytä sisältää muun muassa mätivalikoiman, merianturaterriiniä, hirvipateeta, savuporotartaria, joulukinkkua, rosollia ja paahdettua kukkakaali-karpalosalaattia. Lämpimästä pöydästä nautitaan esimerkiksi lipeäkalaa, joulumakkaroita, karjalanpaistia ja jouluisia laatikoita. Jälkiruoaksi herkutellaan appelsiini-pannacottalla ja piparkakku-suklaamoussella.
Original Sokos Hotel Vaakunan tilausravintola Kaarre sekä näköalakabinetit ovat varattavissa yksityistilaisuuksiin. Tilaisuudet tulee varata min. 8 päivää ennen toivottua tapahtumaa.
Loisteen joulupöytä 9.–20.12.2019, ma-pe klo 11-15.30 ja lauantaisin klo 13-16.
Original Sokos Hotel Vaakunan 10. kerros, sisäänkäynti Kaivokatu 10.
Hinta 64 e / aikuinen, lapset 3 e / ikävuosi (3-12 v)
Erityistä: Lapsille iso leikkihuone ravintolan yhteydessä. Upeat näköalat. Kauniita yksityistiloja.
Presidentin pikkujoulukausi on herkullisen vauhdikas
Helsingin ydinkeskustassa sijaitsevassa Original Sokos Hotel Presidentissä juhlitaan pikkujouluja vauhdikkaan Show & Dinnerin merkeissä. Show & Dinner -illat alkavat buffet-ruokailulla uudessa, entisen yökerhon paikalle sisustetussa Pressa Forumissa, ja jatkuvat show’n merkeissä Presidentin Teatterisalissa. Tällä pikkujoulukaudella lavalle astuvat vuoron perään Tomi Metsäketo, Club for Five, Jarkko Valtee & Osku Heiskanen sekä mentalisti Pete Poskiparta.
Joulunalusviikolla hotellin Presidentti-salissa tarjoillaan nyt ensi kertaa Linnanvoudin runsas joulubuffet, joka sisältää perinteisiä suomalaisia jouluruokia modernilla twistillä. Bistro Manussa voi nauttia kolmen ruokalajin talvimenun – tämä jouluillallinen sopii nautittavaksi vaikka kahden kesken.
Linnanvoudin joululounas, 16.-20.12.2019, arkisin kello 11–14.30, Presidentti-sali 3. krs
56 e / henkilö. Tarjoillaan ennakkovarauksesta: Myyntipalvelu, puh. 020 1234 800
Bistro Manun talvimenu, 7.1.2020 asti, saatavilla joka päivä ravintolan aukioloaikoina
Menut alkaen 43 e (kolme ruokalajia).
Erityistä: Keskellä kaupunkia, Kampin kauppakeskuksen vieressä. Monipuoliset tilavaihtoehdot. Pressa Forumissa livebändejä pikkujouluaikaan.
Klassikkoravintola Tornin joulumenu tarjolla myös iltaisin
Ravintola Torni on tarjoillut elämyksiä herkkusuille jo vuodesta 1931. Joulun alla Helsingin ensimmäisen pilvenpiirtäjän huomassa tarjoillaan niin joululounaita kuin -illallisia.
Tornin runsaasta joulubuffetista jokainen löytää omat suosikkinsa: tarjolla on niin mätiä ja lanttulaatikkoa kuin talon omaa hirviterriiniä, vihersimpukoita ja runsaasti erilaisia kasvisvaihtoehtoja. Pääruoka, mureaksi haudutettu naudan entrecôterulla rosmariinikastikkeella, tryffelillä maustettu kanaterriini tai päivän kala, tarjoillaan pöytään. Jälkiruoaksi nautitaan vaniljapannacottaa ja punaherukkakeittoa tai maitosuklaamoussea ja tyrniä.
American Barin palkitut baarimestarit sekoittelevat laadukkaita drinkkejä lounaiden ja illallisten alle tai jälkeen. Ateljee Barissa, talon huipulla, on juomien lisäksi tarjolla kuukausittain vaihtuva taidenäyttely.
Ravintola Tornin (Kalevankatu 5) joululounas tarjoillaan 27.11.-20.12.2019,
ma-pe klo 11.30-16.00. Hinta 69€ (S-Etukortilla 67 €) / aikuinen, lapset 30 € (6-12 v)
Ravintola Tornin jouluillallinen 9.-19.12.2019, ma-la klo 17.00-21.00,
Hinta 53€ (S-Etukortilla 49 €) / aikuinen, lapset 30 € (6-12 v).
Erityistä: Ryhmille joululounas voidaan kattaa myös Tornin näköalakabinettiin (max. 30 hlöä). Useita pienille ryhmille sopivia kabinetteja yksityisiin joululounaisiin ja -illallisiin.
**
Valmista kotona American Barin jouluinen Apple Sour
Calvados 4cl
omenahillo 2-3 tl, kanelisiirappi 2cl
tuorepuristettu limemehu 4cl
Kaada kaikki ainekset sheikkeriin. Ravistele reilusti runsaiden jäiden kanssa. Tuplasiivilöi ja kaada Coupette-lasiin. Koristele omenaviipaleella. Juoma on valmis nautittavaksi!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Satu Näsärö, hotellinjohtaja, Original Sokos Hotel Vaakuna, puh. 040 537 9201, satu.nasaro@sok.fi
Hannele Laurila, hotellinjohtaja, Original Sokos Hotel Presidentti, puh. 050 359 4449, hannele.laurila@sok.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
SOKOTEL OY
Sokotel Oy on SOK:n matkailu- ja ravitsemisliiketoimintaa harjoittava tytäryhtiö, joka operoi 14 Sokos Hotellia pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Vaasassa ja Oulussa sekä seitsemää Radisson Blu Hotellia Suomessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
ABC:n kysely: Tässä on juhannuksen automatkojen ykkösbiisi18.6.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän asiakasomistajille toteutettu kysely kertoo, että noin joka toinen lähtee juhannusliikenteeseen autolla, ja tänään torstaina on ylivoimaisesti suosituin lähtöpäivä. Vaikka moni kuuntelee nykyään omaa soittolistaa ja podcasteja, juhannuksen automatkalla radio on yhä ylivoimaisen suosittu. Suosikkibiiseistä yksi nousi selvästi muiden yläpuolelle: Arttu Wiskarin Mökkitie.
TAKAISINVETO: Coop proteiinipatukat 50 g parasta ennen -päiväyksillä 9.3., 9.4., 17.4., 20.4., 12.5. ja 13.5.202717.6.2026 17:27:23 EEST | Tiedote
SOK vetää pois markkinoilta neljän eri makuisen Coop proteiinipatukan valmistuseriä. Tuotteissa on käytetty raaka-ainetta, joka saattaa sisältää kananmunaa, jota ei ole mainittu tuotteen pakkausmerkinnöissä. Tuote aiheuttaa riskin kananmunalle allergisille henkilöille. Muille tuotteet ovat turvallisia nautittavaksi. Takaisinveto koskee ainoastaan tuotteita alla mainituilla parasta ennen päiväyksillä:
Puu- vai sähkökiuas: Prisman myyntidata kertoo kumpi on suomalaisten suosikki17.6.2026 07:25:00 EEST | Tiedote
Kiukaiden ja saunatarvikkeiden kysyntä on kovassa kasvussa. Erityisesti sähkökiukaiden ja saunatarvikkeiden kysyntä on kasvanut tänä vuonna. Kiuas ostetaan yhä useammin asennettuna kotimaisesta verkkokaupasta.
Pikaruoan suosio kasvaa: Hesburger ja S-ryhmä laajentavat yhteistyötä ympäri Suomen16.6.2026 09:22:46 EEST | Tiedote
Nopean syömisen ravintolat vetävät tällä hetkellä asiakkaita ja vauhti vain kasvaa. Hesburger on suomalainen hampurilaisravintolaketju, S-ryhmä Suomen suurin ravintola-alan toimija. Yritykset aloittivat nykyisin jo koko Suomen kattavan franchising-yhteistyön vuonna 1999 ja ovat nyt solmineet 10 vuoden jatkosopimuksen.
Punkit muuttavat lasten pukeutumista – suojaavat vaatteet käyvät kaupaksi Prismassa15.6.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Punkkien yleistyminen näkyy nyt myös lastenvaatteiden kysynnässä. Suomalaiset hakevat lapsilleen punkeilta ja muilta hyönteisiltä suojaavia vaatteita. Prisma vastaa kasvaneeseen kysyntään laajentuneella suojaavien vaatteiden tarjonnallaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




