Helsingin sydämessä sijaitseva Original Sokos Hotel Helsinki sulkeutuu uudistustöiden ajaksi. Vuonna 2022 avautuva uusi hotelli esittelee Helsinkiä pala palalta.
24.11.2020 08:00:00 EET | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

Hotellirakennus peruskorjataan ja samassa yhteydessä talon kaikki hotellihuoneet, kattosauna sekä aula- ja ravintolatilat uusitaan. Majoitustilojen sisustussuunnittelusta vastaa Suunnittelutoimisto KOKO3 ja ravintolatilojen Promakers. Hotellioperaattorina toimii Sokotel Oy, kiinteistön omistaa sijoitusyhtiö Exilion. Uudistustyöt kestävät arviolta 1,5 vuotta.
”Olemme tehneet pitkäaikaista, menestyksekästä yhteistyötä Sokotelin kanssa, sillä Exilion on omistanut kiinteistön jo vuodesta 2008. Rakennuksella on pitkä historia, ja nyt haluamme yhdessä nostaa sen tasoa vastataksemme tulevaisuuden vaatimuksiin. Tulemme samalla investoimaan myös rakennuksen energia- ja ympäristöystävällisyyteen”, Investment Manager Jussi Ojamo Exilionista sanoo.
Uudessa hotellissa Helsinki esitellään pala palalta
Hotelli Helsingin kohta sadan vuoden mittainen tarina on aina ollut kiinteä osa Helsingin ja helsinkiläisten tarinaa. Sijainti klassistisen Helsingin äärellä tuo oman eleganssinsa hotelliin.
”Sisustussuunnittelun inspiraationa on ollut ihana Helsinki ja sen lukuisat ikoniset yksityiskohdat, kuten kaupungin kullatut kupolit ja rautatieaseman monumentaaliset lyhdynkantajat. Uudessa hotellissa ihastutaan Helsinkiin pala palalta - yllättävien yksityiskohtien kautta. Ja mikä parasta, kaikki hotellin esittelemät aiheet löytyvät kivenheiton päästä kaupungilta. Helsinki-elämys alkaakin jo yöpymispaikasta”, kertoo sisustusarkkitehti Aino Brandt KOKO3:sta. ”Hotelli Helsingin uusi tuleva aikakausi tarkoittaa vieraille täysin uniikkia hotellikokemusta”, Brandt lupaa.
Ydinkeskusta tarjoaa parhaan sijainnin ravintolakohtaamisille
Ravintolat muodostavat jatkossa yhtenäisen kokonaisuuden hotelliaulan kanssa. Eloisa miljöö ja rento ruoka- ja juomalista vetoavat niin hotelliasukkaisiin kuin helsinkiläisiin.
”Hotellimiljöö tarjoaa loistavat raamit sosiaalisille kohtaamisille. Tällä sijainnilla, kaupungin kiinnostavimmassa kulmauksessa, käytössämme on loistava liikepaikka, jonne muovaamme rohkean ja elämää pulppuavan ravintolatilan. Uskomme vahvasti ydinkeskustan voimaan”, toteaa Sokotel Oy:n toimitusjohtaja Jarkko Härmälä. ”Suomen ensimmäinen suurhotelli on säilyttänyt suosionsa vuosikymmenten varrella, mistä kertovat myös hotellin kovat käyttöasteet. Nyt tavoittelemme ravintoloiden osalta samaa ja luomme uudenlaista after work -kulttuuria Helsinkiin. Ydinkeskusta on paras paikka kohtaamisille – niille tulee tarjota kiinnostavat puitteet.”
Original Sokos Hotel Helsingin ollessa suljettuna Helsingin keskustassa asiakkaita palvelevat suomalaisia ilmiöitä esittelevä Original Sokos Hotel Presidentti, funkkisklassikko Original Sokos Hotel Vaakuna ja Suomen parhaaksi bisneshotelliksi juuri valittu Radisson Blu Royal Hotel Kampissa.
Original Sokos Hotel Helsingin peruskorjaus ja uudistus
Kesto 30.11.2020 – kesä 2022
Kiinteistön omistaja Exilion Real Estate I Ky
Hotellioperaattori Sokotel Oy
Sisustussuunnittelu Suunnittelutoimisto KOKO3 Oy
Ravintolasuunnittelu Promakers Oy
Urakoitsija Rakennus Oy Antti J. Ahola
Original Sokos Hotel Helsingin tarina
Original Sokos Hotel Helsinki on Kluuvikadulla, Helsingin sydämessä sijaitseva paljasjalkainen helsinkiläishotelli. Ennen uudistusta hotellissa on 206 huonetta, kaksi ravintolaa, kokoustiloja ja kattosauna.
Hotelli Helsinki avautui vuonna 1930 Helsingin Suomalaisen Säästöpankin liikepalatsiin Hallitus- (nykyinen Yliopistonkatu) ja Kluuvikadun kulmaan ensimmäisenä helsinkiläisenä suurhotellina. Kahdeksankerroksinen, uusklassismia edustava rakennus oli laajoine ravintolatiloineen ja matkustajahuoneineen ensimmäinen laatuaan maassamme, ja näin ollen aikansa suuri puheenaihe. Juhlakerroksessa kattokruunut ja pöytähopeat kimmelsivät. Matkustajahuoneet hotellin suunnitellut arkkitehti P. E. Blomstedt sisusti klassistisen tyylin mukaan pelkistetymmin.
Vuosien varrella juhlakerroksessa on tarjoiltu lounaita suihkulähdepöydästä, kruunattu missejä ja seurattu radion välityksellä marsalkka Mannerheimin virkaanastujaisia. Huippuvuosiaan 1990–2000-luvuilla juhlinut Helsinki Club muistetaan kaupungin kuumimpana yökerhona. Hotellissa on majoittunut monia kuuluisuuksia Paavo Nurmesta Benito Mussoliniin.
Hotellin hyvä sijainti, rauhallinen tunnelma ja sydämellinen asiakaspalvelu ovat houkutelleet asiakkaita Kluuvikadun sympaattiseen hotelliin jo 90 vuotta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarkko Härmälä, toimitusjohtaja
Sokotel Oy
Puh. 050 388 4378
s-posti jarkko.harmala@sok.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Sokotel Oy on SOK:n matkailu- ja ravitsemisliiketoimintaa harjoittava tytäryhtiö, joka operoi pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Oulussa, Vaasassa, Tallinnassa ja Pietarissa 18 Sokos Hotellia ja seitsemää Radisson Blu Hotellia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Virpojien viikko kiihdyttää kauppaa – askartelutarvikkeiden myynti pomppaa ja suklaamunia ostetaan miljoonia18.3.2026 08:02:00 EET | Tiedote
S-ryhmän myyntidatan valossa virpomisperinne on voimissaan: askartelutarvikkeiden ja pääsiäismakeisten myynti kasvaa selkeästi palmusunnuntaita edeltävällä viikolla. Viime vuonna askartelutarvikkeita myytiin palmusunnuntain alla S-ryhmän ruokakaupoista lähes 100 000 kappaletta, pääsiäisen makeispusseja yli 300 000 kappaletta ja suklaamunia yli 1,5 miljoonaa kappaletta. Myös monen virpojan vitsa on kaupasta hankittu.
Pohjoismaista designia ja kansainvälistä tyylikkyyttä – Uudistettu Radisson Blu Royal Helsinki avautuu17.3.2026 08:30:26 EET | Tiedote
Radisson Blu Royal Hotel avaa ovensa uudistettuna 17.3. Helsingissä. Hotellin skandinaavisen tyylikkäät tilat, harkitut yksityiskohdat ja vieraanvarainen palvelu vastaavat kansainvälisten kokous- ja liikematkustajien vaatimuksiin – ja tarjoaa samalla helsinkiläisille ja vapaa-ajan matkailijoille ylellisen tilan levähtää ja viipyä.
Kaupan noutoruokaa uudelleenkäytettäviin rasioihin –pääkaupunkiseudulla käynnissä ainutlaatuinen kokeilu10.3.2026 11:05:00 EET | Tiedote
K-ryhmä ja S-ryhmä sekä 9 muuta yritystä testaavat yhteistyössä kevään aikana uudelleenkäytettäviä, pantillisia noutoruokarasioita ja niiden palautusjärjestelmää. Pilotin aikana asiakkaalla on neljässä myymälässä mahdollisuus valita take away -ruualle uudelleenkäytettävä rasia kertakäyttöisen sijasta. Kiertis-kokeilun taustalla on EU:n pakkaus- ja pakkausjäteasetus (PPWR), jonka yksi tavoite on edistää pakkausten uudelleenkäyttöä.
Elli Siltala SOK:n uudeksi mediajohtajaksi23.2.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Elli Siltala on nimitetty SOK:n mediajohtajaksi (CMO) ja SOK:n konsernijohtoryhmän jäseneksi. Hän aloittaa tehtävässään toukokuussa 2026.
ABC:n vuoden mittainen pikakassatesti paljasti muutoksen suomalaisten ostamisessa – yli 30 liikennemyymälään tulee pikakassat tänä vuonna18.2.2026 09:01:00 EET | Tiedote
Pikakassat ovat Suomessa jo tuttu näky kaupoissa, mutta miten suomalaiset käyttävät niitä liikenneasemilla? ABC:n testijakson perusteella pikakassat helpottavat asiakkaita löytämään ja räätälöimään itselleen sopivampia tuotteita ja annoksia. Onnistuneen kokeilun pohjalta yli 30 ABC-asemalle tulee pikakassat vuoden aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


