Helsingin Viikin Alko uudistetaan
12.7.2022 08:00:00 EEST | Alko Oy | Tiedote

Viikin myymälä on normaalisti avoinna vielä lauantaina 23. heinäkuuta, ja uudistuneena se avataan perjantaina 12. elokuuta klo 9. Myymälän ollessa suljettuna kolmisen viikkoa asiakkaita palvelevat mm. Alkot Arabiassa (Hämeentie 109–111), Käpylässä (Panuntie 11) ja Malmilla (Ala-Malmin tori 5).
”Myymälän valikoima säilyy monipuolisena, ja löydät myös jatkossa rajalliset erikoiserät ja tarkkaan valikoituja harvinaisuuksia uusituista hyllyistämme. Tutut asiantuntijamme opastavat mielellään juomavalinnoissa. Myymälän ulkoasu ja hyllyjen sijoittelu uudistuu entistäkin paremman asiakaskokemuksen mahdollistamiseksi”, kertoo palvelujohtaja Tatu Vanninen.
”Kuuntelemme herkällä korvalla asiakkaiden tuotetoiveita ja muokkaamme valikoimaamme jatkuvasti vastaamaan paikallista kysyntää.”
Satokauteen sopivia makumaailmoja
Helsingin Viikin myymälässä on lähes 1 600 tuotteen valikoima, joista viinejä on noin 1 000, panimotuotteita lähes 250, väkeviä yli 330 ja alkoholittomia useita kymmeniä.
”Elokuussa herkutellaan niin puutarhojen antimilla kuin ravuillakin, ja lintujen riistakausi on alkamassa. Vähän myöhemmin teemavuorossa ovat Oktoberfest ja Itävallan viinit. Monet näistäkin tuotteista sopivat mainiosti sadonkorjuutarjoiluihin. Aina ajankohtaisia ovat kuohuviinit, joista henkilökuntamme osaa vinkata tilanteeseen sopivimmat”, palvelupäällikkö Hanna Sippu kuvailee.
Alkon myymälät, alko.fi-verkkopalvelu, Alko-äppi sekä asiakaspalvelu palvelevat asiakkaita monikanavaisesti. Alko-äpin ja alko.fi-verkkokaupan kautta koko 11 000 tuotteen valikoima on tilattavissa omaan lähi-Alkoon. Palautetta valikoimasta voi antaa suoraan myymälän henkilökunnalle tai verkko-osoitteessa alkotoive.fi.
Muistathan myös ympäristöystävälliset pakkaukset
Kartonkipakkaukset, muovipullot ja alumiinitölkit ovat helppoja kantaa ja kierrättää etenkin liikkuessamme paljon kesäisin. Ne ovat myös ympäristölle ystävällisempi valinta verrattuna perinteisiin lasipulloihin. Haluammekin kannustaa asiakasta valitsemaan näiden sijaan vaihtoehtoisen, hiilijalanjäljeltään pienempään pakkaukseen pakatun tuotteen, laadusta tinkimättä. Alkon yksi tärkeimmistä ympäristötavoitteista on puolittaa juomapakkauksista syntyvät ilmastopäästöt vuoteen 2030 mennessä.
Lisätiedot
Palvelujohtaja Tatu Vanninen 040 838 9694, tatu.vanninen@alko.fi
(viikolla 29 sijaistaa Kaija-Leena Kerkelä, 020 711 6901, kaija-leena.kerkela@alko.fi)
Alkon mediapuhelin: 020 711 5123 (arkisin klo 8–16), viestinta@alko.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Alkon mediapuhelin 020 711 5123 (arkisin klo 8–16), viestinta@alko.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Alko haluaa tarjota asiakkailleen maailmanluokan palvelua. Monipuolinen ja uudistuva noin 11 000 tuotteen valikoima mahdollistaa nojatuolimatkat ympäri maailmaa asiakkaan omassa olohuoneessa. Asiakkaitamme palvelee monikanavainen palveluverkosto: 372 myymälää, yli 140 noutopistettä, verkkokauppa ja mobiilisovellus. Vuonna 2021 Alkon liikevaihto oli 1,3 miljardia euroa ja asiakaskäyntejä reilut 55 miljoonaa.
Vastuullisuus on meille sydämen asia. Arjessamme se tarkoittaa muun muassa tinkimätöntä myynninvalvontaa, hankinnan läpinäkyvyyden kehittämistä, pakkausmateriaalien kierrätystä, tuoteturvallisuutta sekä hyvinvointia edistäviä hankkeita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Alko Oy
Kesä keventää suomalaisten juomavalinnat – mökkikunnissa tehdään jopa puolet vuoden myynnistä15.6.2026 07:23:00 EEST | Tiedote
Alkon kesästä ennustetaan litramyynniltään vilkasta ja myynti painottuu kevyisiin ja raikkaisiin kesäisiin juomiin. Mökki- ja lomapaikkakuntien myymälöissä eletään vuoden kiireisintä aikaa, kun kesäasiakkaat nostavat sekä litramyyntiä että asiakasmääriä.
Tutkimustulos: Suomalaiset ostavat ulkomaisista verkkokaupoista kymmeniä miljoonia litroja alkoholia vuodessa – valtio menettää merkittävän määrän verotuloja11.6.2026 14:05:36 EEST | Tiedote
Verianin tuore tutkimustulos* osoittaa, että suomalaiset ostavat ulkomaisista verkkokaupoista vuosittain arviolta 67 miljoonaa litraa alkoholia. Valtiolle arvioidaan koituvan ulkomaisten verkko-ostojen myötä 50–280 miljoonan euron veromenetykset, sillä osa tutkimukseen vastanneista kertoo, ettei ostoksista ole maksettu alkoholiveroa Suomeen.
Kartonkitölkki vai kevyt lasipullo? Hyvän valinnan voi nyt tehdä kevein perustein10.6.2026 07:12:00 EEST | Tiedote
Alko on tehnyt kevyen valinnan asiakkaalle helpoksi: noin 85 prosenttia Alkon myynnistä on jo kevyissä pakkauksissa*. Asiakkaan pakkausvalintaa on nyt helpotettu erityisesti Alkon verkkokaupassa. Kevyesti pakatun juoman laatu mietityttää asiakkaita suotta.
Porin Eteläväylän Alko muuttaa Prisman liikekeskukseen – kesä näkyy myymälässä värikkäänä ja raikkaana valikoimana12.5.2026 06:59:16 EEST | Tiedote
Porin Eteläväylän Alkon myymälä muuttaa Prisman liikekeskukseen ja samalla myymälä saa nimekseen Alko Länsi-Pori. Kevään juhlakausi ja lähestyvä kesäsesonki ovat tuoneet myymälään runsaasti kesäistä valikoimaa: värejä, kuplia ja raikkaita vaihtoehtoja.
Kuopion Haapaniemen Alko muuttaa uuden K-Citymarketin yhteyteen – upea keväinen juomavalikoima täyttää myymälän5.5.2026 10:51:35 EEST | Tiedote
Kuopion Haapaniemen Alkon myymälä muuttaa Saaristokadulle valmistuvaan K-Citymarketin kauppakeskukseen. Uusi sijainti tarjoaa Alkon asiakkaille sujuvaa asiointia kauppakeskuksen muiden palvelujen äärellä. Kevään juhlakausi ja lähestyvä kesäsesonki näkyvät myymälässä kesäisen valikoiman runsautena.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
