Hemsön uusimmat hoivakodit valmistuneet

Kohteista on solmittu Attendon ja Mehiläisen kanssa 15-vuotiset vuokrasopimukset. Hemsön kokonaisinvestointi on n. 20 miljoonaa euroa. Kohteet sijaitsevat Nurmijärvellä, Lohjalla ja Pälkäneellä. Hemsö omistaa Suomessa 34 kiinteistöä, yhteisarvoltaan n. 350 miljoonaa euroa.
- On positiivista, että salkkumme kasvaa kolmella nykyaikaisella ja viihtyisällä hoivakodilla, joissa on vuokralaisina vakaat ja pitkäjänteiset asiakkaat. Tarkoituksenamme on edelleen kasvaa Suomessa, toteaa Hemsön maajohtaja Jarkko Leinonen.
Lisätietoja:
Jarkko Leinonen, Suomen maajohtaja, +358 400 150 841
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hemsö
Esperi vuokraa Hemsöltä hoivakiinteistön Pitäjänmäessä – peruskorjaus alkaa marraskuussa3.11.2025 08:20:00 EET | Tiedote
Hemsö toteuttaa kiinteistöön laajan peruskorjauksen, jossa tilat modernisoidaan ja energiatehokkuutta parannetaan merkittävästi. 45 asumispaikan kohde on tavoitteena luovuttaa vuokralaiselle vuoden 2026 lopulla.
Uusi päihdehuollon monipalvelukeskus valmistui Turkuun30.10.2025 07:20:00 EET | Tiedote
Vuokrahankkeena toteutettu uudisrakennus luovutettiin vuokralaiselle Varsinais-Suomen hyvinvointialue Varhalle lokakuun lopulla. Monipalvelukeskuksen toiminta käynnistyy marraskuun aikana.
Hemsö ostaa Seminaarin koulun kiinteistön Hämeenlinnassa28.10.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Kohde on Hemsölle ensimmäinen, jossa vuokralaisena on Hämeenlinnan kaupunki. Vuokrasopimus ulottuu vuoteen 2042. Seminaarin koulu jatkaa toimintaa tiloissa entiseen tapaan. Koulun rakennuksia on peruskorjattu kattavasti viime vuosina.
Pohjois-Pasilan uuden koulun rakentaminen alkaa – Hemsö ja Helsinki solmivat 20 vuoden vuokrasopimuksen8.7.2025 08:20:00 EEST | Tiedote
Maanrakennustyöt tontilla käynnistyivät heti. Hemsön tavoitteena on saada uusi koulu käyttöön syyslukukaudeksi 2027.
Hemsö ostaa Salpausselän koulun kiinteistön Lahdessa2.7.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Hemsö ja Lahden kaupunki solmivat koulukiinteistöstä 20 vuoden vuokrasopimuksen. Salpausselän peruskoulu jatkaa koulun käyttäjänä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


