Hiekoitushiekan siivoaminen on alkanut Naantalissa

Naantalissa on aloitettu hiekoitushiekan harjaukset ja katujen pesu. Työt alkoivat maanantaina 22.3. Kanta-Naantalissa ja Rymättylässä, josta edetään muille saaristoalueille.
Puhdistusjärjestys mukailee talvikunnossapidon prioriteettilistaa. Ensin harjataan pääkadut, jonka jälkeen vuorossa ovat järjestyksessä kevyen liikenteen väylät, kokoajakadut sekä asuntokadut. Samanaikaisesti puhdistetaan myös kaupungin omistamien kiinteistöjen pihoja.
Naantalin kaupunginpuutarhuri Simo Saarinen kertoo, että kaikkiaan katualueiden harjauksessa ja pesemisessä kuluu arviolta noin kuusi viikkoa, jos säät pysyvät keväisinä. Jos pakkasia ja lunta vielä saadaan, työ luonnollisesti hidastuu. Sääolosuhteita on myös seurattu tarkasti aloitusajankohdan suhteen.
– Työt aloitetaan mieluummin vähän ennakoiden kuin liian myöhään. Tavoitteena on saada hyvissä ajoin harjattua sekä pestyä kadut, jotta ilmanlaatu voidaan säilyttää hyvänä, Saarinen kertoo.
Hiekan poisto ja katujen pesu vähentää ilmassa olevaa hienoa katupölyä. Hiekoitussepelin harjaukset suoritetaan imulakaisukoneilla, ja myös harjauksen yhteydessä käytetään vettä pölyämisen estämiseksi.
Saarinen kertoo, että Naantalissa autojen siirtokehotuksiin tai pysäköintikieltoihin ei ole todennäköisesti tarvetta, vaan katujen puhdistustyö on edennyt hyvin ja se saadaan maaliin ilman niitäkin. Asukkaille toiveena olisi, että kadun varteen pysäköidessä voisi valita mieluummin jo harjatun kuin harjaamattoman pysäköintiruudun. Lähestyvät harjauskoneet on hyvä ottaa liikenteessä huomioon.
– Harjakoneet liikkuvat katualueella hitaasti ja rauhallisesti, ja autoilijoilta sekä kevyenliikenteenväylien käyttäjiltä toivotaan malttia liikenteeseen. Harjakoneet päästävät takana olevaa liikennettä ohi, kun sopiva levike tulee vastaan, Saarinen sanoo.
Kaduille levitetyn hiekoitussepelin määrään vaikuttaa luonnollisesti talven liukkaus, ja liukkaisiin keleihin vaikuttaa eniten lämpötilan sahaaminen nollan molemmin puolin. Naantalissa liukkaudentorjuntaa on tehty tänäkin vuonna paljon. Saarinen kertoo, että päättymässä olevalla talvikaudella liukkaudentorjuntaan on käytetty sepeliä selkeästi enemmän kuin edellisellä talvikaudella.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Simo Saarinen
kaupunginpuutarhuri
Naantalin kaupunki
050 339 0530
etunimi.sukunimi@naantali.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naantalin kaupunki
Naantalin kasvihuonepäästöt laskivat viime vuodesta16.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Suomen ympäristökeskus on julkaissut kaikkien Suomen kuntien ennakkotiedon vuoden 2024 kasvihuonekaasupäästöistä. Naantalissa kokonaispäästöt ovat laskeneet 3 prosenttia edeltävään vuoteen verrattuna. Suurimpiin päästösektoreihin Naantalissa kuuluu mm. tieliikenne.
Ilkivalta aiheuttaa turhia kustannuksia kaupungille ja lopulta kaupunkilaisille12.12.2025 09:15:00 EET | Tiedote
Naantalissa on kohdattu tänä syksynä keskustan bussipysäkkeihin kohdistunutta ilkivaltaa. Kaupungilla toivotaan, että jokainen kunnioittaisi yhteistä omaisuuttamme.
Naantali kilpailutti matkailuneuvontapalvelut11.12.2025 15:37:37 EET | Tiedote
Naantalin kaupunki organisoi matkailutoimintonsa uudelleen ja on pyytänyt tarjouksia matkailuneuvontapalveluiden tuottajasta. Kaupunginhallituksen on määrä päättää asiasta 15.12.2025.
Naantalilaiset vastasivat: Matkailun suurin hyöty liittyy elinvoimaan ja imagoon10.12.2025 18:00:00 EET | Tiedote
Naantalin kaupunki järjesti 10.12.2025 naantalilaisille suunnatun matkailuillan, joka houkutteli kaupungintalolle lähes sata kiinnostunutta. Tilaisuudessa kuultiin matkailupalvelujen uudelleenjärjestelyistä, julkistettiin uutta tapahtumatarjontaa kesälle 2026 ja matkailukyselyn tulokset, sekä kuultiin Finnlinesin laivamatkailun katsaus.
Ruonan yhdystien uusi kiertoliittymä vastaa kasvaviin liikennemääriin – myös alueen vesihuoltoa parannetaan kestävästi10.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Ruonan yhdystien ja Rautakadun risteykseen rakentuvan kiertoliittymän työt alkoivat lokakuussa. Alueella parannetaan myös vesihuoltoverkostoa vähähiilijalanjälkisin ratkaisuin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

