HKL:n perustehtävä osuu vastuullisuuden ytimeen
23.9.2019 10:14:54 EEST | Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy | Tiedote

Tuotamme kestävän liikkumisen palveluja, jotka tukevat Helsingin seudun kaupunkirakenteen tiivistämiseen liittyvien ympäristötavoitteiden saavuttamista. Toimintamme takaa osaava ja ammattitaitoinen henkilöstö kuljettajista ja asentajista insinööreihin ja monen muun alan asiantuntijoihin.
Metrot ja raitiovaunut kulkevat vihreällä sähköllä ja niiden elinkaari on jopa 40 vuotta. kaupunkipyöräverkostolla kannustamme kaupunkilaisia liikkumaan yhä terveellisemmin. Kesäkuussa 2019 avattiin metrovarikon katolle aurinkovoimala, joka tuottaa sähköä niin, että siitä riittäisi yli 200 kerrostaloasuntoon vuodeksi.
Haluamme, että tuottamamme kaupunkiraideliikenteen palvelut ovat kaikkien käytettävissä riippumatta siitä, liikkuuko vaikkapa pyörätuolilla, lastenvaunujen kanssa tai opaskoiran avustamana. Huomioimme esteettömyyden niin metrojunissa ja raitiovaunuissa kuin asemilla ja pysäkeilläkin.
Näitä teemoja tuomme esille tällä viikolla alkaneen Vihreät vaeltajat -kampanjamme kautta.
- Olemme ylpeitä vastuullisesta toiminnastamme, ja siksi haluamme kertoa mieleenpainuvalla tavalla kaupunkilaisille kestävän kehityksen mukaisesta joukkoliikenteestä ja HKL:n vastuullisesta roolista kaupunkilaisten elämässä, kertoo HKL:n laatu- ja ympäristöpäällikkö Maija Sarpo.
Vihreät vaeltajat -kampanja näkyy metroasemien ulkomainospaikoilla, printtimediassa ja HKL:n sosiaalisen median kanavissa.
#vastuullinenhkl
www.hkl.fi/vastuullisuus
Katsoaksesi videon lähteestä www.youtube.com, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Tutustu HKL:n vastuulliseen toimintaan Vihreät vaeltajat -videomme kautta
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja vastuullisuudestamme:
laatu- ja ympäristöpäällikkö
Maija Sarpo
puh. 040 868 4223
maija.sarpo@hel.fi
Lisätietoja kampanjasta:
viestintä- ja henkilöstönkehittämispäällikkö
Elina Norrena
puh. 050 412 1941
elina.norrena@hel.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne OyPL 100
01022 Kaupunkiliikenne
(09) 310 1071https://kaupunkiliikenne.fi/
HKL vastaa raitiovaunujen ja metrojen liikennöinnistä, kaupunkipyöristä sekä joukkoliikenneinfran eli ratojen, asemien ja varikoiden hoidosta ja kehittämisestä. HKL – kaupungin paras liike.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
Kesällä tehdään raitiotien ratatöitä ympäri kantakaupunkia27.4.2026 12:02:39 EEST | Tiedote
Helsingin raitiotieverkostossa korjataan ja uusitaan kesäkauden 2026 aikana rataa ja ajojohdinjärjestelmää sekä tehdään muita huoltotöitä. Suurin osa töistä tehdään yöaikaan, jolloin ne eivät häiritse matkustajaliikennettä. Mäkelänkadun peruskorjaus katkaisee kadun kautta kulkevan raitioliikenteen kokonaan 1.6.–30.8.2026.
Kauppatorin matkustajapaviljongin suojausta harjoitellaan – ei vaikutusta lauttaliikenteeseen27.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
29.4. pidettävällä matkustajapaviljongin suojausharjoituksella varaudutaan meren tulvimiseen. Harjoituksesta ei aiheudu häiriötä Suomenlinnan lauttaliikenteelle.
Kaisantunnelin Pyörätallissa vuosipesu - Kalasataman Pyörätalli aukeaa24.4.2026 15:11:39 EEST | Tiedote
Vuosipesun ajaksi Kaisantunnelin Pyörätalli on kiinni 5.5.2026. Pyörätallin on oltava tyhjänä pyöristä ja kaappiin jätetyistä tavaroista maanantaina 4.5.2026 klo 23 mennessä. Kalasataman Pyörätalli aukeaa jälleen 28.5.
Herttoniemen metroaseman kunnostuksessa kuultiin matkustajia ja parannettiin viihtyisyyttä21.4.2026 13:56:03 EEST | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy kunnosti Herttoniemen metroaseman sisä- ja ulkotilat vuonna 2025. Kunnostustöissä parannettiin teknisen kunnon lisäksi aseman viihtyisyyttä ja toiminnallisuutta. Suunnittelussa otettiin huomioon matkustajilta tulleet toiveet ja säilytettiin aseman omaleimaisuus.
Helsingin seudun uuden kaupunkipyöräpalvelun kilpailutus tavoitteena käynnistää kesällä 202620.4.2026 12:01:36 EEST | Tiedote
Uusi kilpailutus on tarkoitus käynnistää kesällä 2026 ja tavoitteena on, että Helsingin seudun kunnat voivat keväällä 2028 ottaa käyttöön uuden kaupunkipyöräjärjestelmän. Alun perin uuden järjestelmä oli tavoitteena ottaa käyttöön 2026, mutta markkinaoikeus kumosi Kaupunkiliikenteen tekemän hankintapäätöksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
